04.06.2020 10:27

„Czarnobyl” z 14 nominacjami do brytyjskich nagród BAFTA. Znamy listę nominacji do prestiżowej nagrody

BAFTA, czyli nagrody brytyjskiej akademii filmowej, podzielone są na kilka edycji. W lutym poznaliśmy laureatów nagród filmowych, teraz przyszedł czas na nagrody telewizyjne. Właśnie poznaliśmy nominowanych.

„Czarnobyl” z 14 nominacjami do brytyjskich nagród BAFTA. Znamy listę nominacji do prestiżowej nagrody
fot. materiały prasowe HBO/Sky

Gala telewizyjnych nagród BAFTA miała odbyć się w maju, ale z powodu pandemii koronawirusa została przełożona na koniec lipca. Z tego powodu dopiero teraz poznajemy nominowanych za poprzedni sezon telewizyjny. Kto przoduje w liczbie nominacji?

„Czarnobyl” z największą liczbą nominacji

Najwięcej nominacji, aż 14 zdobył serial „Czarnobyl”. Koprodukcja brytyjskiego kanału Sky oraz HBO, będąca miniserial, opowiadającym o feralnym dniu 18 kwietnia 1986 roku, gdy doszło do katastrofy reaktora jądrowego elektrowni, zyskał wielką przychylność widzów i krytyków, będąc wielokrotnie nazywanym najlepszym serialem roku. Teraz gremium BAFTA potwierdza te pochlebne opinie.

Serial nominowany jest m.in w kategoriach: Najlepszy Miniserial, Najlepszy Reżyser (Johan Renck), Najlepszy Aktor (Jarred Harris), Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Stellan Skarsgard), Najlepsza Muzyka, czy Najlepszy Montaż.

Czarnobyl
Czarnobyl
Przeczytaj także Twórca "Czarnobyla" negocjuje pracę przy nowym serialu. Szykuje się kolejny hit?

„The Crown”, „Fleabag” i „Giri/Haji” również dostrzeżone

Drugim serialem z największą liczbą nominacji jest 3. sezon „The Crown” o życiu królowej Elżbiety II, z 7 nominacjami, w tym dla Najlepszego Serialu Dramatycznego i za role drugoplanowe – dla Heleny Bonham Carter i Josha O’Connora.

Na trzecim miejscu ex aequo, z sześcioma nominacjami każdy: seriale „Fleabag” i „Giri/Haji”. Produckja Phoebe Waller-Bridge o dwudziestokilkuletniej dziewczynie, która w 2. sezonie ma romans z księdzem, nominowana jest m.in w kategoriach: Najlepszy serial komediowy, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz, czy dla aktorek: Phoebe Waller-Bridge i Sian Clifford.

Oto 20 najlepszych seriali 2019 roku według krytyków. O połowie z nich prawdopodobnie nie słyszeliście
Oto 20 najlepszych seriali 2019 roku według krytyków. O połowie z nich prawdopodobnie nie słyszeliście
Przeczytaj także Oto 20 najlepszych seriali 2019 roku według krytyków. O połowie z nich prawdopodobnie nie słyszeliście

Giri/Haji”, po polsku znane także jako „Pomiędzy powinnością a wstydem” to opowieść kryminalna, opowiadająca o poszukiwania tokijskiej pani detektyw, która przyjeżdża do Londynu, aby rozwikłać sprawę zaginięcia swojego brata, który został wcześniej uznany za zmarłego.

Serial został nominowany m.in w kategoriach: Najlepszy serial dramatyczny, Najlepszy Aktor (Tahekiro Hira), Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Will Sharpe), czy za Najlepszą Muzykę.

Po pięć nominacji zgarnęły także seriale: „Mroczne materie” i „The Virtues”. Cztery nominacje trafiły natomiast w ręce twórców seriali „Sex Education”, „Killing Eve” oraz „Top Boy”.

Foto: materiały prasowe BBC America
Foto: materiały prasowe BBC America
Przeczytaj także Polski wątek w 3. sezonie "Killing Eve". Jeden z bohaterów wybierze się do naszego kraju [WIDEO]

Nagrody zostaną przyznane 31 lipca. Transmisja odbędzie się na BBC, a prowadzącym będzie Richard Ayode, najlepiej znany z serialu „Technicy-magicy” („The IT Crowd”). Dwa tygodnie wcześniej dobędzie się gala Bafta TV Craft Awards, dla kategorii technicznych.

Pełną listę nominacji można znaleźć na oficjalnej stronie nagród BAFTA.

Czytaj także: Polski film w selekcji Festiwalu w Cannes. Która produkcja miała szansę na Złotą Palmę 2020? 

Jak oceniasz serial "Czarnobyl"?

Tagi: Newsy News Seriale Czarnobyl