Przygnębiające filmy o depresji. "Panaceum", "Melancholia" i inne

10.04.2019
Aktualizacja: 17.04.2019 12:51
Przygnębiające filmy o depresji. "Panaceum", "Melancholia" i inne Fot. : materiały prasowe

Filmy o depresji są popularne ze względu na tematykę. Postanowiliśmy stworzyć ranking najlepszych filmów, które obrazują walkę z depresją. Te filmy po prostu trzeba obejrzeć.

Depresja to choroba, która atakuje niepostrzeżenie i powoli. Człowiek wpada w dół, z którego później ciężko wyjść. Uczucie bezsilności i utrata poczucia sensu nasila się z dnia na dzień. Filmy o depresji często przedstawiają przebieg choroby, jej objawy lub konsekwencje. Niekiedy sami twórcy zmagają się z tym zaburzeniem, a dzięki swoim dziełom wyrażają to, co czują i jak postrzegają rzeczywistość.

10 przygnębiających filmów o depresji

Przeczytaj także

1. "Był sobie chłopiec" reż. Ch. Weitz, P. Weitz (2002)

Will Freeman to 36-letni playboy, którego ulubionym zajęciem jest podrywanie kobiet. Pewnego razu postanawia udać się na spotkanie matek, które samotnie wychowują dzieci. Mężczyzna udaje samotnego ojca. Zrządzenie losu sprawia, że w życiu Willa pojawia się Marcus - chłopiec, któremu dokuczają w szkole, a jego matka choruje na depresje i ma za sobą nieudaną próbę samobójczą.

2. "Panaceum" reż. S. Soderbergh (2013)

Emily i Martin to udane małżeństwo. Para ma wszystko, czego dusza zapragnie. Jacht, wielką posiadłość i luksus, który można kupić za pieniądze. Pewnego dnia policja zatrzymuje Martina i mężczyzna idzie do więzienia za przekręty finansowe, a Emily popada w depresje i trafia pod opiekę specjalisty. Ich życie już nigdy nie będzie takie samo.

3. "Melancholia" reż. L Von Tier (2011)

Do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która może zniszczyć całą ludzkość. Główne role w filmie grają Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Jedna z sióstr wychodzi właśnie za mąż gdy dowiaduje się, że w Ziemie ma uderzyć ciało niebieskie.

4. "Przekleństwa niewinności" reż. S. Coppola (1999)

Pięć sióstr wzbudza zainteresowanie chłopców z sąsiedztwa. Rodzice dziewczyn - zagorzali katolicy - trzymają je pod kluczem i starają się kontrolować każdy ich ruch. Kiedy jedna z sióstr popełnia samobójstwo życie całej rodziny zostaje zaburzone.

5. "Nad morzem" reż. A. Jolie (2015)

Historia pary małżonków, którą dopadła rutyna. On - wypalony pisarz, a ona - była tancerka. Para udaje się do Francji, gdzie próbuje zażegnać kryzys małżeński. Zdjęcia do filmu odbywały się podczas miesiąca miodowego Angeliny Jolie i Brada Pitta.

6. "Przerwana lekcja muzyki' reż. J. Mangold (1999)

Film na podstawie powieści Susanny Kaysen, która przez parę lat była pacjentką szpitala psychiatrycznego McLean. U kobiety zdiagnozowano osobowość borderline. O tej diagnozie Susanna dowiedziała się parę lat po wyjściu ze szpitala.

7. "Droga do szczęścia" reż. S. Mendes (2008)

April i Frank Wheeler to młode małżeństwo z dwójką dzieci. Rodzina mieszka na przedmieściach, ale para nie czuje się spełniona. Do ich związku już dawno wkradł się kryzys, który z każdym dniem narasta.

8. "Pokolenie P" reż. E. Skjoldbjærg (2001)

Christina Ricci wcieliła się w Elizabeth Wurtzel, dziennikarkę, która marzy o zostaniu krytykiem muzycznym. Jednak problemy rodzinne doprowadzają ją do depresji. Kobieta ucieka w świat narkotyków. W końcu postanawia podjąć się terapii. Psychiatra dr Diana Sterlin przepisuje dziewczynie "lek na wszystko" - Prozac. Elizabeth powoli zaczyna uzależniać się od antydepresantu.

9. "Ukryte piękno" reż.D. Frankel (2016)

W roli głównej Will Smith, który wcielił się w nowojorskiego specjalistę od reklamy, który po tragicznych wydarzeniach popada w depresję. Znajomi pomagają mu stanąć na nogi i opracowują plan, który pomoże mu w walce z chorobą.

10. "Manchester by the sea" reż. K. Lonergan (2016)

Lee Chandler po śmierci swojego brata wraca do rodzinnych stron. Okazuje się, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem, Patrickiem. Mężczyzna wraca do miasta, w którym się wychował. Musi zmierzyć się z demonami z przeszłości.

11. "Poradnik pozytywnego myślenia" reż. D. O. Russell

Pat Solitano stracił żonę, dom i spędził kilka miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. W końcu wraca do domu. W walce z chorobą pomagają mu rodzice i piękna, nowo poznana dziewczyna. 

Filmy o depresji pomagają nam zrozumieć, czym jest ta choroba i jakie skutki za sobą niesie. Kino współczesne jest pełne tematów dotyczących zaburzeń depresyjnych, ale w ostatnich latach o depresji pojawia się znacznie więcej produkcji

Zobacz także: >>TOP 15 - Najlepsze filmy psychologiczne<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.