29.01.2019 12:23

Zakończono zdjęcia do filmu "Czarny Mercedes". W obsadzie m.in. Artur Żmijewski i Bogusław Linda

Zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu sensacyjnego - kryminału "Czarny Mercedes" w reżyserii i na podstawie scenariusza Janusza Majewskiego, twórcy m.in. "C.K. Dezerterów" i "Zaklętych rewirów". 

Czarny Mercedes Bogusław Linda
foto: materiały prasowe

W rolach głównych w filmie wystąpiła imponująca plejada gwiazd: Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Bogusław Linda, Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz, Danuta Stenka, Natalia Rybicka, Izabela Dąbrowska, Andrzej Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz, Andrzej Baranowski, Przemysław Bluszcz i Antoni Królikowski. Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów - Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował Andrzej Haliński, zaś za montaż odpowiada Milenia Fiedler.

Czarny Mercedes - znamy obsadę filmu

Producentem „Czarnego Mercedesa” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, odpowiedzialna za sukcesy takich filmów, jak: "Róża", "Generał Nil", "Galerianki" czy "7 uczuć". Na temat albumu wypowiedział się Janusz Majewski, który stwierdził, że chciał pokazać inny rodzaj polskiego filmu osadzonego w realiach wojny:

"

Większość filmów o okupacji ukazuje tylko jedną jej stronę - tę martyrologiczną. Opowiada o oporze, działaniach podziemnych armii, cierpieniu ludności i terrorze niemieckim, ignorując przy tym fakt, że przecież w czasie wojny nie sposób było tylko cały czas walczyć, bać się i cierpieć. Trzeba było starać się, żeby przeżyć i żeby życie to było w miarę normalne. Ludzie jak zawsze kochali się i nienawidzili, zazdrościli i współczuli, rodzili się i umierali. Musiały być też morderstwa - z namiętności, w afekcie, a nie tylko takie, które przynosiła wojna. Myśląc w ten sposób, doszedłem do przekonania, że ciekawie byłoby stworzyć kryminał, który dzieje się w czasie okupacji. Pokazać zagadkę kryminalną, a równocześnie pokazać tło tamtych czasów. Powiedzieć coś o psychice ludzi, którzy wtedy żyli i wpływie okoliczności na ich losy. "

O czym będzie Czarny Mercedes?

Warszawa, czerwiec 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) żona szanowanego adwokata - Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji, a równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia.

Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania Holzera z wysoko postawionym oficerem SS - Maximilianem Grafem von Fleckensteinem (Aleksandar Milićević). Czy nadkomisarz Król, który znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie dowódcy Gestapo - Ernsta Kluge (Bogusław Linda), zdoła odnaleźć mordercę kobiety, zanim ten ponownie przeleje krew?

Niestety, na razie nie znamy daty premiery filmu "Czarny Mercedes". 

Kamil Kacperski
Tagi: News