7 wspaniałych Polek, o których powinny powstać filmy

Natalia Hluzow
28.11.2018 21:37
7 wspaniałych Polek, o których powinny powstać filmy Fot. domena publiczna, East News

Z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki, przygotowaliśmy listę naszych wybitnych rodaczek, po których biografie już dawno powinni sięgnąć filmowcy.

Choć już od 100 lat Polki mogą cieszyć się prawami wyborczymi, a na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wywalczyły też sobie równość z mężczyznami na wielu płaszczyznach, wciąż są pomijane w wielu istotnych sprawach. Nie zamierzamy przy tak wielkim święcie Polek roztrząsać trudnych i bolesnych dla nich kwestii, dlatego skupimy się na kulturze, a dokładniej na filmie.

Polskie kino szczęśliwie istnieje od 110 lat, lecz nie może poszczycić się zbyt wieloma produkcjami o wybitnych Polkach. "Maria Skłodowska-Curie" czy "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to bardzo nieliczne przykłady pełnometrażowych filmów poświęconych kobietom z Polski, których osiągnięcia i życiorysy zapierają dech w piersiach. Z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki postanowiliśmy zaproponować filmowcom kilka postaci, którym należy się upamiętnienie na dużym ekranie. Na początek proponujemy 7 wspaniałych Polek, jednak ich lista jest o wiele dłuższa...

1. Emilia Plater (1806 - 1831)

Kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego. Emilia od dziecka wykazywała zainteresowanie tematyką historyczną. Jej idolką była Joanna d'Arc. Odrzuciła zaloty bogatego Rosjanina - zamiast małżeństwa, wolała walkę o Polskę. Kiedy wybuchło powstanie listopadowe, a ona jako kobieta nie została dopuszczona do narad dowództwa w Wilnie, postanowiła na własną rękę wdrożyć plan zdobycia Dyneburga. Ścięła długie włosy, przywdziała męski strój i wraz z przyjaciółką Marią Prószyńską, wyposażona w pistolety i sztylety, ruszyła do walki. Sformowała własny oddział partyzancki, w którym walczyli strzelcy, kosynierzy i kawalerzyści. Stoczyła wiele bohaterskich bitew. Zmarła 23 grudnia 1931 roku wskutek wycieńczenia organizmu.

Emilia_Plater_2 Fot. Emilia Plater, foto: domena publiczna

2. Eliza Orzeszkowa (1841 - 1910)

Eliza Orzeszkowa znana jest głównie ze znienawidzonej przez uczniów powieści "Nad Niemnem", jednak jej życiorys to gotowy scenariusz na film. Już od najmłodszych lat uwielbiała czytać i pisać. Jej zainteresowania literackie doprowadziły do stworzenia pierwszych opowiadań i nawiązania przyjaźni z Marią Wasiłowską (później Konopnicką). W wieku 17 lat wydano ją za 16 lat starszego Piotra Orzeszkę, który jako kawaler przepuścił swój majątek na beztroską zabawę. Ich pierwsze lata małżeństwa również upłynęły na ciągłym "karnawałowaniu", dlatego znużona hulaszczym życiem Eliza szukała schronienia wśród książek z ojcowskiej biblioteki. Zakładała szkółki wiejskie, wspierała powstanie styczniowe. Mężowi Elizy nie podobała się jej wyzwolona postawa, ich konflikt narastał. Dlatego też, kiedy został zesłany na Sybir, nie poszła razem z nim. Dopiero 30 lat później wyszła za mąż z miłości za Stanisława Nahorskiego. 

Stworzyła wiele dzieł, które znalazły się w kanonie polskiej literatury. W 1904 roku jej nazwisko znalazło się wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla. Niektórzy stawiali jej twórczość wyżej niż dzieła Sienkiewicza, mówiąc, że w tekstach Sienkiewicza bije polskie serce, a w tekstach Orzeszkowej - serce człowieka. Zaproponowano nawet podział nagrody między polską pisarkę i pisarza, jednak ostatecznie zdecydowano się nagrodzić słynnego mężczyznę. Uznano, że Eliza może otrzymać nagrodę za kilka lat. Zmarła w 1910 roku w Grodnie, nigdy nie otrzymawszy Nobla. 

Bene_Nati-portret_Elizy_Orzeszkowej Fot. Eliza Orzeszkowa, foto: domena publiczna

3. Pola Negri (1897 - 1987)

Jedyna polska aktorka, która osiągnęła status prawdziwej gwiazdy Hollywood. Urodziła się w Lipnie jako Apolonia Chałupiec. Matka wspierała jej talenty, dlatego już w młodości uczęszczała na lekcje tańca i aktorstwa. Na ekranie zadebiutowała w 1914 roku w filmie "Niewolnica zmysłów". W 1917 roku wyjechała do Berlina, a w 1923 przeniosła się do Hollywood. Grywała u najważniejszych twórców kina niemego. Występowała u boku słynnego Rudolfa Valentino. Stała się gwiazdą Hollywood i symbolem seksu, do czego przyczyniły się nie tylko jej role, ale i głośne romanse z Chaplinem i Valentino. Zmarła w USA w wieku 90 lat.

EN_00105643_0265 Fot. Pola Negri; foto: Everett Collection/EAST NEWS

4. Krystyna Skarbek (1908 - 1952)

Polska agentka brytyjskiego wywiadu, która stała się pierwowzorem postaci Vesper Lynd z serii o Jamesie Bondzie. Urodziła się w Warszawie, w żydowskiej rodzinie. Jako młoda dziewczyna uczestniczyła w wyborach Miss Polonia. W 1933 roku wyszła za mąż po raz pierwszy. W 1939 roku - po raz drugi. Wraz z mężem podróżnikiem wyjechała do Kenii. Kiedy małżeństwo dowiedziało się o wojnie, wyjechało do Francji. Stamtąd Krystyna już sama przedostała się do Anglii.

Była pierwszą kobietą szpiegiem w brytyjskim wywiadzie, ulubionym wywiadowcą Winstona Churchilla i kochanka Iana Fleminga. Brała udział w wielu niebezpiecznych misjach pod rozmaitymi pseudonimami. Zmarła w 1952 roku od pchnięcia nożem, którego sprawcą był zakochany w niej mężczyzna, którego oświadczyny odrzuciła. 

EN_00945779_1312 Fot. Krystyna Skarbek; foto: ASSOCIATED PRESS/East News

5. Janina Lewandowska (1908 - 1940)

Chciała być śpiewaczką, a została... pilotem szybowcowym i samolotowym. Była podporucznikiem lotnictwa Wojska Polskiego II RP, pierwszą kobietą w Europie, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5 km i jedyną kobietą wśród ofiar zbrodni katyńskiej. 

Janina_Lewandowska Fot. Janina Lewandowska, foto: domena publiczna

6. Agnieszka Osiecka (1936 - 1997)

Poetka, twórczyni najsłynniejszych polskich piosenek, wzór dla niezależnych kobiet. Już od najmłodszych lat Agnieszka Osiecka wybierała drogę pod prąd, uwielbiała dyskusje, była niepokorną duszą. Studiowała reżyserię i dziennikarstwo. Publikowała w „Głosie Wybrzeża”, „Nowej Kulturze”, „Sztandarze Młodych”, „Po prostu”, „Literaturze”, „Kulturze” i „Polsce”. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stworzyła teksty takich polskich przebojów jak "Ballada o pancernych", "Niech żyje bal", "Uciekaj moje serce", "Małgośka" czy "Nim wstanie dzień". 

Łączyło ją płomienne uczucie z Markiem Hłaską i Jeremim Przyborą. Mimo, iż mówiła o sobie, że nie nadaje się na żonę, w latach 60. wyszła za mąż za Wojciecha Frykowskiego. Z jej związku z Danielem Passentem zrodziła się Agata Passent. Jak napisała Ula Ryciak w poświęconej jej książce "Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej":

Dziś bardziej niż dekady temu widać, że ta nie całkiem poważnie traktowana poetka dość poważnie wyprzedzała swoją epokę. Chociażby tym, jak pragmatycznie i konsekwentnie zarządzała swoją twórczością. Jak korzystała z wolności, jak kosmopolitycznie postrzegała rzeczywistość i wreszcie – jak przecierała szlaki dla kobiecej niezależności. (…) Sama o sobie powiedziała, że jej życie to powieść z przygodami, ale nie zawsze w dobrym guście.

Zmarła w 1997 roku w wyniku choroby nowotworowej. 

EN_00130668_0001 Fot. Agnieszka Osiecka, foto: ADAM JAGIELAK/East News

7. Ewa Kłobukowska (1946)

Polska lekkoatletka, która w latach 60. XX wieku była najszybszą kobietą świata. Zdobywała medale, wygrywała zawody i biła rekordy, jednak w 1967 roku nagle zniknęła ze sportowej sceny. Przed walką o Puchar Europy w Kijowie na podstawie niedokładnych badań uznano ją za mężczyznę i dożywotnio zdyskwalifikowano. Anulowano też wszystkie jej sportowe osiągnięcia, mimo, że w jej obronie stanęli lekarze i genetycy. Sprawa została zatuszowana, a wycofanie się Kłobukowskiej ze sportu wytłumaczono kontuzją. Honor zwrócono Ewie Kłobukowskiej dopiero w 2002 roku, jednak nikt nie przeprosił, nie wynagrodził jej upokorzeń i nie zwrócił zniszczonej kariery. 

EN_01034092_0015 Fot. Ewa Kłobukowska, foto: ASSOCIATED PRESS/East News

Kto jeszcze według Was powinien znaleźć się na tej liście?

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.