"Gra o tron" sezon 8: Czym jest Złota Kompania wynajęta przez Cersei Lannister?

Natalia Nowecka
15.04.2019 14:29
Złota Kompania, foto: kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Złota Kompania, kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

W premierowym odcinku 8. sezonu "Gry o tron" w Królewskiej Przystani zawitała Złota Kompania. Czym jest słynna kompania najemników, której przyjdzie walczyć w imieniu Cersei Lannister?

Choć finałowy sezon "Gry o tron" liczyć będzie zaledwie sześć odcinków, nie zabrakło w nim miejsca na wprowadzenie nowych bohaterów. W Królewskiej Przystani zawitała właśnie Złota Kompania. Czym jest słynna kompania sprowadzona przez Eurona Greyjoya?

"Gra o tron" sezon 8. - czym jest Złota Kompania?

W przypadku samego serialu w zasadzie niewiele wiemy o Złotej Kompanii. Jest to słynna kompania najemników z kontynentu Essos, licząca 20 tysięcy pieszych, konnych i słoni (które, ku niezadowoleniu królowej Cersei, nie zawitały w Westeros). Wiemy również, że Żelazny Bank z Bravoos wielokrotnie korzystał z jej usług w celu egzekwowania zaległych płatności. Choć serialowi twórcy poskąpili nam informacji na ten temat, z pomocą przychodzi książkowy pierwowzór, w którym Złota Kompania opisana została znacznie szerzej.

Złota Kompania - opis, skład i historia

Złota Kompania wyróżnia się na tle innych najemników głównie ze względu na swój skład i renomę. Nie jest to bowiem zbieranina przypadkowych zabójców i bandytów, a elitarna jednostka i najliczniejsza wojskowa formacja jaką można zakupić. Jednakże mało kto może sobie na to pozwolić, gdyż wynajęcie Złotej Kompanii wiąże się z olbrzymimi kosztami, ze względu na wspomnianą wcześniej renomę. Złoci słyną z tego, że są nie tylko najliczniejszą, ale i najwierniejszą formacją, która nigdy nie złamała kontraktu i nie dała się przeciągnąć na stronę wroga.

Foto: kadr z 1. odcinka 8. sezonu Fot. Foto: kadr z 1. odcinka 8. sezonu "Gry o tron"

By poznać genezę Złotej Kompanii należy się cofnąć aż do 184 roku po lądowaniu Aegona Zdobywcy, czyli przeszło sto lat wstecz. Siedmioma Królestwami rządził wówczas ród Targaryenów, a na Żelaznym Tronie zasiadał Aegon IV Targaryen, zwany Niegodnym. Mianując swoich bękartów następcami tronu, wywołał w Westeros wojnę o koronę. Po jednej stronie stali prawowici Targaryenowie, po drugiej zaś uzurpatorzy z nieprawego łoża, którzy założyli własny ród zwany Blackfyre. Po przegranej rebelii większość Blackfyre'ów uciekło do Essos, w tym jeden z bękarcich synów Aegona Niegodnego - Aegor "Bittersteel" Rivers. Na drugim kontynencie postanowił on zrzeszyć wszystkich uciekinierów w jedną formację, nazywając ją Złotą Kompanią. W późniejszych latach Złoci dwukrotnie próbowali odbić Żelazny Tron z rąk Targaryenów, jednak bezskutecznie. Podczas ostatniej rebelii Maelys I Blackfyre zginął z ręki młodego wówczas ser Barristana Selmy'ego, co ostatecznie położyło kres rodowi Blackfyre.

ser Barristan Selmy, foto: kadr z serialu Fot. ser Barristan Selmy, foto: kadr z serialu "Gra o tron"

Pomimo upadku rodu bękartów, Złota Kompania wciąż rosła w siłę, stając się z czasem najliczniejszą formacją wojskową złożoną z najemników. W boju słyną oni z wykorzystywania słoni oraz doskonałych strzelców, których łuki posiadają gigantyczny zasięg.

Przeczytaj także

"Gra o tron" sezon 8. - Złota Kompania w serialu

W serialu "Gra o tron", Złota Kompania pojawia się w 1. odcinku 8. sezonu i na ten moment nie mamy pewności jaką rolę odegra. Czy przyjdzie im walczyć przeciwko siłom Jona Snow i Daenerys Targaryen po zakończeniu wojny z Nocnym Królem, czy jednak dołączą oni do walki z nieumarłymi? I jeśli to drugi scenariusz okaże się prawdziwym, czy zrobią to z rozkazu Cersei, czy po raz pierwszy w historii swojego istnienia Złoci złamią zawarty kontrakt? Tego dowiemy się dopiero po premierze następnych odcinków 8. sezonu "Gry o tron".

Cersei Lannister, foto: kadr z serialu Fot. Cersei Lannister, foto: kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron" sezon 8. - gdzie oglądać?

Najnowsze odcinki 8. sezonu "Gry o tron" można obejrzeć na kanale HBO i HBO3 oraz za pośrednictwem platformy HBO GO. O dokładniej rozpisce telewizyjnych emisji pisaliśmy wam w oddzielnym artykule.

Zobacz też: >> "Gra o tron" sezon 8: Zapowiedź drugiego odcinka [ANALIZA] <<

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.