Interwencja premiera poskutkowała. Netflix poprawi serial "Iwan Groźny z Treblinki"

15.11.2019 09:57
Interwencja premiera poskutkowała. Netflix poprawi serial "Iwan Groźny z Treblinki" Fot. materiały prasowe; kadr z serialu "Iwan Groźny z Treblinki" / Netflix

Interwencja premiera Polski Mateusza Morawieckiego przyniosła oczekiwany skutek. Platforma Netflix wydała oświadczenie, w którym obiecuje naniesienie poprawek do serialu o Iwanie Groźnym z Treblinki.

"Iwan Groźny z Treblinki" to najnowszy serial dokumentalny Netfliksa, opowiadający o procesie człowieka oskarżonego o bycie tytułowym nazistowskim zbrodniarzem. Premier Mateusz Morawiecki wystosował odpowiedni list do platformy, nawołując do poprawienia błędów zawartych w produkcji. Interwencja okazała się skuteczna.

Netflix poprawi serial "Iwan Groźny z Treblinki"

"Iwan Groźny z Treblinki" traktuje o losach Iwana Demianiuka, człowieka oskarżonego o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości, doprowadzając do śmierci setek tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego w Treblince. W serialu pojawiła się mapa, na której oznaczono obozy, które znajdowały się na terytorium Polski. Nie dodano jednak słowa komentarza, że Chełmno, Treblinka, Majdanek, Sobibór, Bełżec, Auschwitz, Płaszów i Gross-Rosen były nazistowskimi obozami, które jedynie znajdowały się na terenie naszego okupowanego kraju.

Przeczytaj także

Mateusz Morawiecki zwrócił się do platformy o poprawienie tych rażących błędów, które są nie tylko niezgodne z prawdą historyczną, ale przede wszystkim krzywdzące dla Polski. Włodarze Netfliksa szybko zapewnili, że zajmą się sprawą. Jak obiecali, tak też zrobili. Platforma wydała oficjalne oświadczenie, w którym obiecuje naniesienie stosownych poprawek do serialu. W odcinkach pojawić się mają tekstowe adnotacje do map, które zapewnią, że nikt opacznie nie zinterpretuje przekazu.

Wspieramy twórców serialu "The Devil Next Door" ("Iwan Groźny z Treblinki"), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Netfliksowi

Premier Polski odniósł się do oświadczenia platformy Netflix za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mateusz Morawiecki podziękował serwisowi za szybkie wyjaśnienie sprawy.

Zobacz też: TOP 10 najlepszych dokumentów Netfliksa 

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.