Najlepsze filmy z morałem. Filmy, które motywują do działania. "Whiplash", "Bogowie"

Karolina Woźniak
02.05.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:50
Najlepsze filmy z morałem. Filmy, które motywują do działania. "Whiplash", "Bogowie" Fot. : materiały prasowe

Do filmów z morałem każdy z nas lubi wracać. Postanowiliśmy stworzyć zestawienie najlepszych produkcji, po których zmienimy perspektywę i które sprawią, że spojrzymy na świat nieco inaczej. 

Dobre filmy to takie, po których człowiek jeszcze przez jakiś czas zastanawia się nad fabułą filmu. Do takich produkcji każdy z nas lubi wracać, bo po ich obejrzeniu zastanawiamy się nad zmianą czegoś w swoim życiu. Postanowiliśmy przygotować zestawienie filmów, które niosą za sobą jakiś morał.  

Filmy, które nas motywują, bardzo często posiadają cechy skłaniające widza do refleksji czy mobilizacji do działania. W tym subiektywnym zestawieniu znalazły się takie tytuł jak "Whiplash", "Piękny umysł" czy "Bogowie". Przedstawiamy najlepsze filmy z morałem, do których z pewnością chętnie wrócicie. 

Top 10: Najlepsze filmy z morałem 

Przeczytaj także

1. "Whiplash" reż. D. Chazelle (2014)

Produkcja, która przedstawia historię młodego perkusisty, który za wszelką cenę chce zrealizować swoje marzenia. Chłopak pragnie znaleźć się w czołówce najwybitniejszych muzyków jazzowych. J. K. Simmons wcielił się w rolę Terence’a Fletchera, nauczyciela, który często wyładowuje swoje frustracje na uczniach. 

2. "Piękny umysł" reż. R. Howard (2001) 

Russell Crowe wcielił się w wybitnego matematyka, Johna Nasha. Film jest oparty na prawdziwej historii. Mężczyzna cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wtargnęła w jego życie naukowe i wcześnie wyłączyła go z niego. Produkcja jest oparta na podstawie książki biograficznej Sylvii Nash "Piękny umysł".  

3. "Filadelfia" reż. J. Demme (1993) 

Historia adwokata, Andrew Becketta, który cierpi z powodu coraz poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Okazuje się, że Andrew ma AIDS. Kiedy jego przełożeni się o tym dowiadują, mężczyzna traci pracę. Postanawia jednak walczyć i wynajmuje adwokata, Joe Millera, który ma mu pomóc odzyskać spokój ducha i godność.  

4. "Cast Away – poza światem" reż. R. Zemeckis (2000) 

Tom Hanks wcielił się w filmie w Chucka Nolanda, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna jest skazany tylko na siebie. Musi zmierzyć się z ogromnymi siłami natury, ale robi wszystko, żeby przeżyć.  

5. "Forrest Gump" reż. R. Zemeckis (1994) 

Tego filmu nie mogło zabraknąć na tej liście. Forrest Gump to chłopiec o niskim ilorazie inteligencji. Co zatem się stało, że po latach może się pochwalić tym, że został bohaterem wojny w Wietnamie i miliarderem? Produkcja Zemeckisa to dzieło, które jest godne uwagi.  

6. "Erin Brockovich" reż. S. Soderbergh (2000) 

Julia Roberts jako Erin Brockovich. Główna bohaterka jest rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Kobieta szuka zatrudnienia, ale niestety ciężko jej cokolwiek znaleźć. Szczęśliwym trafem dostaje prace w kancelarii adwokackiej. Erin odkrywa, że jeden z większych koncernów doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku. Jego mieszkańcy od dawna zapadają na różne choroby i umierają. Historia wydarzyła się naprawdę.  

7. "Bogowie" reż. Ł. Palkowski (2014)

Tomasz Kot wcielił się w profesora Zbigniewa Religę, wybitnego kardiochirurga, który w 1985 roku wykonał pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Lekarz za wszelką cenę chciał osiągnąć swój cel. Historia o drodze do sukcesu mimo przeciwności losu.  

8. "W pogoni za szczęściem" reż. G. Muccino (2006)

Niezwykle wzruszający film, który przedstawia historię Chrisa Gardnera. Mężczyzna odbywa bezpłatny staż, który pozwoli mu w przyszłości zostać maklerem. Środki na życie w końcu się kończą i Chris razem ze swoim synem, Chrisem Juniorem, mieszkają w łazience na stacji kolejowej. Jednak sytuacja finansowa i życiowa nie przeszkadzają Gardnerowi w osiągnięciu wyznaczonego celu.  

9. "Dobosz" reż. C. Stone III (2002)

Kolejna produkcja o perkusiście, który chce osiągnąć sukces. Devon jest czarnoskórym chłopcem, który pochodzi z biednej rodziny. Jednak dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy dostaje się do college’u, w którym kształci się muzyków biorących udział w ulicznych paradach.  

10. "Wielki Mike. The blind side" reż. J. Lee Hancock (2009)

Historia Michaela Ohera, gracza Baltimore Ravens, który wychowuje się w ubogiej rodzinie. W końcu zostaje otoczony opieką przez zamożną rodzinę, która pomaga mu wyjść na prostą. Film jest oparty na faktach.  

Większość filmów, które pojawiły się w naszym zestawieniu, są oparte na faktach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu to życie pisze najlepsze scenariusze. Które filmy dopisalibyście jeszcze do naszej listy? 

Zobacz także: >>TOP 50: Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia<<

 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.