05.06.2019 10:59

"Czarnobyl": Brytyjska scenarzystka skrytykowała miniserial HBO za brak aktorów o kolorze skóry innym niż biały

Zachwytom nad "Czarnobylem" nie ma końca, jednak znalazło się również miejsce dla słów krytyki. Pewnej brytyjskiej scenarzystce nie spodobało się, że w miniserialu brakuje czarnoskórych aktorów.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe

"Czarnobyl", zaskarbił sobie sympatię widzów i krytyków na całym świecie. Fani docenili wierne odwzorowanie wydarzeń z 1986 roku na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. 26 kwietnia doszło tam do awarii, a w konsekwencji wybuchu reaktora jądrowego numer 4. Serial autorstwa Johana Rencka i Craiga Mazina doskonale przedstawia sam moment katastrofy i walkę z jej następstwami. Obnaża też komunistyczny system kłamstw i ułudy. Jednak wśród fali pochlebstw na temat produkcji, znalazło się miejsce dla krytyki.

Brytyjska scenarzystka krytykuje "Czarnobyl"

Brytyjska scenarzystka i prezenterka radiowa Karla Marie Sweet skrytykowała "Czarnobyl" za pośrednictwem Twittera. Brytyjce nie spodobał się fakt, że w produkcji nie wystąpił ani jeden aktor o kolorze skóry innym niż biały.

Foto: AFP/EAST NEWS; kadr z serialu "Czarnobyl"
Foto: AFP/EAST NEWS; kadr z serialu "Czarnobyl"
Przeczytaj także "Czarnobyl": W których momentach miniserial HBO nie był zgodny z faktami?

Swoją krytykę Karla Marie Sweet uargumentowała faktem, iż twórcy miniserialu nie trzymali się kurczowo faktów. Grający w serialu aktorzy używają języka angielskiego, a do produkcji zatrudniono brytyjskich i skandynawskich aktorów. Dlaczego zatem nie zaangażować również osób kolorowych?

"

Rozumiem, że wszyscy bohaterowie są biali w prawdziwym życiu, mówią także z ukraińskim akcentem, a ci aktorzy mają akcenty z całej Wielkiej Brytanii. Więc, skoro w tej kwestii realizm wyrzucono przez okno, to dlaczego nie wprowadzić PoC? "

Foto: kadr z miniserialu "Czarnobyl"

Zobacz też: Twórca "Czarnobyla" opowiedział o powstawaniu produkcji

W kolejnym wpisie Brytyjka odniosła się do wypowiedzi twórców "Czarnobyla", którzy podnieśli, że akcent, którym posługują się aktorzy, nie ma znaczenia przy komunikowaniu stanów takich jak panika, strach, ekscytacja, zmartwienie czy smutek.

"

Nie wiem... w tym kraju jest tylu znakomitych kolorowych aktorów, którzy byliby świetni w "Czarnobylu". Chyba jestem po prostu zawiedziona, że kolejny hitowy serial ze świetną obsadą sprawia wrażenie, jakby ludzie o różnych kolorach skóry nie istnieli. "

Na odpowiedź Internautów nie trzeba było długo czekać. Karlę Marie Sweet zalała tak olbrzymia fala krytyki, że kobieta zmuszona była zablokować swój profil na Twitterze. W odpowiedzi na jej słowa wypowiedział się również redaktor rosyjskiego magazynu popularnonaukowego, Jegor Bykowski, który krótko wytłumaczył Brytyjce, że być może w "Czarnobylu" nie gra żaden czarnoskóry dokładnie z takiego samego powodu, z jakiego żaden biały aktor nie wciela się w rolę Martina Luthera Kinga.

Zobacz też: "Czarnobyl": Rosjanie tworzą własny serial o katastrofie

Podzielasz opinię Karli Marie Sweet?

Tagi: Seriale HBO