"Gambit królowej" pobił rekord na Netflix. Takiego serialu jeszcze nie było

24.11.2020 14:43
Gambit królowej Fot. materiały prasowe Netflix

"Gambit królowej" zaszachował konkurencję. To prawdziwy fenomen w historii Netfliksa. Serial o młodej szachistce nie tylko bije rekordy popularności, ale także przyczynia się do popularyzacji gry w szachy w niesamowitym stopniu.

"Gambit królowej" ustanowił nowy rekord na Netflix. Produkcja o genialnej szachistce jest najchętniej oglądanym serialem limitowanym w historii serwisu. To nie wszystko! Serial, w którym główną rolę zagrała Anya Taylor-Joy, rozsławił nie tylko nazwisko aktorki, ale także znaną od wieków grę w szachy.

Polecamy

"Gambit królowej" najważniejszym miniserialem w historii Netfliksa

Odkąd z końcem października 2020 na platformie Netflix zadebiutowała historia o niepozornej sierocie, która staje się międzynarodową mistrzynią szachową, zachwytom nie ma końca. Od tygodni "Gambit królowej" utrzymuje wynik 100% świeżości na Rotten Tomatoes, a teraz może dodatkowo poszczycić się rekordowym wynikiem w historii Netfliksa.

Produkcję obejrzały 62 miliony widzów na całym świecie w 28 dni od premiery.

Na stronie biura prasowego Netfliksa czytamy:

Trzy lata temu, kiedy Scott Frank (Bezbożnicy) po raz pierwszy zgłosił się do nas, by zrealizować adaptację "Gambitu królowej" - książki Waltera Tevisa z 1983 roku o młodej szachowej geniuszce - czuliśmy, że jest to wyjątkowa historia. Beth jest dziewczyną z problemami, która doświadcza uzależnienia, straty i odrzucenia. Jej sukces - na przekór wszystkiemu - podkreśla znaczenie wytrwałości, rodziny oraz odnajdywania siebie i pozostawania sobą. Niemniej, chyba nikt z nas nie przewidział, że "Gambit królowej" i nadzwyczajna Anya Taylor-Joy staną się światowym fenomenem, naszym najważniejszym limitowanym serialem w historii.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez serwis, serial znalazł się w zestawieniach TOP 10 w 92 krajach od Francji, przez Rosję, Hong Kong i Taiwan, po Australię. Aż w 63 z nich zajmował pierwsze miejsce na liście hitów Netfliksa, m.in. w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu, a także w Polsce. 

Polecamy

"Gambit królowej" wprowadził modę na szachy

Jak dowodzi Netflix, rekordowa oglądalność "Gambitu królowej" to nie jedyny sukces serialu. Od premiery produkcji z Anyą Taylor-Joy w roli głównej, powieść Waltera Tevisa, na której oparto serial, po 37 latach od premiery trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa", liczba zapytań dotyczących szachów w Google podwoiła się, a wyszukiwanie hasła "jak grać w szachy" osiągnęło najwyższy poziom od 9 lat. "Gambit królowej" zwiększył nie tylko zainteresowanie szachami, ale realnie wpłynął na wzrost liczby graczy. Zgodnie z danymi portalu Chess.com, po premierze serialu pięciokrotnie zwiększyła się liczba internetowych szachistów, zaś w domowym zaciszu pragnie grać 250% osób więcej niż wcześniej, co wynika z ilości pojawiających się zapytań o zestawy szachowe na eBayu. Według Międzynarodowej Federacji Szachowej wzrosło też zainteresowanie przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. 

Najchętniej oglądane seriale Netfliksa

Możemy jednak uspokoić wszystkich fanów Geralta z Rivii, których wiadomość o sukcesie serialu o szachach wprowadziła w stan niepokoju. "Gambit królowej" nie zdetronizował "Wiedźmina". Jeśli chodzi o najchętniej oglądane seriale Netfliksa, "Wiedźmin" wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 76 milionów widzów w 28 dni. Oglądalność obydwu seriali była mierzona według systemu, który serwis wprowadził w 2019 roku. Do grona widzów danego tytułu zalicza się każdego, kto wyświetlił przynajmniej 2 minuty produkcji.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.