Kontrowersyjna animacja Pixara "Naprzód" trafi na VOD. Zaledwie dwa tygodnie od premiery kinowej

20.03.2020 16:00
Kontrowersyjna animacja Pixara "Naprzód" trafi na VOD. Zaledwie dwa tygodnie od premiery kinowej Fot. . Walt Disney Pictures - Pixar Animation Studios/Collection Christ

„Naprzód” – nowa animacja wytwórni Pixar – wzbudziła wiele kontrowersji na całym świecie na długo przed swoją premierą. Dziś film ma trafić do amerykańskich serwisów VOD, zaledwie w dwa tygodnie od swojej premiery.

„Naprzód” – dlaczego film animowany wywołał kontrowersje?

Film „Naprzód” w ostatnich tygodniach był na ustach wielu ludzi z powodu kontrowersji, jaką wywołał. Cała sprawa dotyczyła postaci LGBT, która pojawiła się w filmie. Z powodu jej pojawienia się na ekranie w kilka krajów arabskich, jak Kuwejt, Oman, Katar i Arabia Saudyjska, zdecydowało się nie emitować produkcji w swoich kinach. W innych państwach natomiast postać kobieca, która przyznaje się, że ma dziewczynę, została ocenzurowana.

W nietypowy sposób do sprawy podszedł polski oddział Disneya. Policjantka cyklopka, która pojawia się w zaledwie dwóch scenach obrazu, choć obecna jest w polskiej wersji filmu, nie wypowiada kwestii, sugerującej jej orientację seksualną. Ta została całkowicie zmieniona.

Przeczytaj także

„Naprzód” dużo szybciej na VOD

„Naprzód” trafił do amerykańskich i polskich kin 6 marca. Kilka dni później, w wyniku prewencji przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano się jednak zamknąć kina. Nowa produkcja stała się z dnia na dzień niedostępna dla widzów, którzy mogli chcieć obejrzeć ją na wielkiej sali kinowej.

Przeczytaj także

Dzisiaj jednak, decyzją wytwórni Disneya, film trafi do płatnych serwisów streamingowych, typu sklep iTunes, już wieczorem. Ogłoszono też, że produkcja pojawi się w serwisie Disney+ za dwa tygodnie, 4 kwietnia. 

To kolejny przykład działania wielkich wytwórni filmowych, w związku z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, że kilka dni temu NBCUniversal zdecydował, że wypuści trzy swoje filmy, które zadebiutowały na przełomie lutego i marca, do płatnych serwisów streamingowych w najbliższym czasie.

Przeczytaj także

Podobne rozwiązanie zastosowali także polscy dystrybutorzy filmów Kino Świat i Next Film, decydując się pokazać produkcje „Sala Samobójców. Hejter” oraz „W lesie dziś nie zaśnie nikt” za pośrednictwem serwisów streamingowych w krótkim czasie od ich premiery.

„Naprzód” – o czym jest film?

 „Naprzód” Dana Scanlona to animowany film przygodowy, opowiadający o wielkiej wyprawie dwóch braci. Dwójka młodych elfów wyrusza w świat w celu odnalezienia magicznego zaklęcia, które pozwoli im raz jeszcze zobaczyć zmarłego ojca. W trakcie wyprawy, pełnej niespodziewanych przygód, bracia na nowo odkryją siłę rodzinnej miłości. 

Czytaj także: „Naprzód”, reż. Dan Scanlon [RECENZJA]

Film „Naprzód” tylko nieźle poradził sobie w weekend otwarcia w amerykańskich kinach. Analitycy zakładali jednak, że film jeszcze odrobi straty gorszego niż zapowiadane otwarcia w następnych tygodniach. Kiedy jednak zamknięto kina, film stracił taką szansę. Zobaczymy jak poradzi sobie na platformach streamingowych. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy film trafi do polskich serwisów VOD. 

Czytaj także: Kolejny bezprecedensowy krok wytwórni filmowej. Polski horror trafił na Netflixa przed premierą kinową! 

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.