04.06.2019 14:00

"Czarnobyl": Jared Harris o pracy nad serialem i osobistych wspomnieniach związanych z katastrofą

Jared Harris wcielający się w rolę Valery'ego Legasova w miniserialu pod tytułem "Czarnobyl" opowiedział o pracy nad produkcją i osobistych wspomnieniach związanych z katastrofą w Czarnobylu.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe

"Czarnobyl", czyli miniserial stacji HBO zrobił wiosną 2019 roku niemałą furorę. Zyskał nie tylko przychylność krytyków i widzów na całym świecie, ale również pobił wiele rekordów popularności, detronizując przy tym słynną "Grę o tron". Aktor wcielający się w jednego z głównych bohaterów opowiedział o pracy nad serialem oraz przywołał osobiste wspomnienia związane z katastrofą w czarnobylskiej elektrowni jądrowej.

"Czarnobyl": Jared Harris o pracy nad serialem

Miniserial "Czarnobyl" przedstawia autentyczną historię rozpoczynającą się wydarzeniem, które na zawsze zapisało się w dziejach ludzkości. 26 kwietnia 1986 roku w okolicach miasta Prypeć na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej doszło do wybuchu reaktora numer 4 w elektrowni jądrowej. Produkcja stacji HBO opowiada zarówno o samej katastrofie jak i jej tragicznych następstwach oraz przede wszystkim - o ludziach, którzy starali się dociec co wywołało eksplozję, ugasić płonący reaktor i możliwie jak najbardziej zminimalizować skutki wybuchu. Jedną z takich osób był Valery Legasov, w którego w serialu wcielił się Jared Harris.

Foto: materiały prasowe

W wywiadzie z The Cheat Sheet aktor przyznał, że największym wyzwaniem związanym z odgrywaniem roli Legasova było zgromadzenie jakiejkolwiek dokumentacji historycznej związanej z jego osobą, w tym nagrań, które naukowiec sporządził nim odebrał sobie życie.

"

Nie było taśm. Pozostawił po sobie dzienniki, ale to nie to samo co taśmy, gdyż ciężko się na nich oprzeć. W zasadzie niewiele można o nim znaleźć w dokumentacji historycznej, gdyż został z niej wymazany. Wymazali go z historii. Zrobili to by powstrzymać go od próby wyciągnięcia prawdy o tych wydarzeniach na światło dzienne. "

Foto: kadr z miniserialu "Czarnobyl"

Zobacz też: Twórca "Czarnobyla" opowiedział o powstawaniu produkcji

W "Czarnobylu", podobnie jak w rzeczywistości, Legasov przemówił w kwestii zagrożeń dla bezpieczeństwa i wadach konstrukcyjnych reaktorów jądrowych Związku Radzieckiego, chcąc zaradzić tym wadom, aby zapobiec kolejnym katastrofom, takim jak - lub gorszym niż - Czarnobyl. Jednak jego szczerość nie została dobrze przyjęta, co doprowadziło do tego, że Legasov nie tylko został wykluczony ze środowiska naukowego, ale ostatecznie usunięto go z protokołu, co było powszechną taktyką na terenie byłego Związku Radzieckiego.

Foto: kadr z miniserialu "Czarnobyl"

Zobacz też: Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu

Ostatecznie Legasov odebrał sobie życie 2 lata po katastrofie, co zostało przedstawione w 1. odcinku miniserialu. Choć powody jego tragicznej decyzji nie są znane, twórcy produkcji dość mocno sugerują, że bezpośredni wpływ miała na nią katastrofa, co zostało niejako oparte na wypowiedzi córki Legasova, Ingi Valerievnej, która w 2017 roku przyznała, iż wydarzenia w Czarnobylu na zawsze zmieniły jej ojca.

"

Po katastrofie w Czarnobylu mój ojciec miał wiele przemyśleń. Był patriotą, szczerze martwił się tym do czego tam doszło, martwił się o ojczyznę i o ludzi dotkniętych przez to wydarzenie. Martwił się o nienarodzone dzieci, porzucone w zwierzęcej strefie wykluczenia. Ten ogrom miłosierdzia, który w nim płonął w końcu spalił go od środka. "

Foto: kadr z miniserialu "Czarnobyl"

Nie przegap: "Czarnobyl": Rosjanie tworzą własny serial o katastrofie

"Czarnobyl": Jared Harris o własnych wspomnieniach związanych z katastrofą

W rozmowie z Late Night with Seth Meyers Jared Harris wspomniał o własnych wspomnieniach z owego okresu. Przyznał, że doskonale pamięta te czasy.

"

Pamiętam to bardzo dobrze. Mieszkałem wtedy w Londynie i nadawali o tym we wszystkich wiadomościach. Były wtedy tylko cztery kanały telewizyjne i jeden z nich pokazywał wyłącznie rosnącą trawę w godzinach popołudniowych. Autentycznie - rosnącą trawę. Było to BB2. Ale ostrzegali nas przed chmurą. Tą radioaktywną chmurą, która niosła ze sobą cząsteczki wyrzucone z reaktora, powodując niszczycielskie choroby na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech i w częściach Szwecji. Śledzili ją jak zmierzała w kierunku Anglii i ostrzegali by nie wychodzić na zewnątrz w trakcie deszczu oraz by nie pić mleka. Mówili o eliminacji zwierząt, które pasły się na trawie. Więc tak, pamiętam to bardzo dobrze. "

Foto: materiały promocyjne

"Czarnobyl" - obsada, gdzie obejrzeć?

Wszystkie odcinki miniserialu "Czarnobyl" dostępne są za pośrednictwem platformy HBO GO. W produkcji wystąpili między innymi Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Philip Barantini, Jessie Buckley i James Cosmo.

Zobacz też: Legendy Czarnobyla: Przerażające królisy, wilkopsy i sumy-ludojady  

Tagi: Seriale HBO