Netflix odpowiada na pytanie, czy "Gambit królowej" to prawdziwa historia [WIDEO]

04.12.2020 15:03
Gambit królowej Fot. materiały prasowe Netflix

"Gambit królowej" to prawdziwa historia? Netflix postanowił rozwiać wątpliwości, przygotowując krótki materiał wideo, w którym można znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące hitowego serialu o młodej szachistce.

"Gambit królowej" to prawdziwy fenomen współczesnej popkultury, który nie tylko bije rekordy oglądalności, ale także rozsławia na nowo grę w szachy. Historia przedstawiona w serialu jest tak wiarygodna, że fani produkcji od premiery nie przestają zadawać pytań o to, czy "Gambit królowej" jest oparty na faktach. Netflix postanowił raz na zawsze rozwiać wątpliwości, a swoją odpowiedź przygotował w formie materiału wideo.

Polecamy

"Gambit królowej": Czy Beth Harmon istniała naprawdę?

Jak dowiadujemy się na samym początku filmiku, "Gambit królowej" to fikcyjna historia stworzona przez Waltera Tevisa w 1983 roku. Jednak choć w rzeczywistości nie było żadnej konkretnej Beth Harmon, w jej postaci możemy dostrzec odbicie wielu autentycznych osób. To jeden z powodów, dla których szachistka z serialu Netfliksa jest tak fascynująca.

"Gambit królowej" to hołd składany mądrym kobietom.

Walter Tevis

Jak dowiadujemy się z materiału wideo, autor powieści, na podstawie której powstał serial Netfliksa, twierdził, że "Gambit królowej" to hołd składany mądrym kobietom. Za wzór postaci Beth Harmon posłużyły też jednak bardziej konkretne osoby.

Zobacz także

Serialowa szachistka ma bardzo wiele wspólnego z Bobbym Fischerem, który zwyciężył w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w 1967 roku. Fischer, podobnie jak Beth Harmon, już w bardzo młodym wieku osiągnął niezależność finansową. Nauczył się też rosyjskiego, by stawić czoła radzieckim konkurentom. W powieści Tevisa można także znaleźć wątki autobiograficzne. Wiele scen rozgrywek opiera się na wspomnieniach autora książki. Podobnie jest w przypadku przebiegu uzależnienia bohaterki - Tevis tworząc ten wątek bazował na własnych doświadczeniach z czasów młodości. Również gwiazda "Gambitu królowej", Anya Taylor-Joy, odnalazła część siebie w odgrywanej postaci. W jednym z wywiadów zdradziła, że jako dziecko również borykała się z poczuciem osamotnienia, które rekompensowała sobie sztuką, tak jak Beth szachami.

Czy "Gambit królowej" to historia prawdziwa? Netflix wyjaśnia

Przygotowane przez Netfliksa wideo nie tylko opowiada na pytania o pierwowzór Beth Harmon, ale wyjaśnia też inne trapiące fanów kwestie. Z poniższego materiału dowiecie się, co to za zielone tabletki tak uzależniły Beth, jak należy rozumieć zakończenie serialu oraz czym tak naprawdę jest tytułowy "gambit królowej".

Fenomen "Gambitu królowej" - najlepszego miniserialu Netfliksa

Netflix ogłosił niedawno, że "Gambit królowej" pobił historyczny rekord, stając się najchętniej oglądanym miniserialem w historii serwisu. Produkcja wypromowała nie tylko utalentowaną Anyę Taylor-Joy, ale także książkę Tevisa, która po 37 latach od wydania znalazła się na liście bestsellerów "New York Timesa". Organizacje szachowe nie kryją też, że za sprawą "Gambitu królowej" szachy przeżywają prawdziwy renesans. Potwierdzają to zarówno Międzynarodowa Federacja Szachowa, jak i portal Chess.com oraz twarde dane. Wyszukiwanie hasła "jak grać w szachy" po premierze serialu osiągnęło najwyższy poziom od 9 lat, zaś liczba zapytań o zestawy szachowe na eBayu wzrosła o 250%. 

Serial "Gambit królowej" zadebiutował na Netflix 23 października 2020 roku. Na platformie można nadal obejrzeć wszystkie 7 odcinków.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.