Wykradziono „Piratów z Karaibów: Zemstę Salazara”. Hakerzy żądają okupu

Robert Skowronski
16.05.2017 11:32
Wykradziono „Piratów z Karaibów: Zemstę Salazara”. Hakerzy żądają okupu Fot. kadr z filmu + Dzik Pejnta

Jeszcze przed premierą, nomen omen, piraci zdobyli kopię filmu z Johnnym Deppem i szantażują Disneya.

Historia godna tytułu filmu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga. W ręce hakerów trafiła kopia potencjalnego hitu Disneya. Nie została ona jeszcze opublikowana w sieci, ale może się to zmienić, jeżeli studio na zapłaci odpowiedniej kwoty w Bitcoinach jakiej żądają osoby, które wykradły „Piratów z Karaibów: Zemstę Salazara”. Na dany moment Disney nie ugiął się i zaangażował do działania FBI.

Czas ucieka, a hakerzy mają zamiar publikować kolejne fragmenty filmu - wpierw pierwsze 5 minut, następnie 20 minut itd. Wszystko ma ustać wraz ze spełnieniem ich żądań. Dyrektor generalny Disneya, Bob Iger, nie zdradził o jaką kwotę chodzi, ale potwierdził, że doniesienia są prawdziwe. Premiera filmu odbędzie się 26 maja 2017 roku - wtedy też mija czas, który otrzymała wytwórnia.

Jeszcze niedawno z podobnym problemem musiał zmierzyć się Netflix. Hakerzy grozili, że wypuszczą do sieci 10 pierwszych odcinków 5. sezonu „Orange Is The New Black”. Platforma streamingowa pozostała niewzruszona. Efekt? Serial faktycznie stał się ogólnodostępny w internecie przed oficjalną premierą. Według spekulacji była to sprawka kogoś z wewnątrz. Jednak w tym przypadku wszystko zadziałało na korzyść Netfliksa - serwis dostał darmową reklamę, a sam opublikował odcinki niewiele później po hakerach.

Hector Monsegur, dyrektor ds. Oceny Bezpieczeństwa Rhino Seciurity Labs, dawny haker, a dziś informator FBI, tak skomentował sprawę:

Przypisanie tożsamości w tego typu atakach jest prawdopodobnie najtrudniejszą rzeczą, z jaką FBI ma do czynienia.

Czy ewentualny wyciek nowych „Piratów z Karaibów” będzie kosztować Disneya miliony, a może okaże się świetną formą promocji? O tym przekonamy się w weekend otwarcia i po zliczeniu wyników box offie.

 

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.