05.12.2017 14:12

Czemu Doktor Who wcześniej nie był kobietą?

Już niedługo zobaczymy kolejną inkarnację wędrującego w czasie i przestrzeni Doktora Who. Po raz pierwszy w 55-letniej historii serialu w głównego bohatera wcieli się kobieta. Showrunner Steven Moffat wyjaśnia, czemu protagonista zmienił płeć dopiero teraz.  

Czemu Doktor Who wcześniej nie był kobietą?
foto: kadry z serialu Dr Who

Pod koniec roku 2017 wcielający się w Doktora Who Peter Capaldi, przekaże swoją rolę Jodie Whittaker. Po raz pierwszy w bohatera zagra kobieta. Do zmiany tradycyjnie dojdzie podczas specjalnego świątecznego odcinka serialu. O tym, że niebawem zobaczymy żeńską wersję Doktora Who, spekulowano już od jakiegoś czasu. Pod uwagę były brane znane brytyjskie aktorki, takie jak Tilda Swinton, Phoebe Waller-Bridge, Maxine Peake czy Olivia Colman. W końcu podjęto decyzję i oficjalnie ogłoszono Whittaker nową Władczynią Czasu. Decyzja twórców serialu nie wszystkim widzom przypadła do gustu. Burzę w Internecie wywołaną diametralną zmianą załagodziła stacja emitująca serial - BBC

Jednak wielu fanów ucieszyło się z ogłoszenia, że Doktor Who w końcu zagra kobieta. Widzowie od wielu sezonów mieli nadzieję, że tytułowy bohater zmieni nie tylko wygląd, czy wiek, ale również płeć. Steven Moffat, człowiek odpowiedzialny obecnie za hit BBC, wyjaśnił, dlaczego do tej pory w roli Władcy Czasu widzieliśmy samych mężczyzn.

"

Mogliśmy zastąpić Matta Smitha kobietą, biorąc pod uwagę, że jego Doktor był pozbawiony seksapilu i nie był chłopięcy, ale dostałem obsesji, kiedy zobaczyłem Petera [Capaldi] w TARDIS. To nie jest serial jedynie dla postępowych liberałów, ale również dla ludzi głosujących za Brexitem. To w ogóle nie jest polityczna produkcja, ale chcemy zatrzymać wszystkich na pokładzie.   "

Tłumaczenie Moffata raczej nie przypadnie do gustu entuzjastom zmiany płci Władcy Czasu, bo mogą się poczuć potraktowani trochę... po macoszemu. Jak Jodie Whittaker poradzi sobie w roli Doktora Who? Ile lat główny bohater będzie przeżywał przygody w kobiecej powłoce? Przekonamy się nie długo. Odcinek specjalny, w którym dojdzie do przemiany Doktora Who, zostanie wyemitowany na BBC już 25 grudnia 2017 roku. 11. sezon ruszy w pierwszej połowie roku 2018. 

Czy Jodie Whittaker sprawdzi się jako Doktor Who?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Doktor Who