02.05.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:50

Najlepsze filmy z morałem. Filmy, które motywują do działania. "Whiplash", "Bogowie"

Do filmów z morałem każdy z nas lubi wracać. Postanowiliśmy stworzyć zestawienie najlepszych produkcji, po których zmienimy perspektywę i które sprawią, że spojrzymy na świat nieco inaczej. 

FIlmy z morałem
fot: materiały prasowe

Dobre filmy to takie, po których człowiek jeszcze przez jakiś czas zastanawia się nad fabułą filmu. Do takich produkcji każdy z nas lubi wracać, bo po ich obejrzeniu zastanawiamy się nad zmianą czegoś w swoim życiu. Postanowiliśmy przygotować zestawienie filmów, które niosą za sobą jakiś morał.  

Filmy, które nas motywują, bardzo często posiadają cechy skłaniające widza do refleksji czy mobilizacji do działania. W tym subiektywnym zestawieniu znalazły się takie tytuł jak "Whiplash", "Piękny umysł" czy "Bogowie". Przedstawiamy najlepsze filmy z morałem, do których z pewnością chętnie wrócicie. 

Top 10: Najlepsze filmy z morałem 

Filmy o tańcu, taneczne filmy
Filmy o tańcu, taneczne filmy
Przeczytaj także Top 7: Najlepsze filmy o tańcu. Taneczne filmy wszech czasów. "Footlose", "Dirty Dancing"

1. "Whiplash" reż. D. Chazelle (2014)

Produkcja, która przedstawia historię młodego perkusisty, który za wszelką cenę chce zrealizować swoje marzenia. Chłopak pragnie znaleźć się w czołówce najwybitniejszych muzyków jazzowych. J. K. Simmons wcielił się w rolę Terence’a Fletchera, nauczyciela, który często wyładowuje swoje frustracje na uczniach. 

2. "Piękny umysł" reż. R. Howard (2001) 

Russell Crowe wcielił się w wybitnego matematyka, Johna Nasha. Film jest oparty na prawdziwej historii. Mężczyzna cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wtargnęła w jego życie naukowe i wcześnie wyłączyła go z niego. Produkcja jest oparta na podstawie książki biograficznej Sylvii Nash "Piękny umysł".  

3. "Filadelfia" reż. J. Demme (1993) 

Historia adwokata, Andrew Becketta, który cierpi z powodu coraz poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Okazuje się, że Andrew ma AIDS. Kiedy jego przełożeni się o tym dowiadują, mężczyzna traci pracę. Postanawia jednak walczyć i wynajmuje adwokata, Joe Millera, który ma mu pomóc odzyskać spokój ducha i godność.  

4. "Cast Away – poza światem" reż. R. Zemeckis (2000) 

Tom Hanks wcielił się w filmie w Chucka Nolanda, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna jest skazany tylko na siebie. Musi zmierzyć się z ogromnymi siłami natury, ale robi wszystko, żeby przeżyć.  

5. "Forrest Gump" reż. R. Zemeckis (1994) 

Tego filmu nie mogło zabraknąć na tej liście. Forrest Gump to chłopiec o niskim ilorazie inteligencji. Co zatem się stało, że po latach może się pochwalić tym, że został bohaterem wojny w Wietnamie i miliarderem? Produkcja Zemeckisa to dzieło, które jest godne uwagi.  

6. "Erin Brockovich" reż. S. Soderbergh (2000) 

Julia Roberts jako Erin Brockovich. Główna bohaterka jest rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Kobieta szuka zatrudnienia, ale niestety ciężko jej cokolwiek znaleźć. Szczęśliwym trafem dostaje prace w kancelarii adwokackiej. Erin odkrywa, że jeden z większych koncernów doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku. Jego mieszkańcy od dawna zapadają na różne choroby i umierają. Historia wydarzyła się naprawdę.  

7. "Bogowie" reż. Ł. Palkowski (2014)

Tomasz Kot wcielił się w profesora Zbigniewa Religę, wybitnego kardiochirurga, który w 1985 roku wykonał pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Lekarz za wszelką cenę chciał osiągnąć swój cel. Historia o drodze do sukcesu mimo przeciwności losu.  

8. "W pogoni za szczęściem" reż. G. Muccino (2006)

Niezwykle wzruszający film, który przedstawia historię Chrisa Gardnera. Mężczyzna odbywa bezpłatny staż, który pozwoli mu w przyszłości zostać maklerem. Środki na życie w końcu się kończą i Chris razem ze swoim synem, Chrisem Juniorem, mieszkają w łazience na stacji kolejowej. Jednak sytuacja finansowa i życiowa nie przeszkadzają Gardnerowi w osiągnięciu wyznaczonego celu.  

9. "Dobosz" reż. C. Stone III (2002)

Kolejna produkcja o perkusiście, który chce osiągnąć sukces. Devon jest czarnoskórym chłopcem, który pochodzi z biednej rodziny. Jednak dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy dostaje się do college’u, w którym kształci się muzyków biorących udział w ulicznych paradach.  

10. "Wielki Mike. The blind side" reż. J. Lee Hancock (2009)

Historia Michaela Ohera, gracza Baltimore Ravens, który wychowuje się w ubogiej rodzinie. W końcu zostaje otoczony opieką przez zamożną rodzinę, która pomaga mu wyjść na prostą. Film jest oparty na faktach.  

Większość filmów, które pojawiły się w naszym zestawieniu, są oparte na faktach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu to życie pisze najlepsze scenariusze. Które filmy dopisalibyście jeszcze do naszej listy? 

Zobacz także: >>TOP 50: Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia<<

Który film najbardziej lubisz?

Karolina Woźniak
Tagi: Duperele TOP Ranking filmów