07.06.2019 11:37

Dzięki serialowi "Czarnobyl" wzrosło zainteresowanie wycieczkami do Zony

Do niedawna wycieczki do Czarnobyla były przeznaczone do wąskiej grupy miłośników historii. Po emisji serialu HBO "Czarnobyl" Zonę zapragnęli zobaczyć turyści z całego świata.

Czarnobyl
foot: kadr z serialu Czarnobyl

Chociaż maj 2019 roku należał do finału "Gry o tron", niewątpliwie innym sukcesem HBO był debiut serialu "Czarnobyl" - produkcji bardzo wysoko ocenianej i równie chętnie oglądanej. To zaskakujące, że temat katastrofy w ukraińskiej elektrowni jądrowej musiał czekać 30 lat, by w końcu ktoś stworzył o niej dobrą fabularną opowieść. "Czarnobyl" nie tylko przybliżył widzom szczegóły awarii reaktora, ale również spowodował, że wzrosło zainteresowanie tak zwaną Zoną - czyli strefą wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni.

"Czarnobyl" przyczynił się do zwiększenia zainteresowania wycieczkami do Zony

Jak podaje serwis IndieWire, dzięki hitowi HBO jedno z biur podróży ponotowało 30% wzrost turystów, wybierających się na miejsce katastrofy w Czarnobylu. Finał miniserialu sprawił, że widzowie zapragnęli na własne oczy przekonać się, jak wyglądało miejsce akcji znane z produkcji. Szef Solo East  - Sergiej Iwańczuk zdradził, że zwiększone obłożenie wycieczek do Zony obejmuje nie tylko czerwiec 2019 roku, ale również kolejne wakacyjne miesiące. Wyprawy zabukowane na lipiec i sierpień podniosły się o 40%, w porównaniu ze średnią z poprzednich lat. Podobne wzrosty odnotowała inna firma organizujące wypad do Czarnobyla - Chernobyl Tour. Jak widać, produkcja HBO odniosła sukces nie tylko przed telewizorami i ekranami urządzeń mobilnych. Widzowie zapragnęli poczuć się jak bohaterowie serialu.

Foto: AFP/EAST NEWS; kadr z serialu "Czarnobyl"
Foto: AFP/EAST NEWS; kadr z serialu "Czarnobyl"
Przeczytaj także "Czarnobyl": W których momentach miniserial HBO nie był zgodny z faktami?

Wycieczka do Czarnobyla - ile kosztuje wyprawa do Zony?

Jeżeli zawsze chcieliście zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym doszło do katastrofy, również możecie wybrać się na wycieczkę do Czarnobyla. Obecnie istnieje wiele firm, oferujących zwiedzanie nie tylko Zony, ale również całej Prypeci. Najtańszą opcją jest udanie się do Kijowa, skąd wyrusza większość wycieczek do pozostałości po opuszczonym mieście i słynnej elektrowni jądrowej. Ceny rozpoczynają się od około 300 złotych za osobę i są zależne od liczby uczestników wyjazdu. Im większa grupa - tym mniej się płaci. Są również firmy oferujące zwiedzanie indywidualne, co oczywiście wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Najtańsze prywatne wycieczki rozpoczynają się od około 500 złotych.

Chernobylite
Chernobylite
Przeczytaj także Twórcy Chernobylite pokazali film z wizyty w Zonie wokół elektrowni

Zona od wielu lat cieszy się powodzeniem wśród miłośników urban exploration - osób, które indywidualnie zapuszczają się do opuszczonych miejsc, by napawać się ich mroczną atmosferą. Wyprawa bez przewodnika jest o wiele tańsza, ale trzeba samemu zorganizować sobie dojazd do Czarnobyla i uważać, by się nie zgubić ani nie zrobić sobie krzywdy podczas zwiedzania na dziko. Opcji jest więc naprawdę bardzo dużo.

Zobacz też: Legendy Czarnobyla: Przerażające królisy, wilkopsy i sumy-ludojady z Czerwonego Lasu istniały naprawdę?

Czy wybierzesz się na wycieczkę do Czarnobyla?

Tagi: Seriale HBO