"Gra o tron": Najlepsze sceny z udziałem Aryi Stark

30.04.2019
Aktualizacja: 30.04.2019 16:54
"Gra o tron": Najlepsze sceny z udziałem Aryi Stark Fot. Arya Stark, materiały prasowe

Arya Stark to jedna z głównych i zdecydowanie najbardziej lubianych postaci w "Grze o tron". Przedstawiamy listę absolutnie najlepszych scen z udziałem młodej Starkówny. Ostrzegamy - w artykule znajdują się spoilery.

Arya Stark, córka Neda i Catelyn Stark, to jedna z najważniejszych i najbardziej lubianych postaci w "Grze o tron". Zalicza się ona również do grona ulubieńców żony samego George'a R.R. Martina, twórcy książkowego pierwowzoru "Gry o tron". Żona autora darzy Aryę miłością tak wielką, że nawet zagroziła mężowi, że rozwiedzie się z nim jeśli uśmierci młodą Starkównę. Które sceny z udziałem Aryi uznaliśmy za absolutnie najlepsze?

"Gra o tron": Najlepsze sceny z udziałem Aryi Stark

Arya Stark przeżyła na przestrzeni wszystkich sezonów tyle przygód i doświadczyła tylu ciekawych rzeczy, że niemal każda scena z jej udziałem budzi zachwyt wśród fanów. My postanowiliśmy wybrać dla was te absolutnie najlepsze. Oto 13 najlepszych scen z udziałem Aryi Stark.

Uwaga! Artykuł zawiera spoilery z serialu "Gra o tron"!

Przeczytaj także

1. "Gra o tron" S08E03: Arya Stark zabija Nocnego Króla

Przyznajmy to otwarcie - w zasadzie nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Przepowiednia o "Księciu, Którego Obiecano", lub jak się okazało - Księżniczce, wielokrotnie przewijała się w dialogach zarówno serialowych, jak i książkowych. Proroctwo o Azorze Ahai, wojowniku i bohaterze, który zakończy Długą Noc i zabije Nocnego Króla zaprzątało głowy fanów od wielu lat. Tworzono rozmaite teorie na ten temat, gdzie pierwsze skrzypce grali zazwyczaj Jon Snow i Daenerys Targaryen, rzadziej Tyrion Lannister lub jego brat Jaime. Jednak mało kto podejrzewał, że w istocie chodzi o małą Aryę Stark. To samo tyczy się samej śmierci Króla Nieumarłych, który kreowany na głównego antagonistę serii, w naszych wyobrażeniach żegnał się z życiem dopiero w finałowym odcinku. Twórcy postanowili nas jednak zaskoczyć (nie pierwszy raz zresztą) i Nocny Król, a w efekcie cała jego armia, zostali pokonani już w 3. odcinku 8. sezonu "Gry o tron", za sprawą Aryi Stark, która dźgnęła go sztyletem z valyriańskiej stali. Za takie właśnie momenty kochamy "Grę o tron".

Zobacz też: >> Twórcy udostępnili motyw muzyczny Nocnego Króla z 3. odcinka <<

2. "Gra o tron" S06E10: Arya Stark zabija Waldera Freya

Na ten moment czekali wszyscy fani już od chwili, gdy odbyły się Krwawe Gody, czyli jeden z najbardziej druzgocących momentów w całej "Grze o tron". Walder Frey spiskując z Roosem Boltonem i Tywinem Lannisterem zorganizował wesele, jakiego w Westeros jeszcze nie widziano. Dopuścił się zdrady, w wyniku czego zamordowany został jego król, królowa i matka Starków. Sprawiedliwości jednak stało się zadość, gdy dopadła go w końcu Arya Stark, należąca już do grona Ludzi Bez Twarzy. Młoda Starkówna nie tylko nakarmiła Freya mięsem jego własnych synów, ale również poderżnęła mu gardło, wypowiadając przy tym niezwykle symboliczne słowa.

3. "Gra o tron" S07E01: Arya Stark zabija ród Frey'ów

Arya Stark, by pomścić swą rodzinę, nie poprzestała jednak na samym Walderze Frey'u. Przybrała bowiem jego twarz i pod przykrywką wymordowała cały jego ród, dolewając trucizny do ich wina. Lordowie Północy określili Jona Snow człowiekiem, który pomścił Krwawe Gody. My jednak wiemy, kto naprawdę tego dokonał. I to w jakim stylu!

4. "Gra o tron" S05E10: Arya Stark zabija Meryna Tranta

Meryn Trant należał do niechlubnego grona osób znajdujących się na liście Aryi Stark. Młoda Starkówna, po krzywdach jakie spotkały ją i jej bliskich, sporządziła listę osób, które zamierza pozbawić życia. Członek Gwardii Królewskiej i jeden z ulubieńców rodu Lannisterów - Meryn Trant, znalazł się na owej liście za zamordowanie nauczyciela Aryi - Syrio Forela. Gdy Arya w końcu dopadła swego wroga, nie okazała mu żadnej litości, serwując nam jedną z najbrutalniejszych i najbardziej krwawych scen z jej udziałem.

Zobacz też: >> Czy pamiętasz jak zginęli bohaterowie "Gry o tron"? [QUIZ] <<

5. "Gra o tron" S07E07: Arya Stark zabija Littlefingera

Choć Littlefinger zaliczał się do grona postaci, które kochamy nienawidzić i cieszył się dość pokaźnym gronem fanów, na jego śmierć czekali niemalże wszyscy. I to śmierć możliwie jak najbardziej spektakularną. Dlatego raczej nikt nie był zawiedziony sposobem w jaki Petyr Baelish pożegnał się z życiem. Pokonany swoją własną bronią - czyli manipulacją - został zdemaskowany przez młodych Starków, a Arya własnoręcznie poderżnęła mu gardło sztyletem, którym Littlefinger zaatakował ich ojca w 1. sezonie serialu.  

Zobacz też: >> Arya Stark zabije "znacznie więcej osób" w 8. sezonie <<

6. "Gra o tron" S08E03: Arya Stark walczy z armią Nocnego Króla

Wielka Bitwa o Winterfell to moment, na który czekaliśmy od samego początku serialu. Starcie żywych i umarłych, walka o wszystko. Ogromne emocje, największa bitwa w historii telewizji, tysiące umarłych i żołnierzy walczących w obronie krainy Westeros, a wśród nich młodziutka Arya Stark, wywijająca mieczem zacieklej niż niejeden wielki wojownik.

7. "Gra o tron" S06E08: Walka Aryi Stark z Waif

Owszem, można przyznać, że pościg Waif za Aryą Stark był nieco naciągany, z uwagi na fakt, że Starkówna kilkukrotnie oberwała nożem w brzuch, a skakała po murach i ulicach Braavos niczym prawdziwy ninja, lecz nie od dziś wiadomo, że niektóre sceny serwowane nam przez twórców "Gry o tron" należy oglądać sercem, a nie rozumem. Jeśli zatem odstawimy na bok zbędne czepialstwo, otrzymujemy trzymającą w napięciu scenę pościgu, a następnie finał kursu Aryi na Człowieka Bez Twarzy, kiedy to nasza ulubienica pokonała przeciwniczkę wykorzystując umiejętności zdobyte podczas bycia niewidomą.

8. "Gra o tron" S07E02: Arya spotyka Nymerię

Zdecydowanie jedna z najbardziej wzruszających scen w historii "Gry o tron". Arya Stark, zaraz po tym jak usłyszała, że jej brat został Królem na Północy i wreszcie może wrócić do domu, spotyka swojego wilkora imieniem Nymeria, którego na samym początku serialu zmuszona była przegnać. Spotkanie Aryi i Nymerii to nie tylko piękna scena spotkania po latach, ale również pierwszy od wielu sezonów moment, w którym widzimy Starkównę nie jako wyszkolonego, żądnego zemsty zabójcę, a wrażliwą młodą dziewczynę.

9. "Gra o tron" S04E01: Arya Stark zabija Pollivera

Polliver był jednym z ludzi Tywina Lannistera, który znalazł się na liście Aryi Stark po tym, jak podczas Wojny Pięciu Królów zamordował jej przyjaciela Lommy'ego. Starkówna spotkała go ponownie na początku 4. sezonu serialu, gdy podróżowała z Ogarem. Udało jej się skreślić Pollivera z listy, odbierając mu życie w sposób analogiczny do tego, w jaki on uśmiercił jej dawnego towarzysza.

10. "Gra o tron" S01E02: Arya Stark pokazuje Joffreyowi, gdzie jego miejsce  

Joffrey Baratheon (a raczej Lannister) to, obok Ramsaya Boltona i Waldera Freya, jedna z najbardziej znienawidzonych postaci nie tylko w "Grze o tron", ale i w historii telewizji. Choć największą popularnością cieszy się moment, w którym Tyrion Lannister wymierza Joffreyowi kilka siarczystych policzków w pilotażowym odcinku serialu, to moment w którym malutka Arya Stark spuszcza porządne manto znacznie starszemu następcy tronu również jest niezwykle satysfakcjonujący.

11. "Gra o tron" S02E05: Arya Stark i Tywin Lannister

Choć wszystkie sceny, które Arya Stark dzieliła z Tywinem Lannisterem są na wagę złota, to zdecydowanie najlepszą i najbardziej zapadającą w pamięć jest ta, w której stary Lannister pyta Aryę (zakładając, że jest nisko urodzoną dziewczynką), o to, co ludzie Północy mówią o Robbie Starku. Słowa, które padają z jej ust okazały się niestety niezwykle trafne, gdyż Robba przed śmiercią nie uchronił nawet fakt, że był jednym z głównych bohaterów, który nie przegrał nigdy żadnej bitwy.

12. "Gra o tron" S07E04: Arya Stark walczy z ser Brienne z Tarthu

Ser Brienne z Tarthu miała okazję na własnej skórze przekonać się, jakich umiejętności nabyła Arya w trakcie swoich wieloletnich podróży, gdy w 4. odcinku 7. sezonu zmierzyły się w pojedynku. Starkówna nie tylko była w stanie dorównać znacznie starszej i bardziej doświadczonej wojowniczce, ale również na pytanie "Kto Cię tego nauczył?" odpowiedziała w figlarny sposób, nawiązując do swego nauczyciela z Domu Czerni i Bieli, Jaqena H'ghara.

13. "Gra o tron" S04E08: Arya Stark i Sandor Clegane docierają do Orlego Gniazda

Na koniec lżejszy i bardziej komediowy akcent w wykonaniu Aryi Stark i jej kompana Sandora Clegane'a aka Ogara. Gdy po długiej podróży docierają w końcu do Orlego Gniazda - siedziby rodu Arrynów, gdzie zamieszkiwała ciotka Aryi, myślą, że w końcu sięgnęli celu, którym było odstawienie Starkówny w bezpieczne miejsce, gdzie zajmie się nią rodzina. Jednak do tej pory, za każdym razem gdy już gdzieś dotarli, okazywało się, że kolejni członkowie rodziny Starków nie żyją. Gdy więc pod bramami Orlego Gniazda Arya Stark usłyszała, że ostatnia (teoretycznie rzecz jasna) członkini jej rodziny, do której zmierzała, nie żyje, jej reakcja była bezbłędna. Zamiast wybuchnąć płaczem, jak zapewne zrobiłaby jej siostra Sansa i większość osób w takiej sytuacji, Arya wybuchnęła po prostu śmiechem. Jakby na to spojrzeć z jej perspektywy, sytuacja była już tak beznadziejna, że nie zostało jej nic innego, jak tylko śmiać się ze swej niedoli.

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do innych artykułów naszego autorstwa, traktujących o "Grze o tron". Na naszej stronie, w sekcji Filmy - Seriale, znajdziecie między innymi teksty o tym, jak powstawały smoki Daenerys Targaryen oraz jak udało się nagrać dźwięki, które wydają, jak prezentują się zarobki poszczególnych gwiazd serialu oraz zbiory teorii, ciekawostek i cytatów z "Gry o tron".

Zobacz też: >> Kit Harrington: "8. sezon Gry o tron załamał aktorów" <<

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.