Zwiastun "Spider-Man: Far From Home" - co ukryto w zapowiedzi filmu Marvela?

07.05.2019 10:59
Zwiastun "Spider-Man: Far From Home" - co ukryto w zapowiedzi filmu Marvela? Fot. kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Dwa tygodnie po premierze "Avengers: Endgame" zadebiutował nowy zwiastun filmu "Spider-Man: Far From Home". Ukazano w nim szczegóły nadchodzącej produkcji Marvel Studios.

Twórcy nowego zwiastuna "Spider-Man: Far From Home" postanowili zdradzić więcej informacji na temat fabuły nadchodzącej produkcji Marvel Studios. Nie wszystko jednak zostało podane na tacy i pewne szczegóły sprytnie ukryto. Co znajduje się w trailerze filmu "Spider-Man: Far From Home"?

Przeczytaj także

"Spider-Man: Far From Home" - Easter eggi i odniesienia

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Iron Man

Zwiastun rozpoczyna się od wspomnienia poległego w bitwie z Thanosem mentora tytułowego bohatera - Iron Mana, który stał się bohaterem całego świata. Wszechobecność herosa sprawia, że Peter ma trudności w poradzeniu sobie ze stratą. We fragmencie rozmowy z Happy Hoganem Parker dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest zostać następcą Iron Mana. To może sugerować, że Spidey będzie grał kluczową rolę w nowym składzie Avengers, który zobaczymy na dużym ekranie za jakiś czas.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Spider-Man i policja

W kolejnym fragmencie widzimy Spider-Mana z łatwością rozprawiającego się z przestępcami rabującymi kasyno. Spidey wyręcza policjantów, którzy widzą w nim nowego Iron Mana. Peter żartobliwie próbuje wyzwolić się spod odpowiedzialności, która spadła na jego barki po śmierci Starka i oznajmia, że wyrusza na wakacje. Ta scena to również odniesienie do komiksów, w których Spider-Man miał rozmaite stosunki z funkcjonariuszami prawa. Początkowo był przez nich ścigany, ale w końcu zaskarbił sobie zaufanie opinii publicznej.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Spider-Man kontra Nick Fury

Druga rozmowa z Happy Hoganem to kolejny dowód na to, że tematem przewodnim filmu będzie odpowiedzialność, przed którą ucieka Spider-Man. Mimo usilnych próśb byłego szofera Starka, Peter nie chce odebrać telefonu od Nicka Fury'ego, który ma dla niego tajną misję. W tej scenie pojawia się Easter egg dla fanów komiksów. W tle widzimy plakat, odnoszący się do komiksowego debiutu Spider-Mana. Plakat to zachęta do walki z zapaśnikiem o pseudonimie Crusher Hogan. Komiksowy Spidey początkowo wykorzystywał swoje moce do zarabiania pieniędzy. Zaczęło się to kiedy nastolatek z łatwością pokonał Crushera. Potem stał się wrestlerem i gwiazdą telewizji. Jego arogancja doprowadziła jednak do śmierci wujka Bena. To właśnie wtedy Spider-Man zrozumiał, że z wielką mocą idzie w parze wielka odpowiedzialność. Czy w filmie pojawi się podobny morał?

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Spider-Man na Wakacjach

Spidey, zamiast kontaktować się z Furym wyjeżdża ze swoimi przyjaciółmi ze szkoły na wakacje do Europy. Ten mały szczegół oznacza, że większa część klasy Petera również wyparowała podczas pierwszego pstryknięcia Thanosa i powróciła do życia dzięki Tony'emu Starkowi. Oczywiście w końcu dochodzi do niebezpiecznej sytuacji i protagonista wkracza do akcji jako superbohater. Gościnne występy Spider-Mana poza granicami USA to nie pierwszyzna dla czytelników komiksów. Wielokrotnie wyjeżdżał zagranicę jako reporter.

To jednak nie wszystko. W jednym łatwym do przeoczenia momencie pojawia się nawiązanie do dwóch numerów serii "The Amazing Spider-Man". Na rufie motorówki widać napis "V.12144", co można odczytać na dwa sposoby - jako vol. 1 #214 i vol. 1 #144. Są to numery w pewien sposób związane z fabułą "Far From Home". W 144. zeszycie 1. volume'a przygód bohatera zadebiutował Cyclone - złoczyńca, który potrafił manipulować powietrzem, tworząc z nich trąby powietrzne. W filmie jeden z Elementals włada zjawiskami atmosferycznymi. 214. numer to z kolei historia, w której Spider-Man zostaje zdradzony przez kobietę z Atlantydy, której początkowo ufa, ale w końcu okazuje się, że to Llyra - przeciwniczka Namora, która przewodzi nowo utworzonej grupie Frightful Four. Jej członkiem jest Sandman, który przypomina trochę drugiego z Elementals, potrafiącego manipulować ziemią.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Spider-Man i Mysterio

W końcu Fury znajduje Petera i przedstawia mu Mysterio, nazywanego w zwiastunie panem Beckiem. Wygląda na to, że były dyrektor S.H.I.E.L.D. założył nową organizację szpiegowską ratującą świat. Postać Mysterio jest dobrze znana fanom komiksów - to jeden z pierwszych przeciwników bohatera. Prezentowanie go przez twórców filmu jako pozytywnego bohatera budzi podejrzenia widzów. W końcu komiksowa wersja Mysterio to mistrz iluzji i efektów specjalnych. Fury przedstawia Becka jako mieszkańca alternatywnego świata. Czy Mysterio rzeczywiście jest herosem, a może manipuluje bohaterami? Z jakiego powodu zawsze nieufny Nick Fury ufa tajemniczemu przybyszowi? Nie wykluczone, że w rzeczywistości Fury to Chameleon - znany z komiksów mistrz kamuflażu. Według plotek jego postać ma się pojawić w "Far From Home". Co, jeśli, stwory zaprezentowane w zwiastunie filmu wcale nie są głównymi przeciwnikami, tylko sposobem na zwabienie Spider-Mana w zasadzkę złoczyńców? W końcu w finale "Spider-Man: Homecoming" skazani Vulture wraz ze Scorpionem poprzysięgli zemstę na młodym herosie. Czy w końcu zobaczymy kinową wersję Sinister Six, której członkami są Mysterio i Chameleon?

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Multiwersum

Fury tłumaczy Peterowi, że Mysterio jest mieszkańcem jednej z rzeczywistości, która powstała na skutek pstryknięcia Rękawicą Nieskończoności. Nie precyzuje jednak, którego pstryknięcia, bo artefaktu użyto cztery razy - pod koniec "Avengers: Infinity War", kiedy Thanos zniszczył Kamienie Nieskończoności, kiedy Hulk odwrócił czystkę Szalonego Tytana, i kiedy Iron Man pokonał kosmicznego wroga i jego armię. Całkiem możliwe, że powstały cztery alternatywnie uniwersa i właśnie z nich pochodzą potwory związane z czterema żywiołami, które terroryzują słynne miasta Europy. Oczywiście fani komiksów nie powinni być zaskoczeni, bo koncepcja multiwersum istnieje od kilkudziesięciu lat i bohaterowie niejednokrotnie odwiedzają inne wymiary, lub współpracują z alternatywnymi wersjami samych siebie. Fani MCU widzą w potwierdzeniu multiwersum szansę na wprowadzenie do kinowego świata X-Manów i Fantastycznej Czwórki.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Thor i Kapitan Marvel

Chociaż Peter jest ewidentnie zafascynowany ideą multiwersum, nadal ma opory przed wyruszeniem na misję. Próbuje zapytać Fury'ego, czemu do tego zadania nie przydzielono bardziej doświadczonych bohaterów - Thora lub Kapitan Marvel. Co ciekawe, to pierwsza sytuacja w MCU, kiedy Carol Danvers została oficjalnie nazwana swoim pseudonimem. Fury i Hill informują Petera, że kosmiczni bohaterowie opuścili Ziemię, co prawdopodobnie zobaczymy w kolejnych solowych filmach o Thorze i Kapitan Marvel. Motyw oddawania roboty kolegom po fachu to stały element komiksowego Spider-Mana, który często podczas walk z przeciwnikami narzeka, że gdyby Avengers i Fantastic Four nie wykonywali swoich misji, nie musiałby się użerać ze złoczyńcami.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

MJ zna tożsamość Petera

W trailerze pojawia się również zabawna scena, w której Peter pragnie coś wyznać MJ. Prawdopodobnie nastolatek chce jej powiedzieć, że się w niej zakochał. Dziewczyna przerywa jednak nieskładną wypowiedź kolegi, rzucając, że wie o jego sekrecie związanym ze Spider-Manem. W komiksach było bardzo podobnie. Po wielu latach znajomości Mary Jane w końcu zorientowała się, że Peter w rzeczywistości jest Spider-Manem.

 

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Iluzje Mysterio

Końcowe fragmenty zwiastuna to rozmowa Petera z Mysterio. Mężczyzna pociesza Spider-Mana po stracie Iron Mana i tłumaczy mu, że czasem ratowanie świata wymaga poświęceń. W pewnym momencie pojawia się scena, w której Peter ze zdziwieniem zdejmuje okulary przeciwsłoneczne Tony'ego Starka. Wielu fanów widzi w tym fragmencie filmu zwrot fabularny, w którym Parker zdaje sobie sprawę z machinacji Mysterio. Być może w okularach Starka znajdują się podobne urządzenia, co w wizjerze zbroi Iron Mana, które analizują otoczenie i w zwięzły sposób, przekazują informacje ich użytkownikowi. Mysterio wydaje się wspierać Petera, ale w jego wypowiedzi padają słowa, które mogą sugerować, że w rzeczywistości ma wobec chłopaka zupełnie inne zamiary. Beck wspomina, że ratowanie świata czasem kończy się śmiercią. Nie wykluczone, że nowy bohater rzeczywiście pochodzi z alternatywnego świata i przybył do głównej rzeczywistości, by w jakiś sposób wykorzystać Petera do ratowania swojego wymiaru. Ruiny ukazane w kolejnym fragmencie mogą pochodzić z rzeczywistości Mysterio.

"Spider-Man: Far From Home" - kiedy premiera?

W najnowszym zwiastunie filmu "Spider-Man: Far From Home" pojawiło się bardzo wiele odniesień do wydarzeń z "Avengers: Endgame". Twórcy Marvel Studios zapowiedzieli, że nowa solowa przygoda Petera Parkera będzie zakończeniem Fazy Trzeciej MCU, co oznacza, że fabuła nadchodzącej produkcji wyznaczy w pewien sposób szlak, którym będą podążać kolejne tytuły o superbohaterach. Jak zakończy się nowa przygoda Petera Parkera? Przekonamy się już 5 lipca 2019 roku.

>>Zobacz też: „Spider-Man: Far From Home”: Wiemy, którzy bohaterowie „Avengers” pojawią się w filmie<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.