02.03.2020 14:26

"Zew krwi" z Harrisonem Fordem straci 50 milionów dolarów? Nikt nie chodzi na niego do kina

Disney niedawno zakończył najbardziej dochodowy rok dla studia w historii kinematografii. Niestety, 2020 nie powtórzy tego dokonania - wszystko to przez film "Zew krwi". 

Harrison Ford
foto: Everett Collection/East News

Produkcja z Harrisonem Fordem na podstawie dzieła Jacka Londona może się okazać finansową klapą. Jak podaje portal Variety, stworzenie "Zewu krwi" kosztowało około 125 milionów dolarów, co oznacza, że musiałby zarobić około 250-275 milionów dolarów w box-offisie, aby się zwrócić (magia hollywoodzkiej rachunkowości i marketingu). Film zarobił w USA "zaledwie" 79 milionów dolarów w trakcie 2 tygodni od premiery. Według analityków i prognostyków, na produkcji może stracić 50 milionów dolarów. 

Zew krwi z Harrisonem Fordem rozczarowaniem finansowym

Oczywiście, premiera filmu odbyła się w niezbyt przyjemnych okolicznościach - w końcu takie rynki, jak Chiny i Japonia są zamknięte przez koronawirusa, a władze zabroniły masowych zgromadzeń (a właśnie do takich zaliczają się seanse filmowe w kinach). I chociaż sama produkcja nie jest wcale zła, to wynik 62% na Rotten Tomatoes nie powoduje, że "Zew krwi" jest obowiązkową pozycją dla każdego kinomana.

Zew krwi
Zew krwi
Przeczytaj także Harrison Ford i cyfrowy pies w pierwszym zwiastunie filmu "Zew krwi"

Gdyby produkcja była tworzona przez mniejsze studio, to jej mizerny wynik mógłby być zasmucający. Mowa jednak o filmie Disneya, firmie, która w samym 2019 roku miała zarobki z box-offisu wynoszące ponad 11 miliardów dolarów. W końcu wówczas zadebiutowały filmy, jak "Król Lew", "Avengers: Endgame", czy "Gwiezdne wojny: Skywalker. Przebudzenie".  

Ten rok raczej nie będzie dla Disneya tak imponujący - pewnymi hitami będą "Black Widow" i aktorska "Mulan", a wśród innych przebojowych produkcji może się znaleźć "Naprzód" Pixara, "Free Guy", a także "The Eternals".

Film "Zew krwi" został wyreżyserowany przez Chrisa Sandersa, a scenariusz przygotował Michael Green (współautor skryptu do "Logana").

Harrison Ford i Mark Hamill
Harrison Ford i Mark Hamill
Przeczytaj także Harrison Ford pocałował Marka Hamilla podczas kręcenia "Gwiezdnych wojen"
Tagi: Harrison Ford