12.12.2019 13:58

HBO nakręci nowy polski serial. Reżyserem „Odwilży” został Xawery Żuławski

„Odwilż” to kryminalny dramat obyczajowy, którego akcja została osadzona w Szczecinie. Nowy polski serial HBO można będzie obejrzeć już w 2020 roku.

Xawery Żuławski
foto: KFP/REPORTER

Od czasu zdobycia popularności przez serwisy VoD takiej jak Netflix widzowie nie mogą narzekać na brak nowych seriali. Poziom takich produkcji cały czas rośnie, co pokazuje chociażby liczba przyznanych im nominacji do Złotych Globów.

Zarówno Netflix, jak i HBO Go mają się czym pochwalić. To właśnie dzieła tych twórców zrobiły na jurorach największe wrażenie.

Foto: materiały prasowe Columbia Pictures
Foto: materiały prasowe Columbia Pictures
Przeczytaj także Poznaliśmy nominacje do Złotych Globów 2020! Czy "Boże Ciało" powalczy o statuetkę?

Moda na seriale oryginalne trafiła także do Polski, gdzie powstało w ostatnich latach kilka produkcji, które zostały dostrzeżone także poza granicami naszego kraju. Naszą specjalnością stały się kryminały i właśnie ten gatunek reprezentować będzie kręcona przez HBO „Odwilż”.

Reżyserem sześcioodcinkowej serii został Xawery Żuławski. „Odwilż”, jak wskazuje oficjalna zapowiedź fabuły, będzie koncentrować się nie tylko na tajemnicach zbrodni, lecz także sekretach ludzkiej psyche.

"

Fabuła rozpoczyna się na przełomie wiosny i zimy, gdy spod lodu na powierzchnię wypływa ciało kobiety. Tajemniczą sprawę poprowadzi perfekcyjna policjantka, a jednocześnie samotna matka i kobieta w życiowym kryzysie. Zagadkowa śmierć będzie dla bohaterki mocnym, choć początkowo nieuświadomionym impulsem do konfrontacji z własną sytuacją. "

„Odwilż” nowym polskim serialem HBO. Premiera już w 2020 roku

Scenariusz dla „Odwilży” napisała Marta Szymanek. Za produkcję odpowiadają: Bogumił Lipski , Izabela Łopuch, Johnathan Young, Antony Root  oraz Andrzej Besztak. Zdjęcia rozpoczną się w drugiej połowie stycznia 2020 r.

Xawery Żuławski zapowiada nakręcenie wielowymiarowej opowieści.

"

Mamy tu mocną, działającą na wyobraźnię historię trzydziestoletniej kobiety, która mogłaby być każdym z nas, która toczy walkę o każdy zwykły dzień. Czuję mocny imperatyw tej opowieści. Jako ten, który coś i kogoś stracił, jako ten, który popełnił grzech nieuwagi, względem kogoś, względem siebie. I jako ten, który wie i wierzy, że nic nie jest dane nam na zawsze. "

Serial Bogumił Lipski, producent HBO pracujący także nad „Watahą”, w „Odwilży” widzi ambitne kino.

"

To, co nas w HBO zawsze interesowało to opowiadanie poruszających emocje ludzkich historii. Kiedy wraz z Martą Szymanek rozpoczęliśmy prace nad „Odwilżą” wiedzieliśmy, że największą siłą tego pomysłu jest jego bezkompromisowa szczerość i odwaga w mówieniu o rzeczach ogólnie przyjętych za trudne, a czasem wstydliwe. Tym razem zaprosimy widzów do świata trzydziestoparoletniej policjantki. W produkcji pod bardzo atrakcyjną warstwą kryminalną skrywa się znacznie więcej – głęboko humanistyczna i boleśnie dotkliwa historia o rzeczach najtrudniejszych - żałobie, jej przechodzeniu, poczuciu pozostawienia i osamotnienia. "

HBO nie zdradziło jeszcze obsady serialu. Wiadomo tylko, że premiery „Odwilży” należy się spodziewać jeszcze w 2020 roku.

Zobacz także: TOP 10: Najlepsze polskie seriale kryminalne XXI wieku 

Czy polskie seriale stają się coraz lepsze?

Tagi: Seriale