"Gambit królowej" pobił rekord na Netflix. Takiego serialu jeszcze nie było

24.11.2020 14:43
Gambit królowej Fot. materiały prasowe Netflix

"Gambit królowej" zaszachował konkurencję. To prawdziwy fenomen w historii Netfliksa. Serial o młodej szachistce nie tylko bije rekordy popularności, ale także przyczynia się do popularyzacji gry w szachy w niesamowitym stopniu.

"Gambit królowej" ustanowił nowy rekord na Netflix. Produkcja o genialnej szachistce jest najchętniej oglądanym serialem limitowanym w historii serwisu. To nie wszystko! Serial, w którym główną rolę zagrała Anya Taylor-Joy, rozsławił nie tylko nazwisko aktorki, ale także znaną od wieków grę w szachy.

Polecamy

"Gambit królowej" najważniejszym miniserialem w historii Netfliksa

Odkąd z końcem października 2020 na platformie Netflix zadebiutowała historia o niepozornej sierocie, która staje się międzynarodową mistrzynią szachową, zachwytom nie ma końca. Od tygodni "Gambit królowej" utrzymuje wynik 100% świeżości na Rotten Tomatoes, a teraz może dodatkowo poszczycić się rekordowym wynikiem w historii Netfliksa.

Produkcję obejrzały 62 miliony widzów na całym świecie w 28 dni od premiery.

Na stronie biura prasowego Netfliksa czytamy:

Trzy lata temu, kiedy Scott Frank (Bezbożnicy) po raz pierwszy zgłosił się do nas, by zrealizować adaptację "Gambitu królowej" - książki Waltera Tevisa z 1983 roku o młodej szachowej geniuszce - czuliśmy, że jest to wyjątkowa historia. Beth jest dziewczyną z problemami, która doświadcza uzależnienia, straty i odrzucenia. Jej sukces - na przekór wszystkiemu - podkreśla znaczenie wytrwałości, rodziny oraz odnajdywania siebie i pozostawania sobą. Niemniej, chyba nikt z nas nie przewidział, że "Gambit królowej" i nadzwyczajna Anya Taylor-Joy staną się światowym fenomenem, naszym najważniejszym limitowanym serialem w historii.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez serwis, serial znalazł się w zestawieniach TOP 10 w 92 krajach od Francji, przez Rosję, Hong Kong i Taiwan, po Australię. Aż w 63 z nich zajmował pierwsze miejsce na liście hitów Netfliksa, m.in. w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu, a także w Polsce. 

Polecamy

"Gambit królowej" wprowadził modę na szachy

Jak dowodzi Netflix, rekordowa oglądalność "Gambitu królowej" to nie jedyny sukces serialu. Od premiery produkcji z Anyą Taylor-Joy w roli głównej, powieść Waltera Tevisa, na której oparto serial, po 37 latach od premiery trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa", liczba zapytań dotyczących szachów w Google podwoiła się, a wyszukiwanie hasła "jak grać w szachy" osiągnęło najwyższy poziom od 9 lat. "Gambit królowej" zwiększył nie tylko zainteresowanie szachami, ale realnie wpłynął na wzrost liczby graczy. Zgodnie z danymi portalu Chess.com, po premierze serialu pięciokrotnie zwiększyła się liczba internetowych szachistów, zaś w domowym zaciszu pragnie grać 250% osób więcej niż wcześniej, co wynika z ilości pojawiających się zapytań o zestawy szachowe na eBayu. Według Międzynarodowej Federacji Szachowej wzrosło też zainteresowanie przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. 

Najchętniej oglądane seriale Netfliksa

Możemy jednak uspokoić wszystkich fanów Geralta z Rivii, których wiadomość o sukcesie serialu o szachach wprowadziła w stan niepokoju. "Gambit królowej" nie zdetronizował "Wiedźmina". Jeśli chodzi o najchętniej oglądane seriale Netfliksa, "Wiedźmin" wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 76 milionów widzów w 28 dni. Oglądalność obydwu seriali była mierzona według systemu, który serwis wprowadził w 2019 roku. Do grona widzów danego tytułu zalicza się każdego, kto wyświetlił przynajmniej 2 minuty produkcji.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.