"Zimna wojna" na liście 20 najlepszych filmów 2018 magazynu "Empire"

Natalia Hluzow
30.10.2018 13:00
"Zimna wojna" na liście 20 najlepszych filmów 2018 magazynu "Empire" Fot. materiały prasowe

"Zimna wojna" idzie jak burza, zdobywając kolejne pochwały i wyróżnienia. Tym razem film docenił prestiżowy brytyjski magazyn "Empire", który uznał dzieło Pawlikowskiego za jeden z 20 najlepszych filmów 2018 roku.

Choć za oknem króluje złota jesień i do końca roku zostały nam jeszcze pełne 2 miesiące, niektóre pisma i portale rozpoczęły już sporządzanie rozmaitych podsumowań 2018 roku. Wśród nich jest m.in. magazyn "Empire", który z końcem października przygotował swoją listę 20 najlepszych filmów 2018, umieszczając na niej "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego.

"Zimna wojna" jednym z najlepszych filmów 2018

Brytyjscy znawcy kina z magazynu "Empire" umieścili "Zimną wojnę" na 16. miejscu swojego zestawienia. Film Pawła Pawlikowskiego znalazł się przed wywołanymi tytułami, jak "Nigdy Cię tu nie było", "Coco" czy "Ja, Tonya".

W uzasadnieniu swojego wyboru redaktorzy "Empire" napisali:

Intymny, głęboko osobisty, czarno-biały polski film o miłości i muzyce ludowej. Paweł Pawlikowski po oscarowej "Idzie" wraca z czymś mniej wymagającym, ale nie mniej niekonwencjonalnym, ukazując niemożliwy związek w eliptycznych scenach będących obrazem pokolenia - jak w jazzie, to sceny, których nie widzimy, mają największą moc. Idzcie z powodu przepięknych zdjęć, zostańcie dla oszałamiająco przejmującego zakończenia.

Lista magazynu "Empire" będzie sukcesywnie uzupełniana do grudnia 2018. Obecnie przedstawia się następująco:

1. "Avengers: Wojna bez granic"
2. "Mission: Impossible – Fallout"
3. "Ciche miejsce"
4. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
5. "Czarna Pantera"
6. "Pierwszy człowiek"
7. "Lady Bird"
8. "Narodziny gwiazdy"
9. "Nić widmo"
10. "BlacKkKlansman"
11. "Mandy"
12. "Roma"
13. "Dziedzictwo. Hereditary"
14. "Wyspa psów"
15. "Anihilacja"
16. "Zimna wojna"
17. "Coco"
18. "Zatrzyj ślady"
19. "Nigdy cię tu nie było"
20. "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"

"Zimna wojna" - ogromny zagraniczny sukces filmu

"Zimna wojna" podbiła serca kinomanów nie tylko w Polsce, gdzie zdobyła m.in. Złote Lwy w Gdyni dla najlepszego filmu, ale też w wielu zagranicznych krajach. Za jej reżyserię Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę w Cannes, pokazywano ją pokazywano też na festiwalach: MFF w Telluride, Cinematik Piestany (gdzie otrzymała nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Filmu Roku), MFF w Karlowych Warach, MFF w Toronto i MFF w San Sebastian. Produkcja ma również szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz na oscarowy wyścig, gdyż została wybrana polskim kandydatem do Oscara.

Nie tylko krytycy doceniają najnowsze dzieło twórców "Idy". "Zimna wojna" wyświetlana jest m.in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Słowenii, Francji, Szwecji, Holandii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii i Wielkiej Brytanii, gdzie doskonale sobie radzi, zarabiając miliony dolarów. I choć nowy film Pawlikowskiego czeka jeszcze na swoją amerykańską premierę, sława "Zimnej wojny" dotarła również za ocean. Zachwycał się nią m.in. Lars Urlich z zespołu Metallica.

"Zimna wojna" premierę w polskich kinach miała 8 czerwca 2018. W rolach głównych wystąpili Joanna Kulig i Tomasz Kot.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.