„Zimna wojna”: Joanna Kulig w gronie faworytek do Oscara

Natalia Hluzow
06.07.2018 12:48
Joanna Kulig Zimna wojna|undefined Fot. materiały prasowe

Prestiżowe amerykańskie portale typują Joannę Kulig jako jedną z faworytek w wyścigu o Oscary obok Nicole Kidman czy Amy Adams.

Choć na następną ceremonię rozdania Oscarów przyjdzie nam poczekać do lutego 2019 roku, najważniejsze amerykańskie portale filmowe zabrały się już za typowanie zwycięzców. W gronie głównych faworytek do Oscara za najlepszą rolę żeńską bardzo często pojawia się nazwisko Joanny Kulig.

Joanna Kulig ma szanse na Oscara?

Portal The Playlist w swoim rankingu oscarowych faworytów umieścił „Zimną wojnę” we wszystkich czołowych kategoriach – najlepszy film i najlepsza reżyseria, a także najlepszy film nieanglojęzyczny. Twórca zestawienia jest również zachwycony rolą Joanny Kulig, która według niego może konkurować z takimi międzynarodowymi sławami jak Viola Davis, Nicole Kidman, Amy Adams, Saoirse Ronan czy Lady Gaga.

Zimna Wojna Joanna Kulig Fot. foto: materiały prasowe

Nie tylko portal The Playlist jest zachwycony wybitną kreacją Polki. Podczas festiwalu w Cannes jej rolę w „Zimnej wojnie” komplementowały m.in. Julianne Moore, Juliette Binoche oraz – przewodnicząca jury – Cate Blanchett. Podobne zachwyty padały też ze strony dziennikarzy prestiżowych portali. Na stronie Variety nazwano ją „młodą Jeanne Moreau” i „europejską Jennifer Lawrence”, Collider uznał za objawienie, a Independent stwierdził, że „wyznacza ton filmu”. Całą „Zimną wojnę” porównywano natomiast do „La La Land” czy „Casablanki”.

Zimna Wojna Fot. foto: materiały prasowe

„Zimna wojna” – o czym jest?

„Zimna wojna” to najnowszy film Pawła Pawlikowskiego, laureata Oscara za „Idę”. Opowiada o trudnej miłości dwojga ludzi, który nie mogą żyć bez siebie, ale nie potrafią też być razem. Ich historia toczy się na tle budzącej się do życia Europy z przełomy lat 50. i 60.

Film trafił do polskich kin 8 czerwca 2018 roku. Wcześniej Paweł Pawlikowski został nagrodzony w Cannes za jego reżyserię. Polski dramat zachwycił międzynarodową publiczność festiwalu, w efekcie czego będzie wyświetlany nie tylko w Polsce i USA. Prawa do dystrybucji kupiły także Kanada, Wielka Brytania, Francja, kraje Beneluksu, Niemcy, Włochy, Grecja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Skandynawia, Turcja, a nawet Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia. 

Zimna Wojna Fot. foto: materiały prasowe

„Zimna wojna” w amerykańskich kinach

Amerykańskim dystrybutorem filmu „Zimna wojna” jest Amazon, który planuje wypuścić produkcję do kin z końcem grudnia 2018 roku, czyli w okresie większości oscarowych premier. Czy ta decyzja przyniesie Pawlikowskiemu kolejną nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej? Czy „Zimna wojna” i Joanna Kulig wezmą udział w walce o najsłynniejsze nagrody filmowe na świecie? Przekonamy się na początku 2019 roku. Jeśli te typowania się sprawdzą, Joanna Kulig będzie pierwszą w historii polską aktorką nominowaną do Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.