10.12.2019 12:08

"Gra o tron" ma tylko 1 nominację do Złotych Globów. Co spowodowało tak słaby wynik?

9 grudnia 2019 roku poznaliśmy listę nominowanych do Złotych Globów 2020. Jednym z największych serialowych przegranych tego roku jest "Gra o tron". Produkcja HBO ma bowiem jedynie 1 nominację. 

Gra o tron
foto: kadr z serialu "Gra o tron"/HBO

Przez 8 lat miliony osób na całym świecie śledziły przygody Lannisterów, Starków i reszty barwnych bohaterów znanych z "Gry o tron". Produkcja była prawdziwym gigantem w świecie telewizji, biła kolejne rekordy oglądalności wśród seriali dla dorosłych, a krytycy i fani nie mogli przestać chwalić wysokiego poziomu produkcji. Niestety, dwa ostatnie sezony były wyraźnym spadkiem formy, co szerokim echem komentowały setki tysięcy osób w internecie.

Złote Globy 2020 - Gra o tron ma tylko 1 nominację

Miarka przebrała się po finałowym odcinku, który był wyjątkowo mocno krytykowany przez fanów, ale także i recenzentów. Niesatysfakcjonujące zakończenie historii budowanej przez 8 sezonów nie spodobało się bardzo wokalnej części wielbicieli "Gry o tron", ale jak widać, nie tylko nim. 9 grudnia ogłoszono bowiem nominacje do Złotych Globów 2020 i wiele osób było zaskoczonych faktem, iż... "Gra o tron" zdobyła zaledwie jedną nominację. 

Foto: materiały prasowe Columbia Pictures
Foto: materiały prasowe Columbia Pictures
Przeczytaj także Poznaliśmy nominacje do Złotych Globów 2020! Czy "Boże Ciało" powalczy o statuetkę?

Tej doczekał się Kit Harington, który wcielał się w Jona Snow. I trzeba przyznać, że decyzja jest średnio zrozumiała. Z całym szacunkiem do Haringtona, ale raczej nie powinien się spodziewać wygranej w tej kategorii. Co gorsza, nie jest to do końca nawet jego wina. W końcu to nie on pisał scenariusz 8. sezonu. Można mu raczej współczuć, że zgadzając się na występ w kolejnych sezonach nie wiedział, jak drastycznie spadnie poziom produkcji między epizodami. 

Serial nigdy nie bił rekordów popularności wśród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a do tej pory wyróżniono jedynie Petera Dinklage'a, który wcielał się w Tyriona Lannistera. Z drugiej strony dostawał jednak więcej nominacji - w tym do Najlepszego serialu dramatycznego. 

Pozostaje więc pytanie: czy finałowy sezon "Gry o tron" nie powinien być nominowany do Złotego Globu w kategorii "Najlepszy serial dramatyczny"? Nie po to, by wygrać, ale po to, by Hollywood mogło oddać hołd jednemu z największych telewizyjnych sukcesów XXI wieku. Bo w końcu kto 15 lat temu pomyślałby, że serial o smokach, lodowych zombie i politycznej intrydze osadzonej w fikcyjnym świecie osiągnie aż tak wielki sukces? 

Zobacz także: Jon Snow oficjalnie nic nie wie. Kit Harington nie widział finałowego sezonu „Gry o tron” [WIDEO]

Czy Gra o tron powinna być nominowana do Złotego Globu?

Tagi: Seriale Gra o tron HBO