Czy smoki mogą spowodować globalne ocieplenie? Naukowcy stworzyli mapę klimatyczną świata z „Gry o tron”

Sergiusz Kurczuk
21.12.2017 11:49
Czy smoki mogą spowodować globalne ocieplenie? Naukowcy stworzyli mapę klimatyczną świata z „Gry o tron” Fot. kadr z serialu Gra o tron

Naukowcy z brytyjskich uniwersytetów postanowili bliżej przyjrzeć się światowi z „Gry o tron”. Powstała pierwsza rozprawa naukowa dotycząca klimatu w Westeros. 

Może i świat z książek George'a R.R. Martina i serialu HBO ma wiele elementów fantastycznych, ale nawet na smoki i Białych Wędrowców siły przyrody działają tak samo, jak na zwykłych ludzi. Na temat samych smoków wypowiedział się już słynny fizyk Neil deGrasse Tyson, oceniał stworzenia pod kątem naukowego prawdopodobieństwa. Poza tym świat „Gry o tron” jest zbudowany na realistycznych fundamentach. Gdyby odrzucić otoczkę fantasy, z powodzeniem mogłaby być to historia o politycznych intrygach i żądzą władzy pokroju „Wspaniałego stulecia” i nadchodzącej wielkimi krokami „Korony królów”.

Nic dziwnego, że naukowcy z brytyjskich uniwersytetów Bristol, Cardiff i Southampton postanowili stworzyć rozprawę naukową traktującą o klimacie w świecie znanym z „Gry o tron”. Pracę można przeczytać pod TYM linkiem. Oczywiście autorem artykułu napisanego pół żartem, pół serio jest Samwell Tarly. Adres do korespondencji to Cytadela w Westeros. To jednak koniec zabawnych elementów. Reszta tej 9-stronicowej pracy poważnie podchodzi do tematu. Pojawia się masa rysunków i wykresów, które przybliżają skomplikowane zagadnienie czytelnikowi.

W swojej rozprawie brytyjscy naukowcy konstruują model klimatyczny nie tylko Westeros, ale całego świata powołanego do życia przez Martina. Oprócz rozprawy, na Twiterze Samwella Tarly'ego pojawiła się animacja przedstawiająca cały glob. Makieta została stworzona dzięki superkomputerowi z University of Bristol. Według niej północ i region poza Murem ma klimat zbliżony do klimatu Laponii, z kolei Casterly Rock przypomina swoją temperaturą obszar Houston w Teksasie. Symulacja przybliża wszystkie ważne czynniki, takie jak temperatura czy wiatry. Autorzy zauważają również, że pojawienie się  smoków w Westeros może przyczynić się do globalnego ocieplenia. Zbyt częste używanie bestii jako broni może prowadzić do podniesienia się poziomu wód, co z kolei spowoduje zatopienie Królewskiego Przylądka. 

Może dla niektórych to strata czasu, ale takie zabawy powodują, że nauka przestaje być nudna i pozwalają przyciągnąć na uniwersytety osoby, które nawet nie wiedzą, jak fascynujące może być życie naukowca. A, i jeszcze jedno! Jeśli nie rozumiecie po angielsku, możecie przeczytać rozprawę w języku Dorthaków lub po valyriańsku. Finał „Gry o tron” powróci na antenę HBO w 2019 roku. ciekawe ile do tej pory powstanie podobnych prac?

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.