Zakończono prace nad filmem "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Jak Dawid Ogrodnik prezentuje się w roli?

Kamil Kacperski
18.12.2018 16:56
Zakończono prace nad filmem "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Jak Dawid Ogrodnik prezentuje się w roli? Fot. materiały prasowe

W grudniu 2018 roku zakończyły się zdjęcia do nowego filmu Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Kiedy odbędzie się premiera filmu o genialnym jazzmanie?

Biografia zapomnianego geniusza fortepianu, niesamowitego jazzmana, który żył tylko 29 lat, pojawi się w kinach 27 września 2019 r. W roli wybitnego muzyka, ale też niezwykle interesującego człowieka, zobaczymy Dawida Ogrodnika, aktora wyróżnionego tytułem European Shooting Stars 2019. Na ekranie partnerują mu m.in. Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. 

Na temat bohatera biografii wypowiedział się reżyser Maciej Pieprzyca, który stwierdził, że chce, aby film dotarł do wszystkich, ponieważ historia Kosza jest niesamowicie inspirująca:

Mieczysław Kosz jest takim bohaterem, o którym chcę opowiadać w swoich filmach. – mówi reżyser Maciej Pieprzyca. – To niepogodzony ze światem outsider i buntownik. Buntujący się przeciwko swoim ograniczeniom wynikającym z niepełnosprawności, przeciwko kanonom muzycznym, czy też przeciwko normom społecznym, w jakie chciano go wpisać. Wierzę, że „Ikar. Legenda Mietka Kosza” będzie uniwersalną opowieścią o człowieku i znajdzie widzów nie tylko wśród fanów jazzu.

Zdjęcia z filmu o Mieczysławie Koszu

W roli Mieczysława Kosza zobaczymy Dawida Ogrodnika, który podkreśla, że na planie ogromną satysfakcję dała mu gra na pianinie i możliwość improwizacji: 

Zarówno reżyser, jak i producentki stworzyli mi doskonałe warunki do pracy nad rolą. To nasza kolejna współpraca z Maciejem Pieprzycą i bardzo ją cenię. Miałem dużo czasu, żeby pracować nad scenariuszem i rolą, to bardzo komfortowa sytuacja dla aktora. Maciej Pieprzyca przykłada wyjątkowo dużą wagę do przygotowań przed rozpoczęciem zdjęć do filmu. Ta intensywna praca rozpoczyna się z pierwszym czytaniem scenariusza i kończy ostatnim klapsem na planie.

Producenci udostępnili również nowe zdjęcia z "Ikara. Legendy Mietka Kosza". Możecie je zobaczyć w naszej galerii:

Ikar. Legenda Mietka Kosza - muzyką zajmie się Leszek Możdżer

Na planie Dawidowi Ogrodnikowi partneruje Justyna Wasilewska. Aktorka wcieli się w postać Zuzy, która jak sama Wasilewska twierdzi, ma bardzo ciekawą osobowością. Artystka przyznała w wywiadzie, że postać jest dla niej intrygująca, ponieważ jej relacja z Mietkiem Koszem była niezwykle burzliwa, choć bez wątpienia byli dla siebie nawzajem źródłem inspiracji. Jako artyści byli do siebie podobni i dobrze się rozumieli.

Nad stroną muzyczną filmu czuwa zaś Leszek Możdżer, który od dawna próbuje przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. Możdżer odpowiada za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów ("Take the A Train", "San Francisco", "Kasztany", "Cała jesteś w skowronkach"). W filmie nie zabraknie brawurowych improwizacji, które podobnie jak aranżacje nagrane zostały jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, dzięki czemu aktorzy mogli odpowiednio przygotować się do poszczególnych scen.

Ikar. Legenda Mietka Kosza - kiedy premiera?

Mieczysław Kosz, niewidomy pianista, mistrz improwizacji, dziś pamiętany jest głównie przez miłośników jazzu. Pozostawił po sobie zaledwie jeden album, ale dla fanów jazzu stał się legendą. Wystąpił na uznawanym za najbardziej prestiżowy festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Niestety, jak większość ludzi wybitnych musiał walczyć z wewnętrznymi demonami i samotnością.

Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" pojawi się w kinach 27 września 2019 roku. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.