Pogoda
28.06.2018 12:05

Fan „Gry o tron” dostrzegł Easter Egg z serialu w finałowym odcinku „Westworld 2”

Wyobraźnia fanów hitowych seriali HBO zdaje się nie mieć granic. Tym razem nie chodzi jednak o teorie dotyczące zakończenia „Gry o tron”, lecz o rzekome związki produkcji z serialem „Westworld”.

Dolores Daenerys
foto: kadry z seriali "Westworld" i "Gra o tron"

Choć jest to praktyka znana w kulturze od dawna, w ostatnich latach wśród twórców filmów i seriali bardzo popularne stało się ukrywanie w swoich produkcjach treści odnoszących się do innych tekstów kultury. W związku z zachodnią tradycją, zgodnie z którą dzieci w Wielkanoc szukają jajek pochowanych przed nimi przez rodziców, poukrywane odniesienia twórców w intertekstualnej zabawie z widzami również zwykło się nazywać Easter Eggami. Niektórzy fani zdecydowanie za mocno wczuwają się jednak w tę zabawę i doszukują się odniesień tam, gdzie zdecydowanie ich nie ma.

Easter Egg z „Gry o tron” w „Westworld”?

Jeden z użytkowników Reddita po obejrzeniu finałowego odcinka „Westworld 2” postanowił podzielić się z innymi redditorami swoim unikatowym odkryciem. Dostrzegł mianowicie, że kiedy Dolores i Bernard docierają do biblioteki, półki oświetlane są przez lampę, która pojawia się także w serialu „Gra o tron” i nazwał to „uroczym Easter Eggiem”.

Easter egg z "Gry o tron"

Czytelnicy wpisu oczywiście nie pozostawili na autorze tej odważnej teorii suchej nitki. Ponadto, jeden z nich słusznie zauważył, że taki typ oświetlenia jest spotykany bardzo często, a jego kształt to odwzorowanie strefy armilarnej – znanego od starożytności przyrządu astronomicznego będącego modelem sfery niebieskiej, który służył kiedyś do wyznaczania współrzędnych.

Easter Eggi w filmach i serialach

Choć tym razem się nie udało, nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy wyobraźnia fanów popularnych filmów i seriali zdecydowanie okazuje się zbyt bujna. Nie tylko w przypadku Easter Eggów, których nie ma, ale też w kwestii teorii dotyczących np. zakończenia „Gry o tron” czy też fabuły „Avengers 4”.

Faktem jest, że naprawdę wiele fanowskich teorii się sprawdza, a twórcy naprawdę często puszczają oczko do dobrze zorientowanych w popkulturze widzów – szczególnie jeśli chodzi o produkcje MCU, DC czy seriale Netfliksa takie jak „Altered Carbon” czy „Stranger Things”. Warto jednak przed publikowaniem tego typu rewelacji nauczyć się rozróżniać Easter Egg od inspiracji innym dziełem, a tym bardziej od dość popularnego elementu scenografii. To, że zarówno „Westworld”, jak i „Gra o tron” to seriale HBO i w obydwu główne żeńskie postaci mają jasne włosy i imię zaczynające się na literę „D” również Easter Eggiem NIE JEST. 

Pamiętajmy, że jeśli twórca chcę zostawić widzom niespodziankę w swoim filmie czy serialu, zrobi to tak, by była ona ewidentna dla znawców tematu. I na pewno nie będzie to lampa, która poza „Westworld” czy „Grą o tron” pojawia się w setkach innych produkcji i milionach domów na całym świecie.

Czy uważasz, że w finale „Westworld 2” faktycznie znalazł się Easter Egg z „Gry o tron”?

Natalia Hluzow
Tagi: Gra o tron HBO Westworld