05.02.2018 00:38

Czym inspirowali się twórcy „Altered Carbon”, czyli motywy z innych dzieł w nowym serialu Netflixa

Prześledziliśmy serial o Takeshim Kovacsie i znaleźliśmy mnóstwo nawiązań do innych tekstów kultury. Czy rozpoznaliście je wszystkie? A może znaleźliście coś jeszcze?

Czym inspirowali się twórcy „Altered Carbon”, czyli motywy z innych dzieł w nowym serialu Netflixa
foto: Katie Yu / Netflix

Nowy serial Netfliksa fascynuje treścią i urzeka formą, jest niesamowicie uzależniający i podsuwa wiele tematów do refleksji. O „Altered Carbon” można powiedzieć jeszcze wiele innych dobrych rzeczy, jednak słowo „nowy” nie do końca do niego pasuje. Produkcja oparta na powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda K. Morgana jest bowiem przepełniona motywami zaczerpniętymi z innych słynnych dzieł i okraszona dobrze znaną estetyką. Czym inspirowali się twórcy? Laeta Kalogridis, pomysłodawczyni serialu, w jednym z wywiadów powiedziała:

"

Zawsze czułam, że mamy wiele wspólnego z Black Mirror, a Black Mirror ma wiele wspólnego z nami. Czerpiemy z Phillipa K. Dicka, z Williama Gibsona, w pewnym stopniu także z Isaaca Asimova. Szczególnie z cyklu Fundacja i jego konceptu związanego z tym, co się dzieje, kiedy niewłaściwi ludzie są u władzy przez byt długi czas. "

Prześledźmy więc najważniejsze ze wspomnianych i innych wyłapanych przez nas inspiracji w porządku od najmniej do najbardziej znaczących:

6. Poe

Postać spersonalizowanej sztucznej inteligencji o imieniu Poe, która prowadzi hotel związany tematycznie z twórczością Edgara Allana Poe to oczywiste nawiązanie do autora „Zagłady domu Usherów”. Podobnie jak wygląd tego wyjątkowego bohatera.

altered carbon inspiracje poe

5. Zdobycze technologii jako przedmiot kultu religijnego

Podobnie jak „kapłani nauki” w „Fundacji” Isaaca Asimova, przedstawiciele Psychasec uczynili ze zdobyczy postępu technologicznego przedmiot kultu religijnego. Głównym wyznawcą wiary w nowych bogów, zwanych Meths (na cześć najstarszego człowieka ze Starego Testamentu), jest Mr Leung, który nie przebiera w środkach, by zaszczepić „niewiernym” wiarę w nowe bóstwa zamieszkujące Olimp przyszłości.

are you beliver

4. Wątek obsesyjnej kazirodczej miłości

Znany już w starożytnej literaturze motyw zakazanej miłości członka rodziny do własnego krewnego pojawia się wraz z zaginioną siostrą Takeshiego Kovacsa - Reileen Kawaharą. Obsesyjnie zakochana w bracie kobieta przywodzi na myśl Lucillę Sharpe z „Crimson Peek” Guillermo del Toro, która gotowa była zabić (i to wielokrotnie), aby mieć Thomasa tylko dla siebie, a także Kathryn Merteuil ze „Szkoły uwodzenia” prowadzącą intrygi, by Valmont nie pokochał żadnej innejPonadto, by uwieść brata przybiera inną postać niczym Mystique przed Loganem w filmie „X-Men 2”, a jej mroczna obsesja na jego punkcie niewiele różni się od tej prezentowanej w „Fatalnym zauroczeniu”. Kawahara jest klasyczną psychopatką ulepioną z bardzo wielu znanych filmowych motywów.

inspiracje altered carbon

3. Anime i manga 

Już sam azjatycki rodowód głównego bohatera i jego siostry sugeruje, że w „Altered Carbon” będziemy mieć do czynienia z motywami rodem z orientu. Jak przyznała sama twórczyni serialu:

"

Sięgnęliśmy do oryginalnego anime „Ghost in the Shell” w takim stopniu, jak czyni to Matrix. Są tu też pewne rzeczy z „Vampire Hunter D” i „Akiry”. Jest tu wiele elementów, które należą do tego rodzaju cyberpunkowego anime ukazującego dystopijną przyszłość świata. "

Nawet bez tego wyznania, trudno byłoby zaprzeczyć związkom serialu z Ghost in the Shell”. Już sama historia mocno czerpie z wizji przyszłości stworzonej przez Masamunego Shirowa, w której ludzki umysł może być przenoszony z jednego ciała do drugiego, a człowiek tak długo pozostaje sobą, dopóki jego „duch” jest nienaruszony. Tak więc, by nikt nie miał wątpliwości, skąd pochodzi pomysł stosów korowych (stacks) i powłok (sleeves), twórcy dodatkowo napełnili swój serial inspiracjami wizualnymi z Ghost in the Shell”. Powłoka Kovacsa dryfująca pod wodą czy scena walki, którą bohaterka toczy nago, to tylko niektóre z nich. Nie wspominając już o tym, że Kovacs podobnie jak Motoko Kusanagi z filmu z 2017 roku, choć jest azjatyckiego pochodzenia, budzi się w ciele białej osoby.

altered carbon ghost in the shell
altered carbon ghost in the shell 2
altered carbon ghost in the shell 3
Natalia Hluzow
Tagi: Netflix Altered Carbon Modyfikowany węgiel