06.12.2016 13:02

Wybierz film roku 2016 według Czytelników serwisu Antyradio.pl

Które filmy najbardziej Wam przypadły do gustu w 2016 roku? Wytypujcie najlepsze dzieła, które trafiły na ekrany biorąc udział w naszym plebiscycie.

Wybierz film roku 2016 według Czytelników serwisu Antyradio.pl
foto: materiały prasowe

Jak dokonać selekcji kinematograficznych nowości z 2016 roku? Swoją premierę miały setki obrazów i nawet jeżeli dany tytuł zbierał negatywne opinie, to być może dla kogoś stanowi on istne objawienie. Najrzetelniej byłoby stworzyć ankietę, w której moglibyście znaleźć każde dzieło z 2016 roku. Tylko czy ktokolwiek dałby radę przekopać się przez takową?

Być może nasza selekcja niektórych obruszy. Wybaczcie. Pragniemy uzasadnić dlaczego dokonaliśmy takich, a nie innych wyborów. Co najważniejsze znajdziecie tu wyłącznie dzieła, które w mijającym roku trafiły do polskiej dystrybucji. Pominęliśmy wszystkie filmy, które dla przeciętnego Kowalskiego były dostępne tylko na krajowych czy to światowych festiwalach.

Kierowaliśmy się też tym, aby dać Wam możliwość zagłosowania na te najgłośniejsze dzieła, na które czekaliście z zapartym tchem. Zrobiliśmy tym trochę krzywdę tym mniejszym produkcjom pochodzącym spoza Hollywood. Oddaliśmy jednak też ukłon kinu artystycznemu czy autorskiemu. Dlatego w naszej ankiecie znalazło się też miejsce dla zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, czyli „Ja, Daniel Blake” czy dla głośnej koreańskiej „Służącej”. To tak, żebyśmy pamiętali, że świat nie tylko kinem superbohaterskim stoi, choć i to ma swoich reprezentantów - „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, „Deadpool”, „Doktor Strange”, „Legion samobójców” czy „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”.

Pierwsze miesiące 2016 roku zdominowane były przez oscarowe produkcje, w tym przez słynną „Zjawę” ze statuetką dla Leonardo DiCaprio, „Spotlight” z nagrodą dla najlepszego filmu czy ogłoszonym najlepszym filmem nieanglojęzycznym „Synem Szawła”.

Nie zapomnieliśmy również o polskim kinie, które w 2016 roku miało nam wiele do zaoferowania. Kontrowersje wzbudzał „Smoleńsk” i „Wołyń”, wielu było ciekawych obrazu Beksińskich w „Ostatniej Rodzinie”, a dyptyk „Pitbull: Nowe porządki” i „Pitbull: Niebezpieczne kobiety” bił rekordy oglądalności w polskich kinach. Swój już ostatni film pokazał też zmarły Andrzej Żuławski.

Rok się jeszcze oczywiście nie skończył, a przed nami premiera „Łotra 1”. Nim jednak przedstawimy Wam wyniki głosowania, spin-off „Gwiezdnych wojen” będzie miał jeszcze sporo czasu na to, abyście oddali na niego swoje głosy.

Jeśli nie pamiętacie wszystkich premier 2016 roku, przygotowaliśmy dla Was szybkie przypomnienie naszych propozycji:

Film roku 2016 możecie wytypować w naszej sondzie poniżej.

Który obraz zasługuje na miano Filmu Roku 2016?

Robert Skowronski
Tagi: News