17.03.2020 13:58

Bezprecedensowy ruch wytwórni filmowej. 3 aktualne hity kinowe do zobaczenia również na VOD

Epidemia koronawirusa ma w ostatnim czasie ogromny wpływ na działania (nie tylko) wielkich wytwórni filmowych. Produkcja większości filmów i seriali została zawieszona, a daty premier największych hitów – przesunięte. Teraz jednak dowiadujemy się, że niektóre wytwórnie decydują się na bezprecedensowy ruch – dużo szybciej wypuszczają swoje flimy na platformach VOD.

Bezprecedensowy ruch wytwórni filmowej. 3 aktualne hity kinowe do zobaczenia również na VOD
fot. Mark Rogers/Collection Christophel/East News

Zaczęło się od wytwórni Disneya. W zeszłym tygodniu zdecydowano o wypuszczeniu filmu „Kraina Lodu 2” na platformę streamingową Disney+ oraz do kilku innych płatnych serwisów VOD o kilka miesięcy wcześniej przed pierwotnie planowanym terminem. Podobny los spotkał film „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, który również trafił do sprzedaży dużo szybciej niż pierwotnie zakładano.

Hitowe produkcje szybciej na VOD

Teraz natomiast firma NBCUniversal zdecydowała się wypuścić do serwisów streamingowych trzy bieżące hity kinowe. Mowa o produkcjach „Niewidzialny człowiek”, „The Hunt” oraz „Emma”, które trafiły na ekrany w ostatnich trzech tygodniach.

Foto: materiały prasowe Universal Studios
Foto: materiały prasowe Universal Studios
Przeczytaj także Koronawirus będzie kosztował Hollywood aż 20 miliardów dolarów? Oto prognozy ekspertów

Teraz wszystkie trzy tytuły mają być dostępne w Stanach Zjednoczonych już od najbliższego piątku, w cenie 19.99$. Na ich obejrzenie widzowie będą mieli 48-godzin, tak jak przy wypożyczeniu innych produkcji filmowych z serwisów typu iTunes, w których można kupować filmy.

Czytaj także: "Niewidzialny człowiek", reż. Leigh Whennell [RECENZJA]

W tym miejscu warto zwrócić uwagę także na zagranie wytwórni Dreamworks, współpracującej z Universal przy filmie „Trolle 2”. Produkcja, będąca sequelem dla filmu z 2016 roku, miała pierwotnie trafić na ekrany amerykańskich i światowych kin 17 kwietnia. Teraz, w wyniku epidemii koronowirusa, oba studia filmowe zdecydowały się wypuścić go o tydzień wcześniej – 10 kwietnia, w sam raz na Wielkanoc, w serwisach streamingowych.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix, Disney i inni wstrzymali prace nad filmami i serialami. O jakich produkcjach mowa?

Co najciekawsze – włodarze Universal i Dreamworks zapowiedzieli też, że film będzie dostępny w wersji VOD również w innych krajach, w których kwiecień był planowaną datą premiery. Produkcja trafi więc do serwisów streamingowych nie tylko na terenie USA. W tym momencie nie wiadomo, czy film będzie dostępny w tym czasie na terenie Polski, gdyż kinowa premiera filmu zapowiedziana jest w naszym kraju na 29 maja.

Czytaj także: "Emma", reż. Autumn de Wilte [RECENZJA]

NBCUniversal – oświadczenie

NBCUniversal wydało oświadczenie, dotyczące przyspieszenia premier na platformach streamingowych wspomnianych filmów. 

"

„Zamiast przesuwać premiery tych filmów, bądź wypuszczać je w utrudnionych warunkach dystrybucji, zdecydowaliśmy umożliwić ludziom obejrzenie ich w warunkach domowych w przystępnej cenie - czytamy w komunikacie wydanym przez NBCUniversal. Mamy nadzieję, że ludzie zobaczą te filmy w kinach, tam gdzie będzie to możliwe. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w coraz większej liczbie regionów przestaje to być możliwe”. "

Jest to zagranie bezprecedensowe. Zwykle wielkie wytwórnie filmowe starają się wydłużyć okres między premierą kinową, a dostępnością na nośnikach przenośnych i platformach VOD, aby zachęcić widzów do wybrania się na dany film do kina. W sytuacji kryzysu, w której dane produkcje i tak są niedostępne dla wielu widzów, zagranie to stanowi odważny krok.

Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas
Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas
Przeczytaj także Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas

Jak wspominają zagraniczni komentatorzy – krok, który może zmienić oblicze rynku, jeśli chodzi o konkurencyjność kina i platform streamingowych. Wyniki oglądalności udostępnionych w ten sposób filmów na pewno będą skrzętnie analizowane w najbliższych tygodniach i mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące dalszego modelu dystrybucji.

Czytaj także: Premiera "New Mutants" odwołana po raz 4. Czy film ukaże się w kinach?

Udostępnienie filmów na VOD tak szybko po premierze...

Tagi: Film Niewidzialny człowiek koronawirus