10.05.2019 13:09

Gandalf kontra Dumbledore. Kto wygrałby w pojedynku według twórcy "Gry o tron"?

George R.R. Martin został zapytany o to, który z ikonicznych czarodziejów wygrałby w pojedynku na magię. Czy zwycięzcą byłby Gandalf, czy Dumbledore?

Gandalf, George R.R. Martin, Dumbledore
foto: Courtesy of Warner Bros. Picture, Invision/Invision/East News, United Archives/East News

Chociaż obecnie króluje "Gra o tron", na horyzoncie widać ponowne nadejście ponownej chwały "Władcy Pierścieni". Nie chodzi jedynie o powstający serial Amazon, którego akcja rozgrywa się w Śródziemiu, ale również biograficzny film o J.R.R. Tolkienie. George R.R. Martin - autor "Pieśni lodu i ognia" uczestniczył w światowej premierze filmu "Tolkien". Podczas wydarzenia został zapytany o palącą kwestię, o którą spierają się miłośnicy fantasy. 

George R.R. Martin porównuje swoją twórczość do powieści J.R.R. Tolkiena
George R.R. Martin porównuje swoją twórczość do powieści J.R.R. Tolkiena
Przeczytaj także George R.R. Martin porównuje swoją twórczość do powieści J.R.R. Tolkiena

Gandalf kontra Dumbledore - George R.R. Martin o tym, kto wygrałby pojedynek

Dzieła Tolkiena wywarły wielki wpływ na to, jak ukształtowały się późniejsze tytuły fantasy. Inną równie słynną serią osadzoną w magicznym świecie jest "Harry Potter". Oba tytuły łączy postać mądrego, sędziwego czarodzieja, który jest mentorem głównego bohatera. W Śródziemiu tę rolę pełni Gandalf, a w świecie Hogwartu Albus Dumbledore. Podczas rozmowy z Variety Martin został zapytany o wynik pojedynku pomiędzy Gandalfem a Dumbledorem. Nie trudno się domyślić, co odpowiedział pisarz.

""

Dość dosadna odpowiedź nie powinna dziwić fanów Martina. Autor "Gry o tron" niejednokrotnie przyznawał, że "Hobbit" i "Władca Pierścieni" od zawsze były dla niego źródłem inspiracji. Podobnie było w przypadku tej rozmowy. Pisarz wyjaśnił, dlaczego ubóstwia Tolkiena.

"

Sprawił, że pokochałem formę, którą stworzył - epicką fantasy. Całkowicie odmienił fantasy. Ten gatunek stał się czymś zupełnie innym, niż był wcześniej. Zaczynałem, robiąc trylogię zatytułowana "Gra o tron". Teraz moja trylogia to siedem książek - jeśli skończę dwie ostatnie części. "

Fani sagi Martina mają nadzieję, że dwie ostatnie części trafią do księgarń w ciągu najbliższych miesięcy.

"Pieśń lodu i ognia" - kiedy premiera "Wichrów zimy" i "Snu o wiośnie"?

Martin pracuje obecnie nad zwieńczeniem sagi, której adaptacja zajęła się stacja HBO. Serial prześcignął już wydarzenia z literackiego oryginału i niebawem zakończy się finałowym odcinkiem. Czytelniczy "Pieśni lodu i ognia" od wielu lat czekają na książki "Wichry zimy" i "Sen o wiośnie". Ich data premiery wciąż nie jest do końca znana.

>>Zobacz też: Czy finał "Gry o tron" będzie różnił się od zakończenia książkowej sagi?<<

Tagi: Duperele Harry Potter Gra o tron Gandalf George R.R. Martin