30.06.2020 16:33

Nie żyje gwiazda "Ocean's Eleven". Słynny twórca "The Dick Van Dyke Show", Carl Reiner zmarł

Zmarł Carl Reiner, słynny twórca filmowy, a prywatnie ojciec reżysera i aktywisty Roba Reinera, poinformowała zagraniczna prasa. Słynny twórca filmowy miał 98 lat.

Nie żyje gwiazda "Ocean's Eleven". Słynny twórca "The Dick Van Dyke Show", Carl Reiner zmarł
fot. Rex Features/East News

Urodzony w 1922 roku Carl Reiner był scenarzystą, reżyserem, producentem i aktorem, który najbardziej zasłynął jako jeden z twórćów znanego i lubianego „The Dick Van Dyke Show”, emitowanego w latach 1961-1966. Sitcom z udziałem Dicka Van Dyke’a i Mary Taylor Moore zdobył uznanie widzów i krytyków, zyskując aż 15 nagród Emmy podczas kilku lat swojej emisji. 

Kompozytor Johnny Mandel, odpowiedzialny za muzykę do słynnej czołówki serialu „M*A*S*H” zmarł nad ranem. Miał 94 lata
Kompozytor Johnny Mandel, odpowiedzialny za muzykę do słynnej czołówki serialu „M*A*S*H” zmarł nad ranem. Miał 94 lata
Przeczytaj także Kompozytor Johnny Mandel, odpowiedzialny za muzykę do słynnej czołówki serialu „M*A*S*H” zmarł nad ranem. Miał 94 lata

Długa kariera Carla Reinera

Reiner nakręcił 15 filmów pełnometrażowych na przełomie 30 lat. W 1967 zadebiutował długometrażowym obrazem „Enter Laughing”. Ostatni film sygnowany jego nazwiskiem pojawił się w kinach w 1997 roku. Był to „Ta podstępna miłość”, z udziałem Bette Midler i Dennis Farina.

Do najsłynniejszych filmów Reinera należą także: nominowane do Oscara „O mój Boże” z 1977 roku, ze Georgem Burnesem w roli głównej, „Szajbus” (org. „The Jerk”) z 1979 roku ze Stevem Martinem, czy „Dwoje we mnie”, komedię z 1984 roku z Martinem i Lily Tomlin, za którą oboje byli nominowani do Złotego Globu.

George Clooney filmy
George Clooney filmy
Przeczytaj także Najlepsze filmy, w których wystąpił George Clooney. "Ocean's Eleven", "Tajne przez poufne"

W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w roli Saula Blooma w serii filmów „Ocean’s 11”, czy w gościnnych występach w serialu „Dwóch i pół”. Reiner podkładał też głos pod różne postaci w serialach animowanych, jak „Family Guy”, „American Dad”, czy „King on the Hill”. 

Co ciekawe – jego charakterna rola w filmach Soderbergha z serii „Ocean’s 11” zaskarbiły mu nawet nominację do młodzieżowej nagrody Teen Choice Awards, w kategorii najlepsza ekranowa chemia.

Początek wyścigu po Oscary? Członkowie Akademii otrzymali pierwsze filmy do oceny. Niektóre mogą was zaskoczyć
Początek wyścigu po Oscary? Członkowie Akademii otrzymali pierwsze filmy do oceny. Niektóre mogą was zaskoczyć
Przeczytaj także Początek wyścigu po Oscary? Członkowie Akademii otrzymali pierwsze filmy do oceny. Niektóre mogą was zaskoczyć

Aktywny aż do śmierci

Warto wynotować także, że choć w ostatnich latach mężczyzna zniknął nieco z areny showbiznessu, wciąż udzielał się aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie głośno wyrażał swoje opinie na bieżące tematy polityczne. Co ciekawe – nawet dzień przed śmiercią, 98-latek podzielił się na Twitterze uwagą, dotyczącą smutnego wspomnienia dnia, który doprowadził do ogłoszenia Donalda Trumpa prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

Aktor zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek 29/30 czerwca z przyczyn naturalnych, potwierdziła jego asystentka w informacji udzielonej portalowi Variety.

Czytaj także: Christopher Nolan nie toleruje krzeseł na planie. Internet oszalał.

Czy należysz do grupy fanów Carla Reinera?

Tagi: Newsy Film News