17.10.2018 14:18

HBO zapowiada jesień i zimę z europejskimi serialami. Jakie produkcje trafią na HBO GO?

HBO z końcem 2018 roku stawia na europejskie seriale, wśród których znajdziemy m.in. polską produkcję „Ślepnąc od świateł”. Co jeszcze trafi na HBO GO w najbliższych miesiącach?

HBO GO Europe
foto: materiały prasowe HBO

W nadchodzącej jesienno-zimowej ramówce HBO widzowie będą mogli zobaczyć aż 5 nowych europejskich seriali  oryginalnych stacji. Będą to produkcja rumuńska, węgierska, chorwacka, czeska oraz polska. O czym opowiedzą i kiedy zadebiutują na ekranie?

Europejskie seriale HBO – kiedy trafią na HBO GO?

HBO Europe produkcję własnych seriali w Europie Środkowej rozpoczęło już w 2010 roku. W 2016 roku realizacja produkcji oryginalnych została zainicjowana również w Skandynawii i Hiszpanii, a rok później w Chorwacji.

Do tej pory HBO Europe wyprodukowało m.in. polskie „Pakt” i „Watahę”, a także „Gorejący krzew” (Czechy), „Pustkowie” (Czechy), „W cieniu” (Rumunia) i „Złote życie” (Węgry). Jak podkreśla szef produkcji HBO Europe, Antony Root, władze stacji bardzo cieszą się, że dołączą do nich kolejne, różnorodne seriale:

"

Jesteśmy bardzo dumni, że w ciągu czterech kolejnych miesięcy na naszej antenie zadebiutuje pięć różnych seriali. Każdy z nich należy do innego gatunku, przedstawia inną historię i kontekst. Premiera wszystkich nowych produkcji odbędzie się tego samego dnia o tej samej godzinie w 17 krajach Europy. Bardzo cieszymy się, że możemy przedstawić naszym abonentom jeszcze bogatszą ofertę produkcji własnych. "

A zatem jakie nowe historie z Europy już niebawem trafią na antenę HBO?

„Złote życie” (Aranyelet), Węgry – premiera: 14 października 2018

Węgierski serial kryminalny HBO Europe o rodzinie Miklósi powraca z trzecim i ostatnim sezonem. Jej członkowie mieszkają w sielskiej wiosce położonej na brzegu Dunaju i w końcu wiodą złote życie, o którym zawsze marzyli. Pozory spokoju oraz szczęścia, okupionego krwią i zdradą, to tylko fasada, za którą gotują się wielkie emocje. Pierwsze dwa sezony serialu „Złote życie” zdobyły liczne wyróżnienia, w tym nagrodę dla najlepszego serialu obyczajowego przyznawaną przez Krajowe Stowarzyszenie Krytyków Telewizyjnych oraz nagrody za najlepszą rolę kobiecą oraz najlepszą rolę męską dla odtwórców głównych ról.  

Emisja 3. sezonu rozpocznie się 14 października na HBO. Wtedy też na HBO GO znajdą się wszystkie 3 sezony serialu.

„Ślepnąc od świateł”, Polska – premiera: 27 października 2018

Nowa polska produkcja HBO to ekranizacja bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. „Ślepnąc od świateł” przedstawia 7 dni z życia warszawskiego dilera narkotykowego, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos.

Kuba (debiutujący Kamil Nożyński), znany warszawski diler kokainy, jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, ekskluzywne ubrania, drogi samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientela to pełen przekrój społeczny – politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który – tak jak i on – ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną naprawdę bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).

Kuba jest zmęczony swoim życiem – chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko – kupuje więc dwa bilety w jedną stronę do Argentyny. Wylot za tydzień. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?

Pierwszy odcinek serialu zostanie wyemitowany na HBO 27 października 2018. Tego samego dnia na HBO GO trafią wszystkie epizody „Ślepnąc od świateł”.

„Hackerville”, Rumunia/Niemcy – premiera: 4 listopada 2018

Sześcioodcinkowy niemiecko-rumuński serial łączy wątek głośnego śledztwa z elementami osobistego dramatu.

Duży niemiecki bank zostaje zaatakowany przez hakerów. Niedługo potem okazuje się, że trop prowadzi do Rumunii. Lisa Metz, specjalistka od cyberprzestępczości w niemieckiej federalnej policji kryminalnej, zostaje wysłana z Frankfurtu do Timisoary, swojego rodzinnego miasta, gdzie rozpoczyna współpracę z lokalnym zespołem śledczym. 

Lisa i jej rodzice uciekli z Rumunii, kiedy ona była jeszcze dzieckiem. Wiele lat później rodzinny kraj wydaje jej się jednocześnie dziwnie znajomy i kompletnie obcy. Po raz pierwszy w swoim życiu Lisa jest zmuszona skonfrontować się z niejasną historią swojej rodziny. Różnice kulturowe stają się boleśnie widoczne, kiedy okazuje się, że Adam Sandor (Andi Vasluianu), policjant z Timisoary, z którym ma współpracować podczas śledztwa, myśli w zupełnie inny sposób, co jest przyczyną frustracji Lisy. Niedługo potem staje się oczywiste, że niechęć obojga jest obopólna. Pomimo dzielących ich różnic dwójka śledczych musi jednak zacząć współpracować ze sobą, żeby ocalić 14-letniego Cipiego (debiutant Voicu Dumitras), genialnego gracza, który staje się celem przestępców.

Produkcja miała swoją światową premierę podczas konkursowego pokazu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Zurichu. Jej pomysłodawcami są Ralph Martin i Joerg Winger z UFA Fiction, a obowiązki producentów pełnią Cristian Mungiu i Tudor Reu ze spółki Mobra Films. Serial został wyreżyserowany przez Igora Cobileanskiego i Ancę Mirunę Lăzărescu.

Serial będzie dostępny na HBO 3 i HBO GO od 4 listopada 2018.

„Sukces” (Uspjeh), Chorwacja – premiera: 26 grudnia 2018

„Sukces” to sześcioodcinkowy, wielowątkowy serial obyczajowy, którego akcja toczy się w Zagrzebiu. Jego bohaterami jest czwórka przypadkowych osób, których losy nieoczekiwanie splatają się podczas dramatycznych wydarzeń. W obliczu konsekwencji podjętych przez nich działań czwórka zwyczajnych ludzi z bardzo odmiennych środowisk postanawia odzyskać kontrolę nad własnym życiem. „Sukces” to gorzka oda do miasta Zagrzeb oraz wnikliwe studium współczesnego społeczeństwa, które analizuje takie zjawiska, jak frustracja, poczucie wyalienowania i marzenia o wyzwoleniu się z trudów codzienności. 

„Sukces” jest pierwszym serialem telewizyjnym autorstwa Danisa Tanovića („Ziemia niczyja”) i zarazem pierwszą produkcją HBO Europe z regionu adriatyckiego. Twórcą scenariusza jest Marjan Alčevski, który za pierwszy odcinek serialu zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu scenariuszowego „First Draft” zorganizowanego przez HBO w regionie adriatyckim.

Serial będzie emitowany na HBO 3. Będzie także dostępny dla użytkowników platformy HBO GO.

„Terapia” (In Treatment), Czechy – premiera: styczeń 2019

Po ogromnym sukcesie dwóch pierwszych sezonów czeskiej adaptacji głośnej międzynarodowej produkcji, serial „Terapia” powraca na antenę z trzecim, liczącym 36 odcinków sezonem. Karel Roden wciela się w postać psychoterapeuty Marka Pošty, którego pacjenci odwiedzają w gabinecie, aby z jego pomocą rozwiązywać swoje zawodowe i prywatne problemy.

„Terapia” to kolejna wariacja na temat amerykańskiego serialu HBO, który w polskiej wersji nosił tytuł „Bez tajemnic”. W główną rolę wcielał się Jerzy Radziwiłłowicz.

Pierwsze 2 sezony „Terapii” są obecnie dostępne na HBO GO.

Na powyższych tytułach nie kończą się oczywiście plany HBO wobec europejskiego rynku. Już teraz na różnych etapach produkcji znajdują się szwedzki serial „Gösta”, norweski „Beforeigners”, czeski „Oblivious” i kolejny sezon rumuńskiego „W cieniu”.

Natalia Hluzow
Tagi: News Seriale HBO HBO GO