03.06.2019 11:39

"Czarnobyl": Rosjanie tworzą własny serial o katastrofie. W ich wersji winą obarczone zostanie CIA

Miniserial stacji HBO zatytułowany "Czarnobyl" zyskał olbrzymią popularność i cieszy się przychylnością zarówno widzów jak i krytyków. Rosjanie postanowili stworzyć własny serial o wybuchu reaktora, przedstawiając swoją "prawdę" o tym zdarzeniu.

Foto: biuro prasowe NTV
Foto: biuro prasowe NTV

4 czerwca 2019 roku wyemitowany zostanie ostatni odcinek bijącego rekordy popularności miniserialu pod tytułem "Czarnobyl". Amerykańska produkcja, autorstwa Johana Rencka i Craiga Mazina, spotkała się z przychylnością zarówno widzów jak i krytyków na całym świecie. Okazuje się, że będziemy mieli okazję zobaczyć tragiczne wydarzenia, do których doszło w 1986 roku z perspektywy Rosjan, którzy pracują nad własnym serialem podejmującym tę tematykę.

Czarnobyl: Rosjanie tworzą własny serial o katastrofie

W październiku 2019 roku na antenie propagandowej telewizji NTV odbędzie się premiera "pierwszego wieloodcinkowego filmu fabularnego przedstawiającego chronologię awarii i opowiadającego o bohaterskiej codzienności likwidatorów jej następstw". W rosyjskiej wersji wydarzeń głównym antagonistą nie będzie jednak radziecki system, a … CIA.

Oficjalny opis fabuły, przedstawiony przez twórców, prezentuje się następująco:

"

Ukraiński oddział KGB dowiaduje się, że amerykański wywiad jest zainteresowany Czarnobylską Elektrownią Jądrową. By wykryć zachodniego szpiega Albera Lenza (granego przez Dmitrija Uljanowa) do Prypeci przyjeżdża podpułkownik wywiadu wojskowego GRU Andriej Nikołajew (grany przez Igora Pietrenkę). "

Foto: biuro prasowe NTV
Legendy Czarnobyla
Legendy Czarnobyla
Przeczytaj także Legendy Czarnobyla: Przerażające królisy, wilkopsy i sumy-ludojady z Czerwonego Lasu istniały naprawdę?

Jak zapewnia reżyser produkcji, Aleksiej Muradow (który na koncie ma już między innymi serial o Stalinie):

"

Ten wieloodcinkowy film telewizyjny opowie widzom o tym, co naprawdę się wydarzyło.

Nasza fabuła obejmuje parę okresów: na kilka godzin przed wybuchem, moment eksplozji oraz kilka kolejnych miesięcy. Dosyć dokładnie pokażemy, jak to właściwie było. "

Foto: biuro prasowe NTV

Większość zdjęć do serialu kręcona była na terenie Białorusi, a białoruski niezależny dziennikarz Franak Wiaczorka podkreślił w swojej wypowiedzi na Twitterze, iż serial będzie produkcją stricte propagandową, za pomocą której Rosjanie pokażą własną "prawdę" o tragicznych wydarzeniach, do których doszło w 1986 roku.

Zobacz też: Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu

Tagi: Seriale