Zobacz zwiastun filmu Netfliksa o polskim artyście, który był przyszywanym dziadkiem Leonardo DiCaprio

Sergiusz Kurczuk
12.12.2018 11:22
Zobacz zwiastun filmu Netfliksa o polskim artyście, który był przyszywanym dziadkiem Leonardo DiCaprio Fot. materiały promocyjne

Netflix zaprezentował zwiastun filmu dokumentalnego pod tytułem "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski", opowiadającego o zapomnianym polskim artyście, który był związany z rodziną Leonardo DiCaprio.

W sieci zadebiutowała zapowiedź filmu dokumentalnego Netfliksa o niesamowitym życiu i twórczości polskiego rzeźbiarza i malarza Stanisława Szukalskiego. Pamięć o artyście postanowił podtrzymać Leonardo DiCaprio, którego rodzina przyjaźniła się z bohaterem "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski". Jak prezentuje się zwiastun filmu?

"Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" - zwiastun filmu Netfliksa

Geniusz, o którym zapomnieli nie tylko Polacy, ale również cały świat w końcu doczekał się uhonorowania. Hollywoodzki gwiazdor postanowił zostać producentem "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski", by Szukalski wyszedł wreszcie z odmętów historii. Zwiastun filmu przywodzi nieco na myśl inną dokumentalną produkcję - "Sugar Mana", opowiadającego o muzyku Sixto Rodriguezie, który zupełnie tego nieświadomy zyskał ogromną popularność w RPA. Jak wyglądały życie i twórczość Stanisława Szukalskiego?

Historia rozpoczyna się w roku 1968, kiedy kolekcjoner Glenn Bray odkrył album z pracami Szukalskiego. Mężczyzna był przekonany, że genialny, lecz niedoceniony artysta nie żyje. Zbierając informacje na jego temat, dowiedział się, że Szukalski nie tylko ma się dobrze, ale również... mieszka niedaleko jego domu. W filmie zobaczymy nie tylko sztukę tworzoną przez artystę, ale również dowiemy się, jak wyglądało jego skomplikowane życie.

Stanisław Szukalski - kim był?

Artysta urodził się w 1893 roku w Warcie. Był nie tylko malarzem i rzeźbiarzem, ale również poetą, rysownikiem, projektantem i wielkim patriotą. Stworzył koncepcję zermatyzmu, dotyczącą pochodzenia Lechitów. Jako chłopiec wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował rzeźbę na Art Institute of Chicago, ale uczył się również na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po skończeniu studiów wyjechał do USA, by rozwijać się artystycznie.

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski Fot. foto: materiały promocyjne

Odniósł spory sukces, jednak II wojna światowa sprawiła, że popadł w zapomnienie. Uciekł z okupowanej Polski do Kalifornii, gdzie żył w niedostatku. Większość jego prac pozostawionych w Polsce uległa zniszczeniu. Zamieszkał w Los Angeles i znalazł pracę przy w studiach filmowych jako rysownik i rzeźbiarz. To właśnie w tym mieście poznał George'a DiCaprio - ojca przyszłego gwiazdora Hollywood. Szukalski spędzał dużo czasu z synem swojego przyjaciela i często zajmował się nim pod nieobecność rodziców. Został ponownie odkryty dopiero pod koniec lat 60. dzięki Brayowi, który pomógł wydać mu monografię. Szukalski zmarł w 1987 roku w Burbank.

"Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" - kiedy premiera?

Reżyserem "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski" jest Irek Dobrowolski, który wcześniej stworzył dokument "Portrecista" z 2006 roku o fotografie z Auschwitz Wilhelmie Brasse. Niesamowita historia o Stanisławie Szukalskim trafi na serwis Netflix 21 grudnia 2018 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.