15.11.2019 09:57

Interwencja premiera poskutkowała. Netflix poprawi serial "Iwan Groźny z Treblinki"

Interwencja premiera Polski Mateusza Morawieckiego przyniosła oczekiwany skutek. Platforma Netflix wydała oświadczenie, w którym obiecuje naniesienie poprawek do serialu o Iwanie Groźnym z Treblinki.

Foto: materiały prasowe; kadr z serialu "Iwan Groźny z Treblinki" / Netflix
Foto: materiały prasowe; kadr z serialu "Iwan Groźny z Treblinki" / Netflix

"Iwan Groźny z Treblinki" to najnowszy serial dokumentalny Netfliksa, opowiadający o procesie człowieka oskarżonego o bycie tytułowym nazistowskim zbrodniarzem. Premier Mateusz Morawiecki wystosował odpowiedni list do platformy, nawołując do poprawienia błędów zawartych w produkcji. Interwencja okazała się skuteczna.

Netflix poprawi serial "Iwan Groźny z Treblinki"

"Iwan Groźny z Treblinki" traktuje o losach Iwana Demianiuka, człowieka oskarżonego o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości, doprowadzając do śmierci setek tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego w Treblince. W serialu pojawiła się mapa, na której oznaczono obozy, które znajdowały się na terytorium Polski. Nie dodano jednak słowa komentarza, że Chełmno, Treblinka, Majdanek, Sobibór, Bełżec, Auschwitz, Płaszów i Gross-Rosen były nazistowskimi obozami, które jedynie znajdowały się na terenie naszego okupowanego kraju.

mapa z Iwana Groźnego z Treblinki
mapa z Iwana Groźnego z Treblinki
Przeczytaj także IPN wziął Netfliksa pod lupę. Zapowiedział pozew sądowy

Mateusz Morawiecki zwrócił się do platformy o poprawienie tych rażących błędów, które są nie tylko niezgodne z prawdą historyczną, ale przede wszystkim krzywdzące dla Polski. Włodarze Netfliksa szybko zapewnili, że zajmą się sprawą. Jak obiecali, tak też zrobili. Platforma wydała oficjalne oświadczenie, w którym obiecuje naniesienie stosownych poprawek do serialu. W odcinkach pojawić się mają tekstowe adnotacje do map, które zapewnią, że nikt opacznie nie zinterpretuje przekazu.

"

Wspieramy twórców serialu "The Devil Next Door" ("Iwan Groźny z Treblinki"), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945. "

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Netfliksowi

Premier Polski odniósł się do oświadczenia platformy Netflix za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mateusz Morawiecki podziękował serwisowi za szybkie wyjaśnienie sprawy.

Zobacz też: TOP 10 najlepszych dokumentów Netfliksa 

Tagi: News Seriale Netflix Dokument