18.04.2019 10:17

Disney przekaże 5 milionów dolarów na odbudowę katedry Notre-Dame w Paryżu

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu był ogromnym wstrząsem dla milionów ludzi na całym świecie. Disney postanowił wspomóc odbudowę zabytkowej świątyni pokaźną kwotą. 

Dzwonnik z Notre Dame
foto: kadr z filmu Dzwonnik z Notre Dame

Kiedy 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar jednej z najsłynniejszych katedr na świecie, wiele osób myślało, że budowli nie da się już odratować. Na szczęście gotycka chluba Paryża przetrwała, chociaż nie obyło się bez wielu strat - między innymi doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień, a także iglicy katedry. W pomoc w odbudowie Notre-Dame włączyło się wiele prywatnych miliardowych przedsiębiorstw. 

Notre Dame w  Assassin’s Creed: Unity
Notre Dame w  Assassin’s Creed: Unity
Przeczytaj także Notre-Dame - Assassin’s Creed: Unity pomoże w odbudowie katedry

Jedną z nich jest Disney

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu - Disney przekaże pieniądze na odbudowę

Jak donosi Deadline, przedstawiciele Disneya zdecydowali się dołączyć do pomocy w odrestaurowaniu spalonego kościoła. Dwa dni po pożarze korporacja mediowa wydała oficjalne oświadczenie, w którym zaoferowała wsparcie finansowe. Głos w sprawie zabrał sam Robert Iger - szef The Walt Disney Company.

"

Notre-Dame jest promieniem nadziei i piękna, który zdefiniował serce Paryża i duszę Francji na wieki. Inspirując swoją potęgą, pietyzmem wykonania, sztuką i architekturą zasłużyła sobie na znaczące miejsce w historii ludzkości. 

The Walt Disney Company oraz nasi przyjaciele i sąsiedzi oferuje nasze dozgonne wsparcie or dotację w wysokości 5 milionów dolarów na odrestaurowanie tego niezastąpionego dzieła sztuki.  "

Trudno się dziwić, że Disney dołączył do pomocy w odbudowaniu Notre-Dame i nie chodzi o zwyczajną przyzwoitość. W 1996 roku powstała jedna ze słynnych animacji studia Disneya pod tytułem "Dzwonnik z Notre Dame". Historia została oparta oczywiście na dziele Victora Hugo "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu", które niejednokrotnie w historii kina było przenoszone na duży i mały ekran

Okazuje się, że tragiczny wypadek w Paryżu spowodował... wzrost oglądalności "Dzwonnika z Notre Dame". Jak podaje KNNP-TV duże serwisy streamingowe takie jak Netflix, DirecTV, YouTube czy Hulu zanotowały wzmożone zainteresowanie animacją Disenya o garbatym Quasimodo. Skok wynosił 306 procent. 

"Dzwonnik z Notre Dame" w wersji aktorskiej - kiedy premiera?

W niedalekiej przyszłości zobaczymy nową wersję klasycznej kreskówki Disneya. Szefowie studia planują bowiem aktorskiego "Dzwonnika z Notre Dame", który wpisze się w nurt produkowania remake'ów z prawdziwymi aktorami. Na razie nie wiadomo, kiedy film trafi do kin oraz kto w nim wystąpi. Nowy "Dzwonnik z Notre Dame" dołączy do takich tytułów jak "Aladyn", "Król Lew", "Mulan" czy "Mała syrenka"

>>Zobacz też: Lista wszystkich aktorskich remake'ów klasycznych bajek Disneya<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Disney