13.07.2020 10:09

"Zenek" będzie wyświetlany za granicą. TVP sprzedaje licencje filmu

Telewizja Polska sprzedała licencje polskich filmów fabularnych, seriali i dokumentów. Prawo do wyświetlania za granicą zyskał między innymi "Zenek" czy "Bodo".

Zenek Martyniuk
foto: Artur Zawadzki/REPORTER

Telewizja Polska podjęła współpracę z europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi, którym udostępniła licencje na szereg polskich produkcji. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, wiosną biuro sprzedaży i współpracy międzynarodowej TVP sprzedało licencje na emisję filmów fabularnych, seriali i dokumentów na terenie wybranych państw w Europie.

"Zenek" za granicą. TVP Sprzedaje licencje filmu

Dzięki temu klienci operatora sieci kablowych Telia w Estonii będą mogli zapoznać się z filmami takimi jak "Kamerdyner" Filipa Bajona, "Gwiazdy" Jana Kidawy-Błońskiego czy "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" Janusza Dymka. Estończycy obejrzą także seriale - "Bodo", "Stulecie Winnych", "Drogi wolności" czy "Wojenne dziewczyny". Nie zawiodą się też fani dokumentów, Polska udostępniła Estonii "Film dla Stasia" oraz "Jakiego koloru jest miłość" Aliny Mrowińskiej.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Kwarantanna przyczyniła się do wzrostu piractwa. Które produkcje Polacy ściągają najczęściej?

Z kolei telewizja publiczna LRT działająca na Litwie wykupiła od TVP prawa do emisji 14 produkcji. Na liście znalazł się między innymi "Katyń", "Brzezina" oraz "Pan Tadeusz, czyli ostatni zjazd na Litwie" Andrzeja Wajdy.

Amerykanie i Kanadyjczycy zainteresowali się natomiast filmem Jerzego Łukaszewicza - "Faustyna". Także film o polskim gwiazdorze disco polo, Zenku Martyniuki zostanie wkrótce wyemitowany za granicą.

"Zenek" Jana Hryniaka, "Kamerdyner", "Gwiazdy", "Żelazny Most" Moniki Jordan-Mlłodzianowskiej oraz "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego trafią na platformę Kinomaniak.eu. Dzięki temu dostęp do produkcji otrzyma każdy kraj na terytorium Unii Europejskiej, a także Islandia, Norwegia oraz Szwajcaria.

Foto: TRICOLORS/East News
Foto: TRICOLORS/East News
Przeczytaj także "Zenek" pod ostrzałem krytyki. Zagraniczne media nie zostawiły na filmie suchej nitki
Tagi: polskie filmy