14.05.2019 08:45

Gejowski ślub w nowym sezonie słynnego serialu animowanego dla dzieci

22. sezon serialu animowanego "Artur" otwiera odcinek poświęcony ślubowi nauczyciela głównego bohatera. Pan Ratburn wychodzi za swojego narzeczonego. 

kadr z serialu Artur
foto: kadr z serialu Artur

Kiedy w Polsce skrajna prawica martwi się, że jakakolwiek forma akceptacji wszelkich zachowań nieheternormatywnych (w zasadzie heteronormatywnych też) wiąże się z seksualizacją dzieci, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie najmłodsi widzowie oglądają odcinek serialu animowanego cieszącego się popularnością od prawie 30 lat, w którym pojawia się ślub dwóch homoseksualnych postaci. Mowa o animacji zatytułowanej "Artur", opowiadającej o tytułowym małym mrówniku i jego przygodach, która od lat ukazuje się również w Polsce. Stacja emitująca "Artura" nie jest jednak na bieżąco z najnowszymi sezonami. A gejowskie zaślubiny miały miejsce w 1. odcinku 22. serii animacji. 

Instytut Ordo Iuris oskarżył kreskówkę dla dzieci o promowanie związków homoseksualnych
Instytut Ordo Iuris oskarżył kreskówkę dla dzieci o promowanie związków homoseksualnych
Przeczytaj także Instytut Ordo Iuris oskarżył kreskówkę dla dzieci o promowanie związków homoseksualnych

"Artur" - gejowski ślub w serialu animowanym dla dzieci

Jak podaje Deadline, nowy sezon przygód tytułowego bohatera, rozpoczyna odcinek poświęcony przygotowaniom do ważnej uroczystości. W historii zatytułowanej "Mr. Ratburn and the Special Someone" ("Pan Ratburn i ktoś wyjątkowy"), dzieci są świadkami sceny, w której nauczyciel odbiera telefon i rozmawia o przygotowaniach do ceremonii ślubnej. Arthur, Buster, Muffy i Francine postanawiają dowiedzieć się, z kim pan Ratburn bierze ślub. W tym celu rozpoczynają śledztwo. Początkowo podejrzewają, że wybranką serca nauczyciela jest tajemnicza szczurzyca imieniem Patty. 

Uczniowie zostają zaangażowani w próbę ceremonii, odbywającej się jednak bez osoby, z którą pan Ratburn spędzi resztę życia. Tajemnica zostaje wyjaśniona podczas ślubu. Okazuje się, że Patty jest siostrą nauczyciela, a Ratburn chce się połączyć węzłem małżeńskim z mężczyzną, który idzie pod rękę z nauczycielem. Wybranek Ratburna imieniem Patrick zawadiacko puszcza oczko w kierunku skonfundowanej młodzieży. Odcinek kończy się podczas wesela zabawnym docinkiem ze strony jednego bohaterów, który twierdzi, że jest coś, czego nauczyciele nigdy nie powinni robić. Tym czymś jest... taniec. W tym wypadku niezwykle żenujący.

"Artur" - czego odcinek "Mr. Ratburn and the Special Someone" uczy dzieci?

Twórcy serialu postanowili zapoznać młodych widzów ze zróżnicowaniem świata i jego mieszkańców. W dość przystępny sposób uczą dzieci tolerancji i akceptacji zachowań różniących się od tradycyjnego modelu przez stulecia uznawanego za jedyny właściwy. To, że nauczyciel jest gejem, w zasadzie nie jest dla uczniów żadnym problemem. O wiele większą ciekawość głównych bohaterów budzi tożsamość osoby, z którą pan Ratburn poszedł do ołtarza. Pokazuje to jedynie, że homofobia nie jest naturalnym stanem człowieka. To podświadomie wyuczony mechanizm obronny, radzenia sobie w sytuacji, do której się nie przywykło. Miejmy nadzieję, że kiedy odcinek "Mr. Ratburn and the Special Someone" trafi do Polski, nie zostanie uznany za zło płynące ze zdemoralizowanego "zgniłego Zachodu", tylko będzie przyjęty z otwartością i wykorzystany przez opiekunów do przekazania najmłodszym jak bardzo skomplikowany jest świat, w którym żyjemy. 

>>Zobacz też: Homoseksualna scena pojawiła się w słynnym serialu animowanym<<

Tagi: Duperele LGBT