„Kler”: zwiastun filmu Wojciecha Smarzowskiego wrócił do sieci. Co się w nim zmieniło?

Kamil Kacperski
08.08.2018 20:37
„Kler”: zwiastun filmu Wojciecha Smarzowskiego wrócił do sieci. Co się w nim zmieniło? Fot. kadr z wideo

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego nie miał jeszcze premiery, ale już wywołał niemałą burzę w internecie. Wszystko za sprawą zwiastuna „Kleru”, który zniknął z sieci niecałe 24 godziny po tym, jak się w niej pojawił.

„Kler”, najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego, które zadebiutuje na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, skupi się na codziennych zmaganiach przedstawicieli Kościoła katolickiego. Nie tylko duchowych, ale przede wszystkim tych bardzo przyziemnych, ujawniających ich ludzkie słabości. Przywarom polskiego kleru będziemy przyglądać się przez pryzmat czwórki księży: karierowicza Lisowskiego (Jacek Braciak), jego chciwego zwierzchnika abp. Mordowicza (Janusz Gajos), poddającego się cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Robert Więckiewicz) oraz tracącego zaufanie do wiernych Kukuły (Arkadiusz Jakubik).

6 sierpnia 2018 roku w sieci zadebiutował zwiastun „Kleru”, zapowiadający, że Smarzowski – jak zwykle – nie zamierza bawić się w kurtuazje i w swoim nowym filmie w bezpośredni sposób ukaże wady i skłonności, jakie można zaobserwować u przedstawicieli stanu duchowieństwa. Dobę później zniknął jednak z oficjalnych źródeł, zaś dystrybutor Kino Świat poinformował, że materiał musiał zostać usunięty z powodu drobnej kosmetycznej zmiany. Na czym polegała? Możemy przekonać się oglądając nowy trailer „Kleru”.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

„Kler” – nowy zwiastun filmu Smarzowskiego. Co się zmieniło?

Odmieniony zwiastun „Kleru” wrócił do sieci późnym popołudniem 8 sierpnia. Kinomani, którzy dobrze przyjrzeli się pierwszej wersji przed jej usunięciem, zauważą zapewne, że nowy materiał jest uboższy o scenę łóżkową z udziałem nagich Roberta Więckiewicza i Joanny Kulig. Z jakiej przyczyny zdecydowano się na usunięcie właśnie tych ujęć? Zapytaliśmy o to dystrybutora, jednak poinformował nas, że nie komentuje oficjalnie tej sprawy. A zatem bez komentarza i z przestrzenią na własną interpretację tej zamiany, prezentujemy obowiązujący zwiastun filmu „Kler”:

Prócz wspomnianych wyżej aktorów w filmie wystąpią także Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. 

„Kler” bierze udział w konkursie głównym 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie odbędzie się jego pierwszy pokaz. Ogólnopolska premiera nowego filmu Smarzowskiego została zapowiedziana na 28 września 2018.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.