09.01.2019 12:30

Zobacz, jak powstały efekty specjalne do filmu "Aquaman"

Jak twórcy filmu "Aquaman" powołali do życia podwodne sceny? W sieci pojawił się materiał pokazujący, w jaki sposób powstały efekty specjalne w najnowszym filmie na podstawie komiksów DC.

Jason Momoa (Aquaman)
foto: CG Record/YouTube

Filmy superbpohaterskie nie mogą obejść bez jednego ważnego elementu, jakim są efekty specjalne. Nie zabrakło ich w najnowszej produkcji Warner Bros. opartej na komiksach DC. Chodzi oczywiście o "Aquamana" z Jasonem Momoą w roli tytułowej, reżyserowanego przez Jamesa Wana. W sieci pojawiło się wideo, przedstawiające wybrane sceny przed i po zastosowaniu CGI.

"Aquaman" - jak powstały efekty specjalne?

Znaczna część "Aquamana" rozgrywa się pod wodą. Z tego powodu eksperci od efektów specjalnych mieli morze pracy. Praktycznie każda scena została poddana cyfrowej obróbce. Oprócz efektów komputerowych możemy zajrzeć za kulisy powstawania filmu i zobaczyć bardziej tradycyjne formy tworzenia efektów specjalnych, przyjrzeć się kostiumom głównych bohaterów oraz ich pojedynkom. Materiał rozpoczyna się od ukazania kulis sceny, w których Król Atlantydy pokazuje swój majestat z trójzębem w dłoni. W rzeczywistości ten fragment nagrywano w studio na tle bluescreena. Woda, krajobraz, nawet powiewająca peleryna zostały dodane w postprodukcji.

Pojawiają się też inne fragmenty "Aquamana". Niektóre ukazane w formie "przed i po". Inne to z kolei zwyczajne nagrania z planu zdjęciowego. Jak widać, twórcy filmu zadbali o każdy szczegół. Nawet takie detale jak bąbelki wypuszczane przez mieszkańców Atlantydy, czy pływające w oceanicznej toni włosy, zostały wygenerowane za pomocą komputerów. Nie zabrakło również zabawnych wstawek, w których obsada żartuje sobie z członkami ekipy filmowej.

Jeśli jesteście ciekawi, jak powstawały efekty specjalne do starszych produkcji, koniecznie przeczytajcie artykuł poświęcony temu tematowi, dotyczący filmu "Powrót do przyszłości". Sprawdźcie też, które tytuły zgarnęły Oscara w kategorii Najlepsze efekty specjalne. Czy "Aquamanowi" uda się wygrać statuetkę podczas rozdania nagród w 2019 roku? Dowiemy się już niebawem. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Aquaman DC Comics Jason Momoa DC Universe James Wan