HBO pozywa osoby, które pobrały "Grę o tron" z torrentów

06.05.2019 16:01
HBO pozywa osoby, które pobrały "Grę o tron" z torrentów Fot. kadr z serialu Gra o tron

Widzowie, którzy oglądają "Grę o tron" z nielegalnych źródeł, powinni mieć się na baczności. Stacja HBO zapowiedziała pozwy w kierunku osób, używających w tym celu torrentów.

Serial "Gra o tron" to jedna z najchętniej oglądanych produkcji telewizyjnych ostatnich lat. Obecnie stacja HBO emituje finałowy sezon adaptacji słynnej sagi fantasy. Poziom oglądalności kolejnych odcinków bije rekordy, jednak jest również ciemna strona tego zjawiska. Im bardziej serial jest popularny, tym częściej pada ofiarą internetowych piratów, którzy nielegalnie dystrybuują go w sieci. I tak jest właśnie w przypadku "Gry o tron". Przedstawiciele HBO w końcu postanowili zrobić porządek z użytkownikami torrentów. Przynajmniej w Kanadzie.

Przeczytaj także

"Gra o tron" na torrentach - pozwy za nielegalne ściąganie serialu

Jak donosi serwis PSA, kanadyjscy widzowie serialu, którzy używali nielegalnych źródeł, powinni czuć się zagrożeni. Twórcy serialu zaczęli pozywać osoby, które ściągały "Grę o tron" za pośrednictwem torrentów. Karą za uczestnictwo w nielegalnym procederze jest grzywna. HBO w ten sposób włącza się do walki z internetowym piractwem, które jest zmorą nie tylko sieci telewizyjnych, ale również całego Hollywood.

Według informacji podanych przez Muso "Gra o tron" została ściągnięta z torrentów ponad 54 miliony razy. Ostatnio nielegalna praktyka uległa wzmożeniu, ponieważ widzowie chcieli sobie odświeżyć poprzednie 7 sezonów serialu, przed premiera finału. Produkcja HBO trafiła na listę 25 najczęściej piraconych seriali w historii telewizji. Torrenty, a raczej BitTorrent to protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, odciążający łącza serwera udostępniającego pliki. Samo przesyłanie plików za pośrednictwem torrentów nie jest nielegalne. Niezgodne z prawem mogą być jedynie treści udostępniane w ten sposób przez piratów, którzy robią to bez zgody autorów.

Co ciekawe kraj, w którym jest najwięcej piratów "Gry o tron" to Indie, gdzie pobrano serial 9,5 miliona razy. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (5,2 milionów) a na trzecim Stany Zjednoczone (4 miliony). Według raportów portalu TorrentFreak ponad 120 tysięcy użytkowników podzieliło się nielegalnymi kopiami "Gry o tron". Używanie torentów w celu pobrania filmów i seriali to nie tylko łamanie praw autorskich. Wielu hakerów wykorzystuje popularność "Gry o tron", by w ten sposób zarażać wirusami komputery osób, które ściągają serial. 

"Gra o tron" sezon 8 - kiedy zakończenie serialu?

Do końca serialu HBO zostały już tylko dwa odcinki. Przedostatni zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę 12 maja 2019 roku. Zakończenie "Gry o tron" będzie miało miejsce tydzień później - 19 maja.

>>Zobacz też: "Gra o tron" sezon 8: Zapowiedź piątego odcinka [ANALIZA]<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.