17.07.2017 09:31

Zmarł George A. Romero. Miał 77 lat

W niedzielę 16.07.2017 w wieku 77 lat zmarł jeden z największych mistrzów horroru George A. Romero. Przyczyną śmierci był rak płuc. 

Zmarł George A. Romero. Miał 77 lat
foto: Photoshot/REPORTER/East News

Znany jako ojciec chrzestny filmów zombie, George A. Romero po krótkiej, ale bardzo agresywnej walce przegrał z rakiem płuc. Amerykański reżyser był ostatnio w trakcie przygotowań do następnego filmu z serii żywych trupów pt: „Road of the Dead”, którego miał być producentem.

Urodził się w Nowym Jorku w 1940 roku. Od małego interesował się filmem, a w szczególności kinem grozy. Po ukończeniu uniwersytetu w Pittsburghu założył w latach 60. firmę kręcącą reklamówki. Jednak świat poznał go w 1968 roku, gdy do kin trafiła „Noc żywych trupów”, pierwsza odsłona słynnej serii o żywych trupach. Film nakręcony za ponad 100 tysięcy dolarów szybko dorobił się statusu dzieła kultowego i miał ogromny wpływ na współczesny kształt horroru. To dzięki tej produkcji możemy mówić o współczesnym obrazie żywego trupa, który zaraża i pożera ludzi.

Nakręcony w 1978 roku „Poranek żywych trupów” cieszył się jeszcze większym powodzeniem i doczekał się niezliczonej ilości kopii. Romero nakręcił później jeszcze cztery kolejne filmy zombie, które osiągały większe lub mniejsze sukcesy. Reżyser ma także na koncie udane produkcje ze zgoła innego gatunku. W latach 70. nakręcił film o epidemii „Szaleńcy” oraz zapuścił się w rejony kina wampirycznego w wysoko ocenianym „Martinie”.

Informację o śmierci przekazał mediom jego menadżer, Chris Roe

Kamil Dachnij
Tagi: News George A. Romero