15.01.2019 13:40

Dlaczego Bran Stark nie pojawił się w zwiastunie finału "Gry o tron"?

Stacja HBO zaprezentowała pierwszy zwiastun finału "Gry o tron". Pojawili się w nim Starkowie, ale zabrakło Brana. Fani mają teorie dotyczące jego nieobecności.

Bran Stark (Gra o tron)
foto: kadr z serialu Gra o tron

Trzy miesiące przed premierą 8. sezonu "Gry o tron" stacja HBO zdecydowała się zaprezentować pierwszą dłuższą zapowiedź serialu. Do tej pory jedyne materiały pochodzące z sześciu ostatnich odcinków finału umieszczano w teaserach całej nowej ramówki. Tym razem dostaliśmy wideo trwające ponad minutę i zdradzające datę premiery "Gry o tron". Pojawili się w niej pozostawieni przy życiu przedstawiciele rodu Starków. Zabrakło jednak Brana. Dlaczego bohater nie pojawił się w zwiastunie?

"Gra o tron" sezon 8 - dlaczego w zwiastunie nie ma Brana Starka?

W zwiastunie widzimy jak Sansa (Sophie Turner), Arya (Maisie Williams) i Jon Snow (Kit Harrington) wchodzą do krypty Starków znajdującej się pod zamkiem Witnerfell. Bohaterowie wchodzą do grobowca, przechadzając się wzdłuż pomników przedstawiających poległych Starków, między innymi Lyannę, Catelyn i Neda. Słychać również głosy zmarłych władców Północy, którzy przypominają o przeznaczeniu Sansy, Aryi i Jona. Na końcu bohaterowie widzą własne kamienne wizerunki. Po chwili cała krypta zaczyna wypełniać się lodem, co oznacza, że do Winterfell przybyła armia Nocnego Króla.

Fani serialu zastanawiają się, dlaczego w krypcie zabrakło jeszcze jednego potomka Neda i  Catelyn Starków - Brana. Najprostszą odpowiedzią jest fakt, że po śmierci Hodora, zabrakło pomocnika niepełnosprawnego chłopaka, a należy brać pod uwagę, że grobowiec znajduje się w podziemiach i by się tam dostać, trzeba zejść po schodach. Na portalu CBR pojawiła się inna teoria dotycząca nieobecności Brana. Według niej cała sytuacja przedstawiona w zwiastunie jest jedną z wizji Brana, który w ostatnich sezonach stał się Trójoką Wroną. Co jednak oznacza? Najprostsza interpretacja, to atak na Winterfell, co jest dość oczywistym scenariuszem, biorąc pod uwagę, że wojsko Nocnego Króla rusza na Westeros z północy kontynentu. Zastanawiające jest jednak postawienie Sansy, Aryi i Jona w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czy potomkowie Starków zginą w bitwie o zamek? Istnieje oczywiście dość popularna teoria mówiąca, że to Bran jest Nocnym Królem, czego w zasadzie nie wyklucza zwiastun finału "Gry o tron". Jak rzeczywiście brzmi odpowiedź na pytanie o miejsce przebywania Brana?

"Gra o tron" sezon 8 - kiedy premiera serialu?

Zaskakujący koniec zwiastuna "Gry o tron" podsumowuje data premiery pierwszego odcinka. Finał produkcji zadebiutuje na HBO już 14 kwietnia 2019 roku. W Polsce serial trafi na HBO i HBO GO 15 kwietnia. Ostatni sezon będzie składał się z sześciu odcinków, trwających po 90 minut. Za reżyserię odpowiadają David Nutter, Miguel Sapochnik, David Benioff i Dan Weiss. Trudno powiedzieć, czy scena w zwiastunie jest rzeczywistym fragmentem serialu, czy jedynie metaforyczną zapowiedzią tego, co czeka bohaterów "Gry o tron". Przekonamy się za kilka miesięcy.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Gra o tron HBO