06.03.2018 17:40

„Black Mirror” powróci z 5. sezonem. Netflix ogłosił kontynuację serialu

Przed nami ciąg dalszy koszmaru o przyszłości naszej cywilizacji. Netflix zapowiedział, że „Black Mirror” wraca już niebawem.

Black Mirror s05
foto: kadr z wideo

Antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy względem współczesnego świata, powróci z piątym sezonem. 5 marca 2018 roku oficjalnie potwierdził to Netflix, publikując krótki materiał wideo w mediach społecznościowych. 

Black Mirror s05 potwierdzony przez Netflix

W krótkiej zapowiedzi możemy zobaczyć fragmenty odcinków z poprzednich sezonów wyświetlane na wielu ekranach jednocześnie. W tle wybrzmiewają oczywiście niepokojące dźwięki, a na samym końcu pojawia się napis, który nie wiadomo, czy bardziej cieszy czy przeraża. Wideo możecie zobaczyć poniżej:

„Czarne lustro” zadebiutowało w 2011 roku w brytyjskiej telewizji Channel 4, która wyemitowała pierwszy, trzyodcinkowy sezon antologii. Szybko okazało się, że kolejne epizody ukazujące efekty uboczne postępu technologicznego są strzałem w dziesiątkę. Nie trzeba było długo czekać, by po „Black Mirror” zgłosiła się najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie. Pod pieczą Netfliksa powstały dotychczas dwa sezony antologii, przy czym ostatni z nich znacząco odstawał od swoich poprzedników. Niestety, w złym znaczeniu tego słowa.

Świat przedstawiony w 4. sezonie „Czarnego lustra” nie jest już tak przerażająco realistyczny jak wcześniej, odcinki są bardzo nierówne i najgorsze z nich przypominają raczej zabawę w wymyślanie dziwnych aplikacji, niż – jak dotychczas – ekran odbijający codzienność XXI wieku. Jedynym wyjątkiem był niemal niemy, czarno-biały epizod „Metalhead” ukazujący postapokaliptyczny krajobraz po buncie maszyn. Czy w kolejnej odsłonie serii powróci dawna jakość i zobaczymy jeszcze epizody na poziomie „The National Anthem”, „White Bear”, „Nosedive”, „Shut Up and Dance” czy „San Junipero”? Przekonamy się już niebawem.

Twórcą, reżyserem i scenarzystą „Black Mirror” jest Charlie Brooker, który wspólnie z Annabel Jones także go produkuje. Wszystkie odcinki antologii są obecnie dostępne na platformie Netflix, 4. sezon – od grudnia 2017 roku. Data premiery 5. sezonu nie jest jeszcze znana.

Natalia Hluzow
Tagi: Black Mirror Netflix Seriale