16.03.2016 15:39

Xena będzie wojowniczą... lesbijką?

Orientacja seksualna wojowniczki nigdy nie była w pełni jasna. Twórcy rebootu serialu mają doprowadzić do coming outu bohaterki.

Xena będzie wojowniczą... lesbijką?
foto: kadr z filmu

Zamiast pichcić potrawy dla dzielnych mężów toczących boje z wrogimi wojskami czy też z Hydrą, Xena sama przywdziewała kusy skórzany strój i chwytała za miecz. Silna, niezależna kobieta, która rezygnuje ze swoich genderowych ról społecznych poświęcając się tym przypisanym z założenia mężczyznom. Jak trzeba to zdzieli w łeb i zasunie ostrzem pod żebra. Żadna to zwiewna istotka w pięknych szatach, w końcu nie na darmo okrzyknięto ją wojowniczą księżniczką.

Serial, którego emisja przypadała na lata 1995-2011 ma powrócić. Nowe historie Xeny pisze już Javier Grillo-Marxuach, a reboot powstaje dla stacji NBC. Z kolei stanowiska producentów przypadły Samowi Raimiemu oraz Robertowi Tapertowi, czyli autorom oryginału. Nie powróci za to Lucy Lawless, odtwórczyni roli Xeny.

Oryginalnie bohaterka przemierzała Helladę wraz z Gabrielle, wieśniaczką i jej wierną przyjaciółką, aby naprawić wszystkie krzywdy, które wyrządziła w przeszłości. Dla wielu wątpliwe pozostawało to czy kobiety łączą wyłącznie wspólne boje, czy jednak nieco większa zażyłość. Twórcy już zapowiedzieli, że nowa Xena będzie „wyrafinowaną i inteligentną superbohaterką dla nowego pokolenia”. Wszystko wskazuje na to, że ta obietnica odnosi się także do sfery intymnego życia wojowniczki, o czym opowiedział Javier Grillo-Marxuach:

"

 „Xena” będzie zupełnie innym serialem stworzonym z zupełnie innych powodów. Nie ma potrzeby sprowadzać bohaterki, jeśli nie możemy w pełni pokazać jej relacji, która w latach 90. mogła być pokazana jedynie w formie podtekstu. Ten serial pokaże też moją perspektywę spojrzenia na świat, która jest pogłębiana o to, co obecnie się dzieje. Nie trudno domyślić się o czym mówię – wystarczy trochę poszukać. "

Lucy Lawless jeszcze w 2003 roku wyznała tajemnicę Xeny i opowiedziała o tym, że jej zdaniem serialowa Greczynka zdecydowanie jest lesbijką:

"

Zawsze się mówiło, że może nią jest, a może nie jest. Jednak sceny z Gabrielle, kiedy patrzą sobie w oczy i się ściskają, przypieczętowały moim zdaniem jej orientację. "

Wątki homoseksualne przedstawione na ekranie nie są niczym nowym dla kina czy nawet seriali, jednak rzadko dotyczyły one znanych szerokiej publice bohaterów. Podobne motywy być może pojawią się w kolejnych odsłonach „Gwiezdnych wojen”, niektórzy też insynuują bardziej zażyłą relację między Batmanem i Supermanem.

Życzymy Xenie i Gabrielle możliwości nie ukrywania się ze swoją miłością w tych nowych czasach:

A Wy co myślicie o orientacji Xeny?

Robert Skowronski
Tagi: Xena