Agnieszka Holland stworzy pierwszy polskojęzyczny serial dla Netflix

Sergiusz Kurczuk
13.09.2017 11:57
Agnieszka Holland stworzy pierwszy polskojęzyczny serial dla Netflix Fot. EastNews/JAN GRACZYNSKI

Alternatywne wersja historii, Agnieszka Holland i Netflix. To brzmi jak przepis na sukces! Niebawem przekonamy się, czy tak będzie. Platforma streamingowa zapowiedziała produkcję pierwszego polskojęzycznego serialu. 

Netflix z roku na rok się rozrasta w zastraszającym tempie. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście lat temu firma była jedynie kolejną amerykańską wypożyczalnią DVD. Nowe technologie pozwoliły na rozwój w zupełnie nowym kierunku. Od jakiegoś czasu włodarze serwisu postanowili inwestować w rynki europejskie, w tym w Polskę. Już niedługo zobaczymy pierwszy polskojęzyczny serial Netfliksa, stworzony przez polskich twórców w polskiej scenerii. Produkcją zajmą się nominowaną do Oscara za „Pokot Agnieszka Holland oraz jej córka - Kasia Adamik, która niedawno stworzyła kryminał „Amok. To nie pierwsza przygoda Holland z Netfliksem. W swojej karierze reżyserowała kilka odcinków „House of Cards.

Premiera niezatytułowanego jeszcze serialu planowany jest na rok 2018. Znamy już zarys fabularny. 

Serial kontynuuje wspaniałą tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami  i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju – i całego świata.  Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy. 

Pomysłodawcą serialu jest Joshua Long, który odpowiada również za scenariusz. Produkcją zajmą się The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall, pracujący przy takich filmach jak „Jurrasic World czy „Jason BourneRobert Zotnowski odpowiedzialny za „House of Cards” ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, polski producent Andrzej Besztak z House Media oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Reżyserka skomentowała swoją współpracę z serwisem Netflix

Cieszy się też, że będzie współpracować z polskimi aktorami i ekipą filmową

Zapowiada się ciekawie. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.