13.03.2019 14:44

Zmarła Zofia Czerwińska. Dzięki tym rolom ją zapamiętamy

Zmarła Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat. W ciągu swojego życia zasłynęła wieloma rolami w filmach i serialach. Jakie są najważniejsze role w karierze aktorki?

Alternatywy 4
foto: INPLUS/East News

13 marca 2019 roku, na kilka dni przed swoimi 86 urodzinami zmarła Zofia Czerwińska. Aktorka nie miała w swojej filmowej karierze przełomowej roli, dzięki której zasłynęła w historii kinematografii. Była jednak rozpoznawalna dzięki epizodom, które zapadły w pamięć widzom filmów i seriali. Z których produkcji zasłynęła Zofia Czerwińska?

Zofia Czerwińska - najważniejsze role aktorki

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 21 lat w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem "Pokolenie". Wcieliła się w nim w barmankę o imieniu Lola. Jej kolejna filmowa rola to również postać Loli, tym razem telefonistki w filmie Andrzeja Munka "Eroica". Trzecim tytułem w kinowym dorobku Czerwińskiej był "Popiół i diament" Wajdy, w którym aktorka ponownie wcielił a się w barmankę, tym razem o imieniu Lili. Chociaż z pozoru są to mało istotne epizody, wskazują na fakt, że jedni z największych polskich reżyserów dostrzegli talent Czerwińskiej na samym początku jej przygody z filmem.

Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
Przeczytaj także Spadek po Andrzeju Wajdzie trafił w ręce żony reżysera. Sąd wydał oficjalne orzeczenie

Kolejne lata nie przyniosły aktorce żadnej znaczącej roli. Przełom nastąpił dopiero w latach 70. XX wieku. Czerwińska wystąpiła w małej rólce w "Rejsie" Marka Piwowskiego, który był preludium do nowego typu komedii, który pojawił się w polskim kinie. Jedną z pierwszych ważnych ról Czerwińskiej z tego okresu, była postać sublokatorki Karpielów z filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana". Aktorka występowała też w "Czterdziestolatku", gdzie wcieliła się w sekretarkę Zosię Nowosielską. Jej bohaterka pojawiła się nie tylko w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", ale również w kontynuacji serialu pod tytułem "Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później".

Występowała również w innych kultowych komediach z tamtego czasu: "Brunet wieczorową porą", "Miś" i przede wszystkim słynnym serialu "Alternatywy 4", gdzie wcieliła się w Zofię Balcerkową.

Czerwińska wystąpiła również jako matka głównego bohatera w komedii "Och, Karol". W 1999 roku dołączyła do obsady "Świata według Kiepskich" jako Malinowska. Zagrała również epizod w filmie "Wojna żeńsko-męska" z 2011 roku. Jedną z ostatnich ról aktorki była postać Grażyny w filmie "Przystanek do nieba" z 2016 roku.

>>Zobacz też: Który film z Bradem Pittem jest najlepszy?<<

Sergiusz Kurczuk