"Gra o tron" sezon 8: Co wydarzyło się w 1. odcinku? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Natalia Nowecka
15.04.2019 06:29
Foto: kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

Premiera 8. sezonu "Gry o tron" już za nami. Co wydarzyło się w pierwszym odcinku? Która postać pożegnała się z serialem? Przedstawiamy najważniejsze fakty. UWAGA! ARTYKUŁ ZAWIERA SPOILERY.

Na ten dzień czekali wszyscy fani twórczości George'a R.R. Martina. 15 kwietnia 2019 roku wyemitowany został pierwszy odcinek ósmego (i finałowego) sezonu "Gry o tron". Co wydarzyło się w premierowym odcinku serialu? Którego z bohaterów przyszło nam pożegnać? Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron". Czytasz na własną odpowiedzialność.

"Gra o tron" 8. sezon - co wydarzyło się w 1. odcinku?

Premierowy odcinek finałowego sezonu "Gry o tron" nie przyniósł fanom wielu zaskoczeń, co jednak nikogo nie powinno specjalnie dziwić. Stanowił on swoiste wprowadzenie do historii, którą śledzić będziemy przez pięć kolejnych epizodów. Co zatem przyszło nam zobaczyć? Premiera 8. sezonu "Gry o tron", zatytułowana "Winterfell",  to z całą pewnością odcinek pojednań i spotkań po latach. Na wiele z nich fani czekali od wielu sezonów. Arya Stark w końcu zjednoczyła się z ukochanym bratem Jonem, serwując nam bardzo emocjonalną scenę, pełną czułości. Starkówna miała również okazję zobaczyć Ogara, którego przy ich ostatnim spotkaniu zostawiła na pewną śmierć, oraz Gendry'ego, swego wiernego towarzysza z początkowych sezonów serialu. Jon, po przybyciu do Winterfell z Daenerys Targaryen u boku, w końcu miał okazję przytulić swego młodszego brata Brana, który z miejsca poinformował przybyłych o upadku Muru i wskrzeszeniu Viseriona przez Nocnego Króla. Ludzie Północy, z Sansą Stark na czele, nie przywitali nowej królowej z otwartymi ramionami, co doprowadziło do serii spięć, w tym jawnego potępienia ze strony młodziutkiej Lyanny Mormont. Oliwy do ognia dodał fakt, iż Samwell Tarly został poinformowany o losie swego ojca i brata, których Matka Smoków spaliła żywcem w poprzednim sezonie. Doszło również do spotkania byłych małżonków, Sansy Stark i Tyriona Lannistera, kiedy to lady Winterfell skrytykowała wiarę Krasnala w dobre intencje jego siostry.

Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

Na Południu, Euron Greyjoy powrócił do Królewskiej Przystani wraz z armią Złotej Kompanii, za co został sowicie nagrodzony przez królową Cersei Lannister. Jak się okazało, władczyni Siedmiu Królestw nawet w obliczu wojny nie była w stanie zaakceptować zdrady, co pokazała wysyłając ser Bronna znad Czarnego Nurtu, w celu zabicia jej dwóch braci. W tym czasie, Theon Greyjoy zdołał uwolnić swą siostrę Yarę, która postanowiła udać się na Żelazne Wyspy, by przygotować je jako miejsce ewentualnej ewakuacji, w razie przegranej bitwy z nieumarłymi, która ma stoczyć się w Winterfell. Z kolei Theon obrał kurs na Północ, by dołączyć do rodu Starków w walce z Nocnym Królem.

Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

Na Północ dotarł również ser Jaime Lannister, który, wbrew swej siostrze, postanowił wesprzeć Jona Snow i Daenerys Targaryen. Po przybyciu do Winterfell spotkał on Brana Starka, którego w pilotażowym odcinku "Gry o tron" zepchnął z wieży, czyniąc z chłopca kalekę do końca życia.

Przeczytaj także

"Gra o tron" 8. sezon 1. odcinek - Jon Snow to Aegon Targaryen

W 1. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" przyszło nam również zobaczyć scenę, na którą wszyscy od dawna czekali - Jona Snow dosiadającego jednego ze smoków Daenerys, noszącego imię po jego biologicznym ojcu, Rhaegarze Targaryenie. Mogliśmy także zaobserwować swoistą zazdrość (lub po prostu nadopiekuńczość) ze strony Drogona, ulubieńca Niespalonej. Doszło również do jednego z najbardziej przełomowych momentów w historii "Gry o tron", a mianowicie Jon Snow został poinformowany o swoim prawdziwym pochodzeniu. Jak zareaguje Daenerys na wieść o tym, że to nie ona, a Aegon Targaryen jest dziedzicem Żelaznego Tronu? Na tę odpowiedź przyjdzie nam niestety jeszcze poczekać.

Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

"Gra o tron" 8. sezon 1. odcinek - kto zginął?

W premierowym odcinku 8. sezonu "Gry o tron" obyło się bez większej ilości ofiar. Przyszło nam pożegnać jedynie młodziutkiego lorda Umbera (oraz zapewne cały jego ród), który zginął z rąk Innych. Martwego lorda znaleźli Tormund wraz z Berikiem Dondarrionem i braćmi z Nocnej Straży, którzy przeżyli upadek Muru i zmierzają do Winterfell, by przygotować się do nadchodzącej wojny. W Last Hearth (siedzibie rodu Umberów), poza zgliszczami, znaleźli oni także wiadomość od Nocnego Króla.

Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Foto: Kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

"Gra o tron" 8. sezon 1. odcinek - gdzie oglądać?

Pierwszy odcinek ósmego sezonu "Gry o tron" dostępny jest na platformie HBO GO. Telewizyjna emisja odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku o godzinie 20:10 na kanale HBO oraz o 21:00 na kanale HBO3.

Zobacz też: >> "Gra o tron" 8: gdzie, kiedy, o której godzinie oglądać? <<

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.