06.03.2018 15:50

Covery z piekła rodem. Wszystkie rockowe utwory zagrane w „Lucyferze”

Jakiej muzyki słuchałby pan Piekieł, gdyby mieszkał na Ziemi? Jimmiego Hendrixa, Casha, Boba Dylana, Metalliki, Niny Simone, a jednocześnie samemu potrafiłby całkiem zgrabnie zaśpiewać. 

Tom Ellis jako Lucyfer
foto: materiały prasowe

„Lucyfer” to serial nadawany od stycznia 2016 roku, który obecnie znajduje się w połowie emisji 3. sezonu. W Polsce emitowany jest na kanałach Canal+ Seriale (obecnie sezon trzeci) oraz TVN 7 (1 marca 2018 roku miała odbyła się premiera 1. odcinka 2. serii). Produkcja jest na podstawie komiksów Neila Gaimana, który stworzył pana Piekieł w komiksach Vertigo/DC. Opowiada o tytułowym Lucyferze, który po wieczności spędzonej na karaniu złych ludzi postanawia wziąć sobie wakacje, z których raczej nie planuje wrócić. 

Jako dom wybiera Los Angeles, popularnie zwane oczywiście Miastem Aniołów. Zakłada prestiżowy klub nocny Lux i zaczyna prowadzić dekadencki tryb życia, korzystając z używek, przygodnego seksu i innych uciech śmiertelników. Po 5 latach stwierdza jednak, że czegoś mu w życiu brakuje. Przypadkowo staje się uczestnikiem dochodzenia, które prowadzi detektyw Chloe Decker. Lucyfer postanawia jej pomóc znaleźć winnego i ukarać go za jego grzechy. W taki oto sposób zawiązuje się piękna przyjaźń między Upadłym Aniołem, a policjantką. 

Sam serial przypomina konstrukcją produkcje z serii „CSI: Kryminalne Zagadki”, z wątkami fabularnymi rozwijającymi się na przestrzeni całego sezonu. Różni się jednak od typowych programów swoim głównym bohaterem. Lucyfer nie kryje się ze swoim nadprzyrodzonym pochodzeniem, relacją ze swoim tatuśkiem (chodzi oczywiście o Boga), a także ze swoją mocą, która pozwala mu na poznanie najbardziej skrytych sekretów swoich rozmówców. Do tego jest bardzo zabawnym jegomościem i w gruncie rzeczy dobrym... diabłem.

Lucyfer bohaterem rockowych muzyków

Rock nazywany jest potocznie nazywany diabelską muzyką, a metalowcy od zarania dziejów nazywani są „szatanistami”, więc Lucyfer i ciężkie brzmienia są jak papużki nierozłączki. Twórcy korzystają z tej koneksji i oddają hołd artystom tworzącym rockową muzykę. W jaki sposób? Zatrudniając Lucyfera do śpiewania wielkich przebojów gitarowej muzyki. Pierwszym utworem zaśpiewanym przez wcielającego się w diabła Toma Ellisa, był „Sinnerman”, oryginalnie wykonywany przez Ninę Simone:

Następnie Lucyfer stanął w szranki z Ojcem Frankiem. Panowie pozwolili sobie na mały pojedynek w grze na pianinie, który ostatecznie został zakończony, gdy do pokoju weszła detektyw Chloe Decker. A szkoda, bo ich gra naprawdę robiła wrażenie:

Lucyfer jak Hendrix, czy Hendrix jak Lucyfer?

Premierowy odcinek drugiego sezonu „Lucyfera” przyniósł fanom najlepszy cover w wykonaniu Toma Ellisa. Twórcy wzięli na warsztat „All Along the Watchtower”, oryginalnie wykonywany przez Boba Dylana. Chociaż najpopularniejszą wersją tego utworu i tak jest ta, która przygotowana została przez Jimmiego Hendrixa:

W repertuarze Lucyfera znajdziemy jednak również popowe szlagiery. W jednym z odcinków 2 sezonu, aby złapać sprawcę, diabeł-konsultant postanawia zaśpiewać „Eternal Flame” grupy The Bangles. Romantyczna piosenka zadedykowana jest detektyw Decker, ale jednocześnie ma za zadanie wywabić podejrzaną z tłumu słuchaczy. Dwie pieczenie na jednym, wiecznym ogniu:

A w ramach bonusu przebój Metalliki, „The Unforgiven”, w wersji na pianino. Tym razem bez wokalu:

Który utwór Waszym zdaniem wyszedł Lucyferowi najlepiej?

Kamil Kacperski
Tagi: Lucyfer