08.09.2017 11:41

Zmasowany atak fanów „Gry o tron” na hiszpańską wysepkę

Kolejna moda wśród fanów „Gry o tron”. Tym razem miłośnicy hitu HBO postanowili masowo odwiedzić serialową Smoczą Skałę.

Smocza Skała, Gra o tron
foto: kadr z serialu

„Gra o tron” to fenomen wśród seriali. Bez wątpienia można powiedzieć, że 7. sezon jest najchętniej oglądaną opowieścią w odcinkach w 2017 roku. Jest też druga strona medalu sukcesu twórców hitu. Przedostatnia seria stała się łupem wielu internetowych piratów. Liczba widzów oglądających „Grę o tron” z nielegalnych źródeł była czterokrotnie większa, niż osób, które korzystało z HBO GO, lub włączało telewizor. Wśród miłośników ekranizacji sagi George'a R. R. Martina, pojawiła się nieodpowiedzialna moda. Wielu fanów kupowało psy wyglądające jak serialowe wilkory. W momencie, kiedy okazywało się, że zwierzak to nie zabawka, psy o imionach rodem z Westeros lądowały w schroniskach.

Okazuje się, że to nie jedyny pomysł, na który niezależnie wpadli widzowie serialu HBO. W 7. sezonie Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) wróciła do domu swoich przodków. Wraz ze świtą osiedliła się w zamku na Smoczej Skale. Surowa wyspa ukazana w serialu to w rzeczywistości San Juan de Gaztelugatxe, która znajduje się w baskijskiej części Hiszpanii. Jak podaje lokalna gazeta „El Pais, w 2017 roku maleńka wysepka zaliczyła turystyczny boom. W samym czerwcu odwiedziło ją ponad 75 tysięcy turystów

Na wyspie oprócz wspaniałego widoku na ocean i majestatycznych skał nie ma za dużo do oglądania. Zamek Dany został stworzony komputerowo i przy użyciu specjalnej scenografii, co twórcy pokazali w jednym z zakulisowych materiałów. Na San Juan de Gaztelugatxe znajdują się jednak kute w skale schodki znane z serialu oraz kapliczka, która była atrakcją turystyczną, zanim ekipa „Gry o tron” zjawiła się na wyspie. 

Ciekawe dokąd wybiorą się fani serialu po premierze 8. sezonu „Gry o tron”. Jeśli chcecie wybrać się do jakiegoś miejsca znanego z innych produkcji, przeczytajcie nasze zestawienie!

Sergiusz Kurczuk