Xena będzie wojowniczą... lesbijką?

Robert Skowronski
16.03.2016 15:39
Xena będzie wojowniczą... lesbijką? Fot. kadr z filmu

Orientacja seksualna wojowniczki nigdy nie była w pełni jasna. Twórcy rebootu serialu mają doprowadzić do coming outu bohaterki.

Zamiast pichcić potrawy dla dzielnych mężów toczących boje z wrogimi wojskami czy też z Hydrą, Xena sama przywdziewała kusy skórzany strój i chwytała za miecz. Silna, niezależna kobieta, która rezygnuje ze swoich genderowych ról społecznych poświęcając się tym przypisanym z założenia mężczyznom. Jak trzeba to zdzieli w łeb i zasunie ostrzem pod żebra. Żadna to zwiewna istotka w pięknych szatach, w końcu nie na darmo okrzyknięto ją wojowniczą księżniczką.

Serial, którego emisja przypadała na lata 1995-2011 ma powrócić. Nowe historie Xeny pisze już Javier Grillo-Marxuach, a reboot powstaje dla stacji NBC. Z kolei stanowiska producentów przypadły Samowi Raimiemu oraz Robertowi Tapertowi, czyli autorom oryginału. Nie powróci za to Lucy Lawless, odtwórczyni roli Xeny.

Oryginalnie bohaterka przemierzała Helladę wraz z Gabrielle, wieśniaczką i jej wierną przyjaciółką, aby naprawić wszystkie krzywdy, które wyrządziła w przeszłości. Dla wielu wątpliwe pozostawało to czy kobiety łączą wyłącznie wspólne boje, czy jednak nieco większa zażyłość. Twórcy już zapowiedzieli, że nowa Xena będzie „wyrafinowaną i inteligentną superbohaterką dla nowego pokolenia”. Wszystko wskazuje na to, że ta obietnica odnosi się także do sfery intymnego życia wojowniczki, o czym opowiedział Javier Grillo-Marxuach:

 „Xena” będzie zupełnie innym serialem stworzonym z zupełnie innych powodów. Nie ma potrzeby sprowadzać bohaterki, jeśli nie możemy w pełni pokazać jej relacji, która w latach 90. mogła być pokazana jedynie w formie podtekstu. Ten serial pokaże też moją perspektywę spojrzenia na świat, która jest pogłębiana o to, co obecnie się dzieje. Nie trudno domyślić się o czym mówię – wystarczy trochę poszukać.

Lucy Lawless jeszcze w 2003 roku wyznała tajemnicę Xeny i opowiedziała o tym, że jej zdaniem serialowa Greczynka zdecydowanie jest lesbijką:

Zawsze się mówiło, że może nią jest, a może nie jest. Jednak sceny z Gabrielle, kiedy patrzą sobie w oczy i się ściskają, przypieczętowały moim zdaniem jej orientację.

Wątki homoseksualne przedstawione na ekranie nie są niczym nowym dla kina czy nawet seriali, jednak rzadko dotyczyły one znanych szerokiej publice bohaterów. Podobne motywy być może pojawią się w kolejnych odsłonach „Gwiezdnych wojen”, niektórzy też insynuują bardziej zażyłą relację między Batmanem i Supermanem.

Życzymy Xenie i Gabrielle możliwości nie ukrywania się ze swoją miłością w tych nowych czasach:

A Wy co myślicie o orientacji Xeny?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.