14.09.2018 14:32

YouTube stworzy dokument o społeczności LGBTQ

YouTube wyprodukuje film dokumentalny „State of Pride” opowiadający o 50-leciu ruchu LGBTQ. Produkcja ma uhonorować zamieszki w klubie Stonewall. 

YouTube stworzy dokument o społeczności LGBTQ
foto: Luke Dray/Cover Images/EAST NEWS

Trudno w to uwierzyć, ale kilkadziesiąt lat temu pary jednopłciowe były brane za wybryk natury. Autorytety moralne i naukowe uważały homoseksualizm za zaburzenie seksualne. Na szczęście te czasy już minęły, chociaż nie we wszystkich zakątkach świata pary jednopłciowe są uznawane za normę. Walkę z dyskryminacją od lat prowadzą przedstawiciele ruchu LGBTQ, którzy zajmują się nie tylko gejami i lesbijkami, ale również innymi zjawiskami ludzkiej seksualności. Przełomem w historii LGBTQ były zamieszki na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych, które wybuchły w gejowskim klubie Stonewall w Greenwich Village w Nowym Jorku. Zdarzenie miało miejsce w roku 1969 i uważa się je za rozpoczęcie walki z dyskryminacją osób LGBTQ. Z okazji nadchodzącej 50. rocznicy zamieszek ze Stonewall powstaje film dokumentalny „State of Pride”, który wyprodukuje serwis YouTube.

„State of Pride” - o czym jest film?

Jak donosi The Hollywood Reporter, film skupi się na ukazaniu dumy z bycia członkiem mniejszości seksualnej. Aktywista Raymond Braun poprowadzi serię wywiadów z przedstawicielami LGBTQ z miast i wsi na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Podróż Brauna pozwoli obiektywnie spojrzeć na podejście do własnej orientacji seksualnej przedstawicieli LGBTQ z różnych warstw społecznych. Reżyserią i produkcją zajmą się Rob Epstein i Jeffrey Friedman.

Powstawanie dokumentu skomentował Jeremy Blacklow z organizacji Gay & Lesbian Alliance Against Defamation. 

"

„State of Pride” powstaje, by zwiększyć słyszalność głosów ludzi LGBTQ+ i ich zwolenników odbiorcom, którzy powinni je usłyszeć.
Unikalna zdolność opowiadania mocnych, osobistych historii osób LGBTQ+, które oświecają i inspirują Raymonda, została połączona z umiejętnością opowiadania Roba i Jeffa, bez wątpienia sprawi, że film ukaże prawdziwą różnorodność społeczności.  "

Produkcją filmu zajmie się serwis YouTube oraz Portal A. Epstein i Friedman pracowali już przy podobnych przedsięwzięciach. Wspólnie stworzyli „The Times of Harvey Milk” oraz „Common Threads: Stories From the Quilt”, którego narratorem był Dustin Hoffman. Dokładna data premiery „State of Pride” nie została jeszcze podana, ale wiadomo, że film ukaże się w roku 2019. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Dokument YouTube LGBT