12.08.2019 11:15

Wyciekł scenariusz "Jokera" - szykuje się najbardziej kontrowersyjny film roku. Co zobaczymy na ekranie?

Po sieci krążą fragmenty scenariusza najnowszego filmu o arcywrogu Batmana. Co zobaczymy na ekranie i dlaczego "Joker" będzie najbardziej kontrowersyjnym filmem roku?

Foto: IMP FEATURES/East News
Foto: IMP FEATURES/East News

Informacje o przeciekach związanych z fabułą "Jokera" pojawiały się już od dłuższego czasu. Jedne brzmiały niedorzecznie, inne całkiem sensownie. Niektóre pokryły się nawet z tym, co zobaczyliśmy w zwiastunie. Teraz jednak w sieci znaleźć można fragmenty scenariusza, które - jak twierdzi jeden z internautów, który widział już film - znajdują pokrycie w produkcji. Opublikowane fragmenty oraz wypowiedzi osób, które seans mają już za sobą, wskazują, że czeka nas nie tylko najbardziej kontrowersyjny film tego roku. "Joker" ma być najbardziej brutalną i kontrowersyjną adaptacją komiksu w historii. Co takiego zobaczymy na ekranie?

Uwaga! W artykule znajdują się spoilery z filmu "Joker". Czytasz na własną odpowiedzialność.

"Joker" będzie najbardziej kontrowersyjnym filmem 2019 roku

Wyciek scenariusza ujawnił wiele scen z filmu, które wywołać mogą prawdziwą burzę wśród odbiorców. Ostatnimi czasy naruszanie pewnego tabu i przedstawianie "delikatnych tematów" na ekranie, niejednokrotnie spotykało się z falą krytyki. Przykładem może być krytyka ze strony popularnych aktorek, która spłynęła na "Grę o tron". Zdaniem Jessiki Chastain, twórcy serialu usiłowali wykorzystać gwałt na jednej z bohaterek, jako podwaliny pod rozwój postaci, co nie powinno nigdy mieć miejsca. Właśnie tego typu sytuacje wskazują, że "Joker" może wywołać liczne kontrowersje i rozwścieczyć wiele osób w Hollywood. Takie właśnie stanowisko obrał wspomniany internauta, który widział już film Todda Phillipsa. Użytkownik twittera o pseudonimie ViewerAnon podsumował swoje przemyślenia w ten oto sposób:

"

Chciałem to przetrawić przez kilka godzin, zanim się wypowiem. Widziałem dziś "Jokera". To film bardzo swobodny w swojej paskudnej postaci. Przypomina serię ciągłych ciosów w brzuch. Jeśli lubicie takie klimaty to pokochacie ten film. Jednak jeśli nie... "

Foto: CAP/FB/Capital Pictures/East News
Foto: CAP/FB/Capital Pictures/East News
Przeczytaj także Reżyser "Jokera" twierdzi, że film rozwścieczy fanów komiksów

Co jest takiego w filmie Todda Phillipsa, co czyni go kontrowersyjnym? Przede wszystkim uczłowieczenie jednego z najpopularniejszych złoczyńców w historii popkultury. Joker na ekranie pojawiał się już wielokrotnie, nierzadko z rozbudowanym backstory. Tym razem jednak to on jest głównym bohaterem filmu, a historia jaka zostaje w nim przedstawiona stawia złoczyńcę w pozycji ofiary. W "Jokerze" Arthur Fleck to człowiek złamany, którego zawodzi każda napotkana osoba. Doprowadza go to finalnie do załamania psychicznego i rozpętania chaosu w mieście. Może się zatem pojawić obawa, że odbiorcy opacznie zrozumieją przesłanie filmu i pojawią się zarzuty o usprawiedliwianie kryminalisty, z którym ludzie zaczną sympatyzować, zamiast go potępiać.

Foto: IMP FEATURES/East News

Inną, równie ważną, kwestią jest to, że "Joker" nie bez powodu otrzymał kategorię wiekową R. W filmie zobaczymy bowiem wiele brutalnych scen. Wulgarny język i bardzo graficzne sceny agresji to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W filmie Todda Phillipsa Joker ma podejrzewać wpierw ojca Bruce'a Wayne o bycie jego biologicznym ojcem. Potem bohater ma się dowiedzieć, że został adoptowany, a jego rodzice znęcali się nad nim zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ma się również okazać, że Arthur Fleck był gwałcony przez partnera swojej matki, co ma być jedną z najcięższych w odbiorze scen w filmie. Drugą taką sceną ma być chwila, w której Joker morduje własną matkę.

Foto:IMP FEATURES/East News

Zobacz też: Gwiazda "Jokera" wytłumaczyła, dlaczego film będzie przełomowy dla kina superbohaterskiego

"Joker" - kiedy premiera i kto znalazł się w obsadzie?

W roli Arthura Flecka wystąpił Joaquin Phoenix. U jego boku zobaczymy Roberta De Niro, Zazie Beetz, Billa Campa, Frances Conroy, Bretta Cullena, Glenna Fleshlera, Douglasa Hodge'a, Marca Marona, Josha Paisa i Shea Whighama. "Joker", w reżyserii Todda Phillipsa ukaże się 4 października 2019 roku.

Zobacz też: Pojawiły się pierwsze reakcje na film "Joker" z Joaquinem Phoenixem

Tagi: Film News Batman Joker DC Comics Joaquin Phoenix